Sanakirja
Tekoälykääntäjä
Käännös
Adjektiivit
1.

Määritelmät

Adjektiivi

  1. sellainen, jonka pinnalla on nystyröitä

Taivutusmuodot

MonikkonystyräisetMonikkonystyräiseni
MonikkonystyräisesiMonikkonystyräisemme
MonikkonystyräisenneMonikkonystyräisensä
GenetiivinystyräisenGenetiivinystyräiseni
GenetiivinystyräisesiGenetiivinystyräisemme
GenetiivinystyräisenneGenetiivinystyräisensä
Monikon genetiivinystyräistenMonikon genetiivinystyräisien
Monikon genetiivinystyräisteniMonikon genetiivinystyräisieni
Monikon genetiivinystyräistesiMonikon genetiivinystyräisiesi
Monikon genetiivinystyräistemmeMonikon genetiivinystyräisiemme
Monikon genetiivinystyräistenneMonikon genetiivinystyräisienne
Monikon genetiivinystyräistensäMonikon genetiivinystyräisiensä
PartitiivinystyräistäPartitiivinystyräistäni
PartitiivinystyräistäsiPartitiivinystyräistämme
PartitiivinystyräistännePartitiivinystyräistään
PartitiivinystyräistänsäMonikon partitiivinystyräisiä
Monikon partitiivinystyräisiäniMonikon partitiivinystyräisiäsi
Monikon partitiivinystyräisiämmeMonikon partitiivinystyräisiänne
Monikon partitiivinystyräisiäänMonikon partitiivinystyräisiänsä
InessiivinystyräisessäInessiivinystyräisessäni
InessiivinystyräisessäsiInessiivinystyräisessämme
InessiivinystyräisessänneInessiivinystyräisessään
InessiivinystyräisessänsäMonikon inessiivinystyräisissä
Monikon inessiivinystyräisissäniMonikon inessiivinystyräisissäsi
Monikon inessiivinystyräisissämmeMonikon inessiivinystyräisissänne
Monikon inessiivinystyräisissäänMonikon inessiivinystyräisissänsä
ElatiivinystyräisestäElatiivinystyräisestäni
ElatiivinystyräisestäsiElatiivinystyräisestämme
ElatiivinystyräisestänneElatiivinystyräisestään
ElatiivinystyräisestänsäMonikon elatiivinystyräisistä
Monikon elatiivinystyräisistäniMonikon elatiivinystyräisistäsi
Monikon elatiivinystyräisistämmeMonikon elatiivinystyräisistänne
Monikon elatiivinystyräisistäänMonikon elatiivinystyräisistänsä
IllatiivinystyräiseenIllatiivinystyräiseeni
IllatiivinystyräiseesiIllatiivinystyräiseemme
IllatiivinystyräiseenneIllatiivinystyräiseensä
Monikon illatiivinystyräisiinMonikon illatiivinystyräisiini
Monikon illatiivinystyräisiisiMonikon illatiivinystyräisiimme
Monikon illatiivinystyräisiinneMonikon illatiivinystyräisiinsä
AdessiivinystyräiselläAdessiivinystyräiselläni
AdessiivinystyräiselläsiAdessiivinystyräisellämme
AdessiivinystyräisellänneAdessiivinystyräisellään
AdessiivinystyräisellänsäMonikon adessiivinystyräisillä
Monikon adessiivinystyräisilläniMonikon adessiivinystyräisilläsi
Monikon adessiivinystyräisillämmeMonikon adessiivinystyräisillänne
Monikon adessiivinystyräisilläänMonikon adessiivinystyräisillänsä
AblatiivinystyräiseltäAblatiivinystyräiseltäni
AblatiivinystyräiseltäsiAblatiivinystyräiseltämme
AblatiivinystyräiseltänneAblatiivinystyräiseltään
AblatiivinystyräiseltänsäMonikon ablatiivinystyräisiltä
Monikon ablatiivinystyräisiltäniMonikon ablatiivinystyräisiltäsi
Monikon ablatiivinystyräisiltämmeMonikon ablatiivinystyräisiltänne
Monikon ablatiivinystyräisiltäänMonikon ablatiivinystyräisiltänsä
AllatiivinystyräiselleAllatiivinystyräiselleni
AllatiivinystyräisellesiAllatiivinystyräisellemme
AllatiivinystyräisellenneAllatiivinystyräiselleen
AllatiivinystyräisellensäMonikon allatiivinystyräisille
Monikon allatiivinystyräisilleniMonikon allatiivinystyräisillesi
Monikon allatiivinystyräisillemmeMonikon allatiivinystyräisillenne
Monikon allatiivinystyräisilleenMonikon allatiivinystyräisillensä
EssiivinystyräisenäEssiivinystyräisenäni
EssiivinystyräisenäsiEssiivinystyräisenämme
EssiivinystyräisenänneEssiivinystyräisenään
EssiivinystyräisenänsäMonikon essiivinystyräisinä
Monikon essiivinystyräisinäniMonikon essiivinystyräisinäsi
Monikon essiivinystyräisinämmeMonikon essiivinystyräisinänne
Monikon essiivinystyräisinäänMonikon essiivinystyräisinänsä
TranslatiivinystyräiseksiTranslatiivinystyräisekseni
TranslatiivinystyräiseksesiTranslatiivinystyräiseksemme
TranslatiivinystyräiseksenneTranslatiivinystyräisekseen
TranslatiivinystyräiseksensäMonikon translatiivinystyräisiksi
Monikon translatiivinystyräisikseniMonikon translatiivinystyräisiksesi
Monikon translatiivinystyräisiksemmeMonikon translatiivinystyräisiksenne
Monikon translatiivinystyräisikseenMonikon translatiivinystyräisiksensä
Monikon instruktiivinystyräisinAbessiivinystyräisettä
AbessiivinystyräisettäniAbessiivinystyräisettäsi
AbessiivinystyräisettämmeAbessiivinystyräisettänne
AbessiivinystyräisettäänAbessiivinystyräisettänsä
Monikon abessiivinystyräisittäMonikon abessiivinystyräisittäni
Monikon abessiivinystyräisittäsiMonikon abessiivinystyräisittämme
Monikon abessiivinystyräisittänneMonikon abessiivinystyräisittään
Monikon abessiivinystyräisittänsäMonikon komitatiivinystyräisine
Monikon komitatiivinystyräisineniMonikon komitatiivinystyräisinesi
Monikon komitatiivinystyräisinemmeMonikon komitatiivinystyräisinenne
Monikon komitatiivinystyräisineenMonikon komitatiivinystyräisinensä
KomparatiivinystyräisempiSuperlatiivinystyräisin
Monikon akkusatiivinystyräisetMonikon akkusatiivinystyräiseni
Monikon akkusatiivinystyräisesiMonikon akkusatiivinystyräisemme
Monikon akkusatiivinystyräisenneMonikon akkusatiivinystyräisensä
AkkusatiivinystyräiseniAkkusatiivinystyräisesi
AkkusatiivinystyräisemmeAkkusatiivinystyräisenne
Akkusatiivinystyräisensä