| Kieli | Käännökset |
|---|---|
| englanti | become more active |
| Yksikön ensimmäisen persoonan indikatiivin preesens | aktiivistun | Yksikön toisen persoonan indikatiivin preesens | aktiivistut |
| Yksikön kolmannen persoonan indikatiivin preesens | aktiivistuu | Monikon ensimmäisen persoonan indikatiivin preesens | aktiivistumme |
| Monikon toisen persoonan indikatiivin preesens | aktiivistutte | Monikon kolmannen persoonan indikatiivin preesens | aktiivistuvat |
| Yksikön ensimmäisen persoonan indikatiivin imperfekti | aktiivistuin | Yksikön toisen persoonan indikatiivin imperfekti | aktiivistuit |
| Yksikön kolmannen persoonan indikatiivin imperfekti | aktiivistui | Monikon ensimmäisen persoonan indikatiivin imperfekti | aktiivistuimme |
| Monikon toisen persoonan indikatiivin imperfekti | aktiivistuitte | Monikon kolmannen persoonan indikatiivin imperfekti | aktiivistuivat |
| Yksikön ensimmäisen persoonan konditionaalin preesens | aktiivistuisin | Yksikön toisen persoonan konditionaalin preesens | aktiivistuisit |
| Yksikön kolmannen persoonan konditionaalin preesens | aktiivistuisi | Monikon ensimmäisen persoonan konditionaalin preesens | aktiivistuisimme |
| Monikon toisen persoonan konditionaalin preesens | aktiivistuisitte | Monikon kolmannen persoonan konditionaalin preesens | aktiivistuisivat |
| Yksikön toisen persoonan imperatiivin preesens | aktiivistu | Yksikön kolmannen persoonan imperatiivin preesens | aktiivistukoon |
| Monikon ensimmäisen persoonan imperatiivin preesens | aktiivistukaamme | Monikon toisen persoonan imperatiivin preesens | aktiivistukaa |
| Monikon kolmannen persoonan imperatiivin preesens | aktiivistukoot | Yksikön ensimmäisen persoonan potentiaalin preesens | aktiivistunen |
| Yksikön toisen persoonan potentiaalin preesens | aktiivistunet | Yksikön kolmannen persoonan potentiaalin preesens | aktiivistunee |
| Monikon ensimmäisen persoonan potentiaalin preesens | aktiivistunemme | Monikon toisen persoonan potentiaalin preesens | aktiivistunette |
| Monikon kolmannen persoonan potentiaalin preesens | aktiivistunevat |