| Yksikön ensimmäisen persoonan indikatiivin preesens | aineistun | Yksikön toisen persoonan indikatiivin preesens | aineistut |
| Yksikön kolmannen persoonan indikatiivin preesens | aineistuu | Monikon ensimmäisen persoonan indikatiivin preesens | aineistumme |
| Monikon toisen persoonan indikatiivin preesens | aineistutte | Monikon kolmannen persoonan indikatiivin preesens | aineistuvat |
| Yksikön ensimmäisen persoonan indikatiivin imperfekti | aineistuin | Yksikön toisen persoonan indikatiivin imperfekti | aineistuit |
| Yksikön kolmannen persoonan indikatiivin imperfekti | aineistui | Monikon ensimmäisen persoonan indikatiivin imperfekti | aineistuimme |
| Monikon toisen persoonan indikatiivin imperfekti | aineistuitte | Monikon kolmannen persoonan indikatiivin imperfekti | aineistuivat |
| Yksikön ensimmäisen persoonan konditionaalin preesens | aineistuisin | Yksikön toisen persoonan konditionaalin preesens | aineistuisit |
| Yksikön kolmannen persoonan konditionaalin preesens | aineistuisi | Monikon ensimmäisen persoonan konditionaalin preesens | aineistuisimme |
| Monikon toisen persoonan konditionaalin preesens | aineistuisitte | Monikon kolmannen persoonan konditionaalin preesens | aineistuisivat |
| Yksikön toisen persoonan imperatiivin preesens | aineistu | Yksikön kolmannen persoonan imperatiivin preesens | aineistukoon |
| Monikon ensimmäisen persoonan imperatiivin preesens | aineistukaamme | Monikon toisen persoonan imperatiivin preesens | aineistukaa |
| Monikon kolmannen persoonan imperatiivin preesens | aineistukoot | Yksikön ensimmäisen persoonan potentiaalin preesens | aineistunen |
| Yksikön toisen persoonan potentiaalin preesens | aineistunet | Yksikön kolmannen persoonan potentiaalin preesens | aineistunee |
| Monikon ensimmäisen persoonan potentiaalin preesens | aineistunemme | Monikon toisen persoonan potentiaalin preesens | aineistunette |
| Monikon kolmannen persoonan potentiaalin preesens | aineistunevat | | |