| Yksikön ensimmäisen persoonan indikatiivin preesens | akoitun | Yksikön toisen persoonan indikatiivin preesens | akoitut |
| Yksikön kolmannen persoonan indikatiivin preesens | akoittuu | Monikon ensimmäisen persoonan indikatiivin preesens | akoitumme |
| Monikon toisen persoonan indikatiivin preesens | akoitutte | Monikon kolmannen persoonan indikatiivin preesens | akoittuvat |
| Yksikön ensimmäisen persoonan indikatiivin imperfekti | akoituin | Yksikön toisen persoonan indikatiivin imperfekti | akoituit |
| Yksikön kolmannen persoonan indikatiivin imperfekti | akoittui | Monikon ensimmäisen persoonan indikatiivin imperfekti | akoituimme |
| Monikon toisen persoonan indikatiivin imperfekti | akoituitte | Monikon kolmannen persoonan indikatiivin imperfekti | akoittuivat |
| Yksikön ensimmäisen persoonan konditionaalin preesens | akoittuisin | Yksikön toisen persoonan konditionaalin preesens | akoittuisit |
| Yksikön kolmannen persoonan konditionaalin preesens | akoittuisi | Monikon ensimmäisen persoonan konditionaalin preesens | akoittuisimme |
| Monikon toisen persoonan konditionaalin preesens | akoittuisitte | Monikon kolmannen persoonan konditionaalin preesens | akoittuisivat |
| Yksikön toisen persoonan imperatiivin preesens | akoitu | Yksikön kolmannen persoonan imperatiivin preesens | akoittukoon |
| Monikon ensimmäisen persoonan imperatiivin preesens | akoittukaamme | Monikon toisen persoonan imperatiivin preesens | akoittukaa |
| Monikon kolmannen persoonan imperatiivin preesens | akoittukoot | Yksikön ensimmäisen persoonan potentiaalin preesens | akoittunen |
| Yksikön toisen persoonan potentiaalin preesens | akoittunet | Yksikön kolmannen persoonan potentiaalin preesens | akoittunee |
| Monikon ensimmäisen persoonan potentiaalin preesens | akoittunemme | Monikon toisen persoonan potentiaalin preesens | akoittunette |
| Monikon kolmannen persoonan potentiaalin preesens | akoittunevat | | |