| Käännös | |
|---|---|
| Verbit | |
| 1. | |
| Yksikön ensimmäisen persoonan indikatiivin preesens | automatisoidun | Yksikön toisen persoonan indikatiivin preesens | automatisoidut |
| Yksikön kolmannen persoonan indikatiivin preesens | automatisoituu | Monikon ensimmäisen persoonan indikatiivin preesens | automatisoidumme |
| Monikon toisen persoonan indikatiivin preesens | automatisoidutte | Monikon kolmannen persoonan indikatiivin preesens | automatisoituvat |
| Yksikön ensimmäisen persoonan indikatiivin imperfekti | automatisoiduin | Yksikön toisen persoonan indikatiivin imperfekti | automatisoiduit |
| Yksikön kolmannen persoonan indikatiivin imperfekti | automatisoitui | Monikon ensimmäisen persoonan indikatiivin imperfekti | automatisoiduimme |
| Monikon toisen persoonan indikatiivin imperfekti | automatisoiduitte | Monikon kolmannen persoonan indikatiivin imperfekti | automatisoituivat |
| Yksikön ensimmäisen persoonan konditionaalin preesens | automatisoituisin | Yksikön toisen persoonan konditionaalin preesens | automatisoituisit |
| Yksikön kolmannen persoonan konditionaalin preesens | automatisoituisi | Monikon ensimmäisen persoonan konditionaalin preesens | automatisoituisimme |
| Monikon toisen persoonan konditionaalin preesens | automatisoituisitte | Monikon kolmannen persoonan konditionaalin preesens | automatisoituisivat |
| Yksikön toisen persoonan imperatiivin preesens | automatisoidu | Yksikön kolmannen persoonan imperatiivin preesens | automatisoitukoon |
| Monikon ensimmäisen persoonan imperatiivin preesens | automatisoitukaamme | Monikon toisen persoonan imperatiivin preesens | automatisoitukaa |
| Monikon kolmannen persoonan imperatiivin preesens | automatisoitukoot | Yksikön ensimmäisen persoonan potentiaalin preesens | automatisoitunen |
| Yksikön toisen persoonan potentiaalin preesens | automatisoitunet | Yksikön kolmannen persoonan potentiaalin preesens | automatisoitunee |
| Monikon ensimmäisen persoonan potentiaalin preesens | automatisoitunemme | Monikon toisen persoonan potentiaalin preesens | automatisoitunette |
| Monikon kolmannen persoonan potentiaalin preesens | automatisoitunevat |