| Käännös | Ääninäyte | |
|---|---|---|
| Substantiivit | ||
| 1. | ||
| Monikko | nyökähdykset | Genetiivi | nyökähdyksen |
| Monikon genetiivi | nyökähdysten | Monikon genetiivi | nyökähdyksien |
| Partitiivi | nyökähdystä | Monikon partitiivi | nyökähdyksiä |
| Inessiivi | nyökähdyksessä | Monikon inessiivi | nyökähdyksissä |
| Elatiivi | nyökähdyksestä | Monikon elatiivi | nyökähdyksistä |
| Illatiivi | nyökähdykseen | Monikon illatiivi | nyökähdyksiin |
| Adessiivi | nyökähdyksellä | Monikon adessiivi | nyökähdyksillä |
| Ablatiivi | nyökähdykseltä | Monikon ablatiivi | nyökähdyksiltä |
| Allatiivi | nyökähdykselle | Monikon allatiivi | nyökähdyksille |
| Essiivi | nyökähdyksenä | Monikon essiivi | nyökähdyksinä |
| Translatiivi | nyökähdykseksi | Monikon translatiivi | nyökähdyksiksi |
| Monikon instruktiivi | nyökähdyksin | Abessiivi | nyökähdyksettä |
| Monikon abessiivi | nyökähdyksittä | Monikon akkusatiivi | nyökähdykset |