| Yksikön ensimmäisen persoonan indikatiivin preesens | nyhjäisen | Yksikön toisen persoonan indikatiivin preesens | nyhjäiset |
| Yksikön kolmannen persoonan indikatiivin preesens | nyhjäisee | Monikon ensimmäisen persoonan indikatiivin preesens | nyhjäisemme |
| Monikon toisen persoonan indikatiivin preesens | nyhjäisette | Monikon kolmannen persoonan indikatiivin preesens | nyhjäisevät |
| Yksikön ensimmäisen persoonan indikatiivin imperfekti | nyhjäisin | Yksikön toisen persoonan indikatiivin imperfekti | nyhjäisit |
| Yksikön kolmannen persoonan indikatiivin imperfekti | nyhjäisi | Monikon ensimmäisen persoonan indikatiivin imperfekti | nyhjäisimme |
| Monikon toisen persoonan indikatiivin imperfekti | nyhjäisitte | Monikon kolmannen persoonan indikatiivin imperfekti | nyhjäisivät |
| Yksikön ensimmäisen persoonan konditionaalin preesens | nyhjäisisin | Yksikön toisen persoonan konditionaalin preesens | nyhjäisisit |
| Yksikön kolmannen persoonan konditionaalin preesens | nyhjäisisi | Monikon ensimmäisen persoonan konditionaalin preesens | nyhjäisisimme |
| Monikon toisen persoonan konditionaalin preesens | nyhjäisisitte | Monikon kolmannen persoonan konditionaalin preesens | nyhjäisisivät |
| Yksikön toisen persoonan imperatiivin preesens | nyhjäise | Yksikön kolmannen persoonan imperatiivin preesens | nyhjäisköön |
| Monikon ensimmäisen persoonan imperatiivin preesens | nyhjäiskäämme | Monikon toisen persoonan imperatiivin preesens | nyhjäiskää |
| Monikon kolmannen persoonan imperatiivin preesens | nyhjäiskööt | Yksikön ensimmäisen persoonan potentiaalin preesens | nyhjäissen |
| Yksikön toisen persoonan potentiaalin preesens | nyhjäisset | Yksikön kolmannen persoonan potentiaalin preesens | nyhjäissee |
| Monikon ensimmäisen persoonan potentiaalin preesens | nyhjäissemme | Monikon toisen persoonan potentiaalin preesens | nyhjäissette |
| Monikon kolmannen persoonan potentiaalin preesens | nyhjäissevät | | |