| Yksikön ensimmäisen persoonan indikatiivin preesens | natisutan | Yksikön toisen persoonan indikatiivin preesens | natisutat |
| Monikon ensimmäisen persoonan indikatiivin preesens | natisutamme | Monikon toisen persoonan indikatiivin preesens | natisutatte |
| Monikon kolmannen persoonan indikatiivin preesens | natisuttavat | Yksikön ensimmäisen persoonan indikatiivin imperfekti | natisutin |
| Yksikön toisen persoonan indikatiivin imperfekti | natisutit | Yksikön kolmannen persoonan indikatiivin imperfekti | natisutti |
| Monikon ensimmäisen persoonan indikatiivin imperfekti | natisutimme | Monikon toisen persoonan indikatiivin imperfekti | natisutitte |
| Monikon kolmannen persoonan indikatiivin imperfekti | natisuttivat | Yksikön ensimmäisen persoonan konditionaalin preesens | natisuttaisin |
| Yksikön toisen persoonan konditionaalin preesens | natisuttaisit | Yksikön kolmannen persoonan konditionaalin preesens | natisuttaisi |
| Monikon ensimmäisen persoonan konditionaalin preesens | natisuttaisimme | Monikon toisen persoonan konditionaalin preesens | natisuttaisitte |
| Monikon kolmannen persoonan konditionaalin preesens | natisuttaisivat | Yksikön toisen persoonan imperatiivin preesens | natisuta |
| Yksikön kolmannen persoonan imperatiivin preesens | natisuttakoon | Monikon ensimmäisen persoonan imperatiivin preesens | natisuttakaamme |
| Monikon toisen persoonan imperatiivin preesens | natisuttakaa | Monikon kolmannen persoonan imperatiivin preesens | natisuttakoot |
| Yksikön ensimmäisen persoonan potentiaalin preesens | natisuttanen | Yksikön toisen persoonan potentiaalin preesens | natisuttanet |
| Yksikön kolmannen persoonan potentiaalin preesens | natisuttanee | Monikon ensimmäisen persoonan potentiaalin preesens | natisuttanemme |
| Monikon toisen persoonan potentiaalin preesens | natisuttanette | Monikon kolmannen persoonan potentiaalin preesens | natisuttanevat |