Sanakirja
Tekoälykääntäjä
Käännös
Verbit
1.

Määritelmät

Verbi

  1. muuttua automaattiseksi

Taivutusmuodot

Yksikön ensimmäisen persoonan indikatiivin preesensautomatisoidunYksikön toisen persoonan indikatiivin preesensautomatisoidut
Yksikön kolmannen persoonan indikatiivin preesensautomatisoituuMonikon ensimmäisen persoonan indikatiivin preesensautomatisoidumme
Monikon toisen persoonan indikatiivin preesensautomatisoidutteMonikon kolmannen persoonan indikatiivin preesensautomatisoituvat
Yksikön ensimmäisen persoonan indikatiivin imperfektiautomatisoiduinYksikön toisen persoonan indikatiivin imperfektiautomatisoiduit
Yksikön kolmannen persoonan indikatiivin imperfektiautomatisoituiMonikon ensimmäisen persoonan indikatiivin imperfektiautomatisoiduimme
Monikon toisen persoonan indikatiivin imperfektiautomatisoiduitteMonikon kolmannen persoonan indikatiivin imperfektiautomatisoituivat
Yksikön ensimmäisen persoonan konditionaalin preesensautomatisoituisinYksikön toisen persoonan konditionaalin preesensautomatisoituisit
Yksikön kolmannen persoonan konditionaalin preesensautomatisoituisiMonikon ensimmäisen persoonan konditionaalin preesensautomatisoituisimme
Monikon toisen persoonan konditionaalin preesensautomatisoituisitteMonikon kolmannen persoonan konditionaalin preesensautomatisoituisivat
Yksikön toisen persoonan imperatiivin preesensautomatisoiduYksikön kolmannen persoonan imperatiivin preesensautomatisoitukoon
Monikon ensimmäisen persoonan imperatiivin preesensautomatisoitukaammeMonikon toisen persoonan imperatiivin preesensautomatisoitukaa
Monikon kolmannen persoonan imperatiivin preesensautomatisoitukootYksikön ensimmäisen persoonan potentiaalin preesensautomatisoitunen
Yksikön toisen persoonan potentiaalin preesensautomatisoitunetYksikön kolmannen persoonan potentiaalin preesensautomatisoitunee
Monikon ensimmäisen persoonan potentiaalin preesensautomatisoitunemmeMonikon toisen persoonan potentiaalin preesensautomatisoitunette
Monikon kolmannen persoonan potentiaalin preesensautomatisoitunevat

Luokat