| Yksikön ensimmäisen persoonan indikatiivin preesens | nevoitun | Yksikön toisen persoonan indikatiivin preesens | nevoitut |
| Yksikön kolmannen persoonan indikatiivin preesens | nevoittuu | Monikon ensimmäisen persoonan indikatiivin preesens | nevoitumme |
| Monikon toisen persoonan indikatiivin preesens | nevoitutte | Monikon kolmannen persoonan indikatiivin preesens | nevoittuvat |
| Yksikön ensimmäisen persoonan indikatiivin imperfekti | nevoituin | Yksikön toisen persoonan indikatiivin imperfekti | nevoituit |
| Yksikön kolmannen persoonan indikatiivin imperfekti | nevoittui | Monikon ensimmäisen persoonan indikatiivin imperfekti | nevoituimme |
| Monikon toisen persoonan indikatiivin imperfekti | nevoituitte | Monikon kolmannen persoonan indikatiivin imperfekti | nevoittuivat |
| Yksikön ensimmäisen persoonan konditionaalin preesens | nevoittuisin | Yksikön toisen persoonan konditionaalin preesens | nevoittuisit |
| Yksikön kolmannen persoonan konditionaalin preesens | nevoittuisi | Monikon ensimmäisen persoonan konditionaalin preesens | nevoittuisimme |
| Monikon toisen persoonan konditionaalin preesens | nevoittuisitte | Monikon kolmannen persoonan konditionaalin preesens | nevoittuisivat |
| Yksikön toisen persoonan imperatiivin preesens | nevoitu | Yksikön kolmannen persoonan imperatiivin preesens | nevoittukoon |
| Monikon ensimmäisen persoonan imperatiivin preesens | nevoittukaamme | Monikon toisen persoonan imperatiivin preesens | nevoittukaa |
| Monikon kolmannen persoonan imperatiivin preesens | nevoittukoot | Yksikön ensimmäisen persoonan potentiaalin preesens | nevoittunen |
| Yksikön toisen persoonan potentiaalin preesens | nevoittunet | Yksikön kolmannen persoonan potentiaalin preesens | nevoittunee |
| Monikon ensimmäisen persoonan potentiaalin preesens | nevoittunemme | Monikon toisen persoonan potentiaalin preesens | nevoittunette |
| Monikon kolmannen persoonan potentiaalin preesens | nevoittunevat | | |