| Käännös | |
|---|---|
| Verbit | |
| 1. | |
| 2. | |
| Yksikön ensimmäisen persoonan indikatiivin preesens | aineellistun | Yksikön toisen persoonan indikatiivin preesens | aineellistut |
| Yksikön kolmannen persoonan indikatiivin preesens | aineellistuu | Monikon ensimmäisen persoonan indikatiivin preesens | aineellistumme |
| Monikon toisen persoonan indikatiivin preesens | aineellistutte | Monikon kolmannen persoonan indikatiivin preesens | aineellistuvat |
| Yksikön ensimmäisen persoonan indikatiivin imperfekti | aineellistuin | Yksikön toisen persoonan indikatiivin imperfekti | aineellistuit |
| Yksikön kolmannen persoonan indikatiivin imperfekti | aineellistui | Monikon ensimmäisen persoonan indikatiivin imperfekti | aineellistuimme |
| Monikon toisen persoonan indikatiivin imperfekti | aineellistuitte | Monikon kolmannen persoonan indikatiivin imperfekti | aineellistuivat |
| Yksikön ensimmäisen persoonan konditionaalin preesens | aineellistuisin | Yksikön toisen persoonan konditionaalin preesens | aineellistuisit |
| Yksikön kolmannen persoonan konditionaalin preesens | aineellistuisi | Monikon ensimmäisen persoonan konditionaalin preesens | aineellistuisimme |
| Monikon toisen persoonan konditionaalin preesens | aineellistuisitte | Monikon kolmannen persoonan konditionaalin preesens | aineellistuisivat |
| Yksikön toisen persoonan imperatiivin preesens | aineellistu | Yksikön kolmannen persoonan imperatiivin preesens | aineellistukoon |
| Monikon ensimmäisen persoonan imperatiivin preesens | aineellistukaamme | Monikon toisen persoonan imperatiivin preesens | aineellistukaa |
| Monikon kolmannen persoonan imperatiivin preesens | aineellistukoot | Yksikön ensimmäisen persoonan potentiaalin preesens | aineellistunen |
| Yksikön toisen persoonan potentiaalin preesens | aineellistunet | Yksikön kolmannen persoonan potentiaalin preesens | aineellistunee |
| Monikon ensimmäisen persoonan potentiaalin preesens | aineellistunemme | Monikon toisen persoonan potentiaalin preesens | aineellistunette |
| Monikon kolmannen persoonan potentiaalin preesens | aineellistunevat |