| Kieli | Käännökset |
|---|---|
| englanti | self-fertilization |
| Monikko | itsehedelmöitykset | Genetiivi | itsehedelmöityksen |
| Monikon genetiivi | itsehedelmöitysten | Monikon genetiivi | itsehedelmöityksien |
| Partitiivi | itsehedelmöitystä | Monikon partitiivi | itsehedelmöityksiä |
| Inessiivi | itsehedelmöityksessä | Monikon inessiivi | itsehedelmöityksissä |
| Elatiivi | itsehedelmöityksestä | Monikon elatiivi | itsehedelmöityksistä |
| Illatiivi | itsehedelmöitykseen | Monikon illatiivi | itsehedelmöityksiin |
| Adessiivi | itsehedelmöityksellä | Monikon adessiivi | itsehedelmöityksillä |
| Ablatiivi | itsehedelmöitykseltä | Monikon ablatiivi | itsehedelmöityksiltä |
| Allatiivi | itsehedelmöitykselle | Monikon allatiivi | itsehedelmöityksille |
| Essiivi | itsehedelmöityksenä | Monikon essiivi | itsehedelmöityksinä |
| Translatiivi | itsehedelmöitykseksi | Monikon translatiivi | itsehedelmöityksiksi |
| Monikon instruktiivi | itsehedelmöityksin | Abessiivi | itsehedelmöityksettä |
| Monikon abessiivi | itsehedelmöityksittä | Monikon akkusatiivi | itsehedelmöitykset |