Sanakirja.org
In English
Mobiiliversio
-
bulgaria
englanti
espanja
esperanto
hollanti
italia
japani
kreikka
latina
latvia
liettua
norja
portugali
puola
ranska
ruotsi
saksa
suomi
tanska
turkki
tšekki
unkari
venäjä
viro
-
bulgaria
englanti
espanja
esperanto
hollanti
italia
japani
kreikka
latina
latvia
liettua
norja
portugali
puola
ranska
ruotsi
saksa
suomi
tanska
turkki
tšekki
unkari
venäjä
viro
fi-en
en-fi
Sanakirja
Tekoälykääntäjä
Haettu sana löytyi näillä lähdekielillä:
suomi
Käännös
Adjektiivit
1.
lumpy
Määritelmät
Adjektiivi
sellainen, jonka
pinnalla
on
nystyröitä
Taivutusmuodot
Monikko
nystyräiset
Monikko
nystyräiseni
Monikko
nystyräisesi
Monikko
nystyräisemme
Monikko
nystyräisenne
Monikko
nystyräisensä
Genetiivi
nystyräisen
Genetiivi
nystyräiseni
Genetiivi
nystyräisesi
Genetiivi
nystyräisemme
Genetiivi
nystyräisenne
Genetiivi
nystyräisensä
Monikon genetiivi
nystyräisten
Monikon genetiivi
nystyräisien
Monikon genetiivi
nystyräisteni
Monikon genetiivi
nystyräisieni
Monikon genetiivi
nystyräistesi
Monikon genetiivi
nystyräisiesi
Monikon genetiivi
nystyräistemme
Monikon genetiivi
nystyräisiemme
Monikon genetiivi
nystyräistenne
Monikon genetiivi
nystyräisienne
Monikon genetiivi
nystyräistensä
Monikon genetiivi
nystyräisiensä
Partitiivi
nystyräistä
Partitiivi
nystyräistäni
Partitiivi
nystyräistäsi
Partitiivi
nystyräistämme
Partitiivi
nystyräistänne
Partitiivi
nystyräistään
Partitiivi
nystyräistänsä
Monikon partitiivi
nystyräisiä
Monikon partitiivi
nystyräisiäni
Monikon partitiivi
nystyräisiäsi
Monikon partitiivi
nystyräisiämme
Monikon partitiivi
nystyräisiänne
Monikon partitiivi
nystyräisiään
Monikon partitiivi
nystyräisiänsä
Inessiivi
nystyräisessä
Inessiivi
nystyräisessäni
Inessiivi
nystyräisessäsi
Inessiivi
nystyräisessämme
Inessiivi
nystyräisessänne
Inessiivi
nystyräisessään
Inessiivi
nystyräisessänsä
Monikon inessiivi
nystyräisissä
Monikon inessiivi
nystyräisissäni
Monikon inessiivi
nystyräisissäsi
Monikon inessiivi
nystyräisissämme
Monikon inessiivi
nystyräisissänne
Monikon inessiivi
nystyräisissään
Monikon inessiivi
nystyräisissänsä
Elatiivi
nystyräisestä
Elatiivi
nystyräisestäni
Elatiivi
nystyräisestäsi
Elatiivi
nystyräisestämme
Elatiivi
nystyräisestänne
Elatiivi
nystyräisestään
Elatiivi
nystyräisestänsä
Monikon elatiivi
nystyräisistä
Monikon elatiivi
nystyräisistäni
Monikon elatiivi
nystyräisistäsi
Monikon elatiivi
nystyräisistämme
Monikon elatiivi
nystyräisistänne
Monikon elatiivi
nystyräisistään
Monikon elatiivi
nystyräisistänsä
Illatiivi
nystyräiseen
Illatiivi
nystyräiseeni
Illatiivi
nystyräiseesi
Illatiivi
nystyräiseemme
Illatiivi
nystyräiseenne
Illatiivi
nystyräiseensä
Monikon illatiivi
nystyräisiin
Monikon illatiivi
nystyräisiini
Monikon illatiivi
nystyräisiisi
Monikon illatiivi
nystyräisiimme
Monikon illatiivi
nystyräisiinne
Monikon illatiivi
nystyräisiinsä
Adessiivi
nystyräisellä
Adessiivi
nystyräiselläni
Adessiivi
nystyräiselläsi
Adessiivi
nystyräisellämme
Adessiivi
nystyräisellänne
Adessiivi
nystyräisellään
Adessiivi
nystyräisellänsä
Monikon adessiivi
nystyräisillä
Monikon adessiivi
nystyräisilläni
Monikon adessiivi
nystyräisilläsi
Monikon adessiivi
nystyräisillämme
Monikon adessiivi
nystyräisillänne
Monikon adessiivi
nystyräisillään
Monikon adessiivi
nystyräisillänsä
Ablatiivi
nystyräiseltä
Ablatiivi
nystyräiseltäni
Ablatiivi
nystyräiseltäsi
Ablatiivi
nystyräiseltämme
Ablatiivi
nystyräiseltänne
Ablatiivi
nystyräiseltään
Ablatiivi
nystyräiseltänsä
Monikon ablatiivi
nystyräisiltä
Monikon ablatiivi
nystyräisiltäni
Monikon ablatiivi
nystyräisiltäsi
Monikon ablatiivi
nystyräisiltämme
Monikon ablatiivi
nystyräisiltänne
Monikon ablatiivi
nystyräisiltään
Monikon ablatiivi
nystyräisiltänsä
Allatiivi
nystyräiselle
Allatiivi
nystyräiselleni
Allatiivi
nystyräisellesi
Allatiivi
nystyräisellemme
Allatiivi
nystyräisellenne
Allatiivi
nystyräiselleen
Allatiivi
nystyräisellensä
Monikon allatiivi
nystyräisille
Monikon allatiivi
nystyräisilleni
Monikon allatiivi
nystyräisillesi
Monikon allatiivi
nystyräisillemme
Monikon allatiivi
nystyräisillenne
Monikon allatiivi
nystyräisilleen
Monikon allatiivi
nystyräisillensä
Essiivi
nystyräisenä
Essiivi
nystyräisenäni
Essiivi
nystyräisenäsi
Essiivi
nystyräisenämme
Essiivi
nystyräisenänne
Essiivi
nystyräisenään
Essiivi
nystyräisenänsä
Monikon essiivi
nystyräisinä
Monikon essiivi
nystyräisinäni
Monikon essiivi
nystyräisinäsi
Monikon essiivi
nystyräisinämme
Monikon essiivi
nystyräisinänne
Monikon essiivi
nystyräisinään
Monikon essiivi
nystyräisinänsä
Translatiivi
nystyräiseksi
Translatiivi
nystyräisekseni
Translatiivi
nystyräiseksesi
Translatiivi
nystyräiseksemme
Translatiivi
nystyräiseksenne
Translatiivi
nystyräisekseen
Translatiivi
nystyräiseksensä
Monikon translatiivi
nystyräisiksi
Monikon translatiivi
nystyräisikseni
Monikon translatiivi
nystyräisiksesi
Monikon translatiivi
nystyräisiksemme
Monikon translatiivi
nystyräisiksenne
Monikon translatiivi
nystyräisikseen
Monikon translatiivi
nystyräisiksensä
Monikon instruktiivi
nystyräisin
Abessiivi
nystyräisettä
Abessiivi
nystyräisettäni
Abessiivi
nystyräisettäsi
Abessiivi
nystyräisettämme
Abessiivi
nystyräisettänne
Abessiivi
nystyräisettään
Abessiivi
nystyräisettänsä
Monikon abessiivi
nystyräisittä
Monikon abessiivi
nystyräisittäni
Monikon abessiivi
nystyräisittäsi
Monikon abessiivi
nystyräisittämme
Monikon abessiivi
nystyräisittänne
Monikon abessiivi
nystyräisittään
Monikon abessiivi
nystyräisittänsä
Monikon komitatiivi
nystyräisine
Monikon komitatiivi
nystyräisineni
Monikon komitatiivi
nystyräisinesi
Monikon komitatiivi
nystyräisinemme
Monikon komitatiivi
nystyräisinenne
Monikon komitatiivi
nystyräisineen
Monikon komitatiivi
nystyräisinensä
Komparatiivi
nystyräisempi
Superlatiivi
nystyräisin
Monikon akkusatiivi
nystyräiset
Monikon akkusatiivi
nystyräiseni
Monikon akkusatiivi
nystyräisesi
Monikon akkusatiivi
nystyräisemme
Monikon akkusatiivi
nystyräisenne
Monikon akkusatiivi
nystyräisensä
Akkusatiivi
nystyräiseni
Akkusatiivi
nystyräisesi
Akkusatiivi
nystyräisemme
Akkusatiivi
nystyräisenne
Akkusatiivi
nystyräisensä