| Käännös | |
|---|---|
| Substantiivit | |
| 1. | |
| Monikko | nypläykset | Genetiivi | nypläyksen |
| Monikon genetiivi | nypläysten | Monikon genetiivi | nypläyksien |
| Partitiivi | nypläystä | Monikon partitiivi | nypläyksiä |
| Inessiivi | nypläyksessä | Monikon inessiivi | nypläyksissä |
| Elatiivi | nypläyksestä | Monikon elatiivi | nypläyksistä |
| Illatiivi | nypläykseen | Monikon illatiivi | nypläyksiin |
| Adessiivi | nypläyksellä | Monikon adessiivi | nypläyksillä |
| Ablatiivi | nypläykseltä | Monikon ablatiivi | nypläyksiltä |
| Allatiivi | nypläykselle | Monikon allatiivi | nypläyksille |
| Essiivi | nypläyksenä | Monikon essiivi | nypläyksinä |
| Translatiivi | nypläykseksi | Monikon translatiivi | nypläyksiksi |
| Monikon instruktiivi | nypläyksin | Abessiivi | nypläyksettä |
| Monikon abessiivi | nypläyksittä | Monikon akkusatiivi | nypläykset |