Sanakirja
Tekoälykääntäjä
Käännös
Adjektiivit
1.

Määritelmät

Adjektiivi

  1. kätevä, näppärä

Esimerkit

  • näpsäkkä neiti

Taivutusmuodot

MonikkonäpsäkätMonikkonäpsäkkäni
MonikkonäpsäkkäsiMonikkonäpsäkkämme
MonikkonäpsäkkänneMonikkonäpsäkkänsä
GenetiivinäpsäkänGenetiivinäpsäkkäni
GenetiivinäpsäkkäsiGenetiivinäpsäkkämme
GenetiivinäpsäkkänneGenetiivinäpsäkkänsä
Monikon genetiivinäpsäköidenMonikon genetiivinäpsäköitten
Monikon genetiivinäpsäkköjenMonikon genetiivinäpsäköideni
Monikon genetiivinäpsäköitteniMonikon genetiivinäpsäkköjeni
Monikon genetiivinäpsäköidesiMonikon genetiivinäpsäköittesi
Monikon genetiivinäpsäkköjesiMonikon genetiivinäpsäköidemme
Monikon genetiivinäpsäköittemmeMonikon genetiivinäpsäkköjemme
Monikon genetiivinäpsäköidenneMonikon genetiivinäpsäköittenne
Monikon genetiivinäpsäkköjenneMonikon genetiivinäpsäköidensä
Monikon genetiivinäpsäköittensäMonikon genetiivinäpsäkköjensä
PartitiivinäpsäkkääPartitiivinäpsäkkääni
PartitiivinäpsäkkääsiPartitiivinäpsäkkäämme
PartitiivinäpsäkkäännePartitiivinäpsäkkäänsä
Monikon partitiivinäpsäköitäMonikon partitiivinäpsäkköjä
Monikon partitiivinäpsäköitäniMonikon partitiivinäpsäkköjäni
Monikon partitiivinäpsäköitäsiMonikon partitiivinäpsäkköjäsi
Monikon partitiivinäpsäköitämmeMonikon partitiivinäpsäkköjämme
Monikon partitiivinäpsäköitänneMonikon partitiivinäpsäkköjänne
Monikon partitiivinäpsäköitäänMonikon partitiivinäpsäkköjään
Monikon partitiivinäpsäköitänsäMonikon partitiivinäpsäkköjänsä
InessiivinäpsäkässäInessiivinäpsäkässäni
InessiivinäpsäkässäsiInessiivinäpsäkässämme
InessiivinäpsäkässänneInessiivinäpsäkässään
InessiivinäpsäkässänsäMonikon inessiivinäpsäköissä
Monikon inessiivinäpsäköissäniMonikon inessiivinäpsäköissäsi
Monikon inessiivinäpsäköissämmeMonikon inessiivinäpsäköissänne
Monikon inessiivinäpsäköissäänMonikon inessiivinäpsäköissänsä
ElatiivinäpsäkästäElatiivinäpsäkästäni
ElatiivinäpsäkästäsiElatiivinäpsäkästämme
ElatiivinäpsäkästänneElatiivinäpsäkästään
ElatiivinäpsäkästänsäMonikon elatiivinäpsäköistä
Monikon elatiivinäpsäköistäniMonikon elatiivinäpsäköistäsi
Monikon elatiivinäpsäköistämmeMonikon elatiivinäpsäköistänne
Monikon elatiivinäpsäköistäänMonikon elatiivinäpsäköistänsä
IllatiivinäpsäkkäänIllatiivinäpsäkkääni
IllatiivinäpsäkkääsiIllatiivinäpsäkkäämme
IllatiivinäpsäkkäänneIllatiivinäpsäkkäänsä
Monikon illatiivinäpsäköihinMonikon illatiivinäpsäkköihin
Monikon illatiivinäpsäköihiniMonikon illatiivinäpsäkköihini
Monikon illatiivinäpsäköihisiMonikon illatiivinäpsäkköihisi
Monikon illatiivinäpsäköihimmeMonikon illatiivinäpsäkköihimme
Monikon illatiivinäpsäköihinneMonikon illatiivinäpsäkköihinne
Monikon illatiivinäpsäköihinsäMonikon illatiivinäpsäkköihinsä
AdessiivinäpsäkälläAdessiivinäpsäkälläni
AdessiivinäpsäkälläsiAdessiivinäpsäkällämme
AdessiivinäpsäkällänneAdessiivinäpsäkällään
AdessiivinäpsäkällänsäMonikon adessiivinäpsäköillä
Monikon adessiivinäpsäköilläniMonikon adessiivinäpsäköilläsi
Monikon adessiivinäpsäköillämmeMonikon adessiivinäpsäköillänne
Monikon adessiivinäpsäköilläänMonikon adessiivinäpsäköillänsä
AblatiivinäpsäkältäAblatiivinäpsäkältäni
AblatiivinäpsäkältäsiAblatiivinäpsäkältämme
AblatiivinäpsäkältänneAblatiivinäpsäkältään
AblatiivinäpsäkältänsäMonikon ablatiivinäpsäköiltä
Monikon ablatiivinäpsäköiltäniMonikon ablatiivinäpsäköiltäsi
Monikon ablatiivinäpsäköiltämmeMonikon ablatiivinäpsäköiltänne
Monikon ablatiivinäpsäköiltäänMonikon ablatiivinäpsäköiltänsä
AllatiivinäpsäkälleAllatiivinäpsäkälleni
AllatiivinäpsäkällesiAllatiivinäpsäkällemme
AllatiivinäpsäkällenneAllatiivinäpsäkälleen
AllatiivinäpsäkällensäMonikon allatiivinäpsäköille
Monikon allatiivinäpsäköilleniMonikon allatiivinäpsäköillesi
Monikon allatiivinäpsäköillemmeMonikon allatiivinäpsäköillenne
Monikon allatiivinäpsäköilleenMonikon allatiivinäpsäköillensä
EssiivinäpsäkkänäEssiivinäpsäkkänäni
EssiivinäpsäkkänäsiEssiivinäpsäkkänämme
EssiivinäpsäkkänänneEssiivinäpsäkkänään
EssiivinäpsäkkänänsäMonikon essiivinäpsäkköinä
Monikon essiivinäpsäkköinäniMonikon essiivinäpsäkköinäsi
Monikon essiivinäpsäkköinämmeMonikon essiivinäpsäkköinänne
Monikon essiivinäpsäkköinäänMonikon essiivinäpsäkköinänsä
TranslatiivinäpsäkäksiTranslatiivinäpsäkäkseni
TranslatiivinäpsäkäksesiTranslatiivinäpsäkäksemme
TranslatiivinäpsäkäksenneTranslatiivinäpsäkäkseen
TranslatiivinäpsäkäksensäMonikon translatiivinäpsäköiksi
Monikon translatiivinäpsäköikseniMonikon translatiivinäpsäköiksesi
Monikon translatiivinäpsäköiksemmeMonikon translatiivinäpsäköiksenne
Monikon translatiivinäpsäköikseenMonikon translatiivinäpsäköiksensä
Monikon instruktiivinäpsäköinAbessiivinäpsäkättä
AbessiivinäpsäkättäniAbessiivinäpsäkättäsi
AbessiivinäpsäkättämmeAbessiivinäpsäkättänne
AbessiivinäpsäkättäänAbessiivinäpsäkättänsä
Monikon abessiivinäpsäköittäMonikon abessiivinäpsäköittäni
Monikon abessiivinäpsäköittäsiMonikon abessiivinäpsäköittämme
Monikon abessiivinäpsäköittänneMonikon abessiivinäpsäköittään
Monikon abessiivinäpsäköittänsäMonikon komitatiivinäpsäkköine
Monikon komitatiivinäpsäkköineniMonikon komitatiivinäpsäkköinesi
Monikon komitatiivinäpsäkköinemmeMonikon komitatiivinäpsäkköinenne
Monikon komitatiivinäpsäkköineenMonikon komitatiivinäpsäkköinensä
Monikon akkusatiivinäpsäkätMonikon akkusatiivinäpsäkkäni
Monikon akkusatiivinäpsäkkäsiMonikon akkusatiivinäpsäkkämme
Monikon akkusatiivinäpsäkkänneMonikon akkusatiivinäpsäkkänsä
AkkusatiivinäpsäkkäniAkkusatiivinäpsäkkäsi
AkkusatiivinäpsäkkämmeAkkusatiivinäpsäkkänne
Akkusatiivinäpsäkkänsä