| Yksikön ensimmäisen persoonan indikatiivin preesens | fakkiudun | Yksikön toisen persoonan indikatiivin preesens | fakkiudut |
| Yksikön kolmannen persoonan indikatiivin preesens | fakkiutuu | Monikon ensimmäisen persoonan indikatiivin preesens | fakkiudumme |
| Monikon toisen persoonan indikatiivin preesens | fakkiudutte | Monikon kolmannen persoonan indikatiivin preesens | fakkiutuvat |
| Yksikön ensimmäisen persoonan indikatiivin imperfekti | fakkiuduin | Yksikön toisen persoonan indikatiivin imperfekti | fakkiuduit |
| Yksikön kolmannen persoonan indikatiivin imperfekti | fakkiutui | Monikon ensimmäisen persoonan indikatiivin imperfekti | fakkiuduimme |
| Monikon toisen persoonan indikatiivin imperfekti | fakkiuduitte | Monikon kolmannen persoonan indikatiivin imperfekti | fakkiutuivat |
| Yksikön ensimmäisen persoonan konditionaalin preesens | fakkiutuisin | Yksikön toisen persoonan konditionaalin preesens | fakkiutuisit |
| Yksikön kolmannen persoonan konditionaalin preesens | fakkiutuisi | Monikon ensimmäisen persoonan konditionaalin preesens | fakkiutuisimme |
| Monikon toisen persoonan konditionaalin preesens | fakkiutuisitte | Monikon kolmannen persoonan konditionaalin preesens | fakkiutuisivat |
| Yksikön toisen persoonan imperatiivin preesens | fakkiudu | Yksikön kolmannen persoonan imperatiivin preesens | fakkiutukoon |
| Monikon ensimmäisen persoonan imperatiivin preesens | fakkiutukaamme | Monikon toisen persoonan imperatiivin preesens | fakkiutukaa |
| Monikon kolmannen persoonan imperatiivin preesens | fakkiutukoot | Yksikön ensimmäisen persoonan potentiaalin preesens | fakkiutunen |
| Yksikön toisen persoonan potentiaalin preesens | fakkiutunet | Yksikön kolmannen persoonan potentiaalin preesens | fakkiutunee |
| Monikon ensimmäisen persoonan potentiaalin preesens | fakkiutunemme | Monikon toisen persoonan potentiaalin preesens | fakkiutunette |
| Monikon kolmannen persoonan potentiaalin preesens | fakkiutunevat | | |