| Monikko | nyinnät | Genetiivi | nyinnän |
| Monikon genetiivi | nyintöjen | Partitiivi | nyintää |
| Monikon partitiivi | nyintöjä | Inessiivi | nyinnässä |
| Monikon inessiivi | nyinnöissä | Elatiivi | nyinnästä |
| Monikon elatiivi | nyinnöistä | Illatiivi | nyintään |
| Monikon illatiivi | nyintöihin | Adessiivi | nyinnällä |
| Monikon adessiivi | nyinnöillä | Ablatiivi | nyinnältä |
| Monikon ablatiivi | nyinnöiltä | Allatiivi | nyinnälle |
| Monikon allatiivi | nyinnöille | Essiivi | nyintänä |
| Monikon essiivi | nyintöinä | Translatiivi | nyinnäksi |
| Monikon translatiivi | nyinnöiksi | Monikon instruktiivi | nyinnöin |
| Abessiivi | nyinnättä | Monikon abessiivi | nyinnöittä |
| Monikon akkusatiivi | nyinnät |