| Käännös | Ääninäyte | |
|---|---|---|
| Adjektiivit | ||
| 1. | ||
| Monikko | nurmiset | Monikko | nurmiseni |
| Monikko | nurmisesi | Monikko | nurmisemme |
| Monikko | nurmisenne | Monikko | nurmisensa |
| Genetiivi | nurmisen | Genetiivi | nurmiseni |
| Genetiivi | nurmisesi | Genetiivi | nurmisemme |
| Genetiivi | nurmisenne | Genetiivi | nurmisensa |
| Monikon genetiivi | nurmisten | Monikon genetiivi | nurmisien |
| Monikon genetiivi | nurmisteni | Monikon genetiivi | nurmisieni |
| Monikon genetiivi | nurmistesi | Monikon genetiivi | nurmisiesi |
| Monikon genetiivi | nurmistemme | Monikon genetiivi | nurmisiemme |
| Monikon genetiivi | nurmistenne | Monikon genetiivi | nurmisienne |
| Monikon genetiivi | nurmistensa | Monikon genetiivi | nurmisiensa |
| Partitiivi | nurmista | Partitiivi | nurmistani |
| Partitiivi | nurmistasi | Partitiivi | nurmistamme |
| Partitiivi | nurmistanne | Partitiivi | nurmistaan |
| Partitiivi | nurmistansa | Monikon partitiivi | nurmisia |
| Monikon partitiivi | nurmisiani | Monikon partitiivi | nurmisiasi |
| Monikon partitiivi | nurmisiamme | Monikon partitiivi | nurmisianne |
| Monikon partitiivi | nurmisiaan | Monikon partitiivi | nurmisiansa |
| Inessiivi | nurmisessa | Inessiivi | nurmisessani |
| Inessiivi | nurmisessasi | Inessiivi | nurmisessamme |
| Inessiivi | nurmisessanne | Inessiivi | nurmisessaan |
| Inessiivi | nurmisessansa | Monikon inessiivi | nurmisissa |
| Monikon inessiivi | nurmisissani | Monikon inessiivi | nurmisissasi |
| Monikon inessiivi | nurmisissamme | Monikon inessiivi | nurmisissanne |
| Monikon inessiivi | nurmisissaan | Monikon inessiivi | nurmisissansa |
| Elatiivi | nurmisesta | Elatiivi | nurmisestani |
| Elatiivi | nurmisestasi | Elatiivi | nurmisestamme |
| Elatiivi | nurmisestanne | Elatiivi | nurmisestaan |
| Elatiivi | nurmisestansa | Monikon elatiivi | nurmisista |
| Monikon elatiivi | nurmisistani | Monikon elatiivi | nurmisistasi |
| Monikon elatiivi | nurmisistamme | Monikon elatiivi | nurmisistanne |
| Monikon elatiivi | nurmisistaan | Monikon elatiivi | nurmisistansa |
| Illatiivi | nurmiseen | Illatiivi | nurmiseeni |
| Illatiivi | nurmiseesi | Illatiivi | nurmiseemme |
| Illatiivi | nurmiseenne | Illatiivi | nurmiseensa |
| Monikon illatiivi | nurmisiin | Monikon illatiivi | nurmisiini |
| Monikon illatiivi | nurmisiisi | Monikon illatiivi | nurmisiimme |
| Monikon illatiivi | nurmisiinne | Monikon illatiivi | nurmisiinsa |
| Adessiivi | nurmisella | Adessiivi | nurmisellani |
| Adessiivi | nurmisellasi | Adessiivi | nurmisellamme |
| Adessiivi | nurmisellanne | Adessiivi | nurmisellaan |
| Adessiivi | nurmisellansa | Monikon adessiivi | nurmisilla |
| Monikon adessiivi | nurmisillani | Monikon adessiivi | nurmisillasi |
| Monikon adessiivi | nurmisillamme | Monikon adessiivi | nurmisillanne |
| Monikon adessiivi | nurmisillaan | Monikon adessiivi | nurmisillansa |
| Ablatiivi | nurmiselta | Ablatiivi | nurmiseltani |
| Ablatiivi | nurmiseltasi | Ablatiivi | nurmiseltamme |
| Ablatiivi | nurmiseltanne | Ablatiivi | nurmiseltaan |
| Ablatiivi | nurmiseltansa | Monikon ablatiivi | nurmisilta |
| Monikon ablatiivi | nurmisiltani | Monikon ablatiivi | nurmisiltasi |
| Monikon ablatiivi | nurmisiltamme | Monikon ablatiivi | nurmisiltanne |
| Monikon ablatiivi | nurmisiltaan | Monikon ablatiivi | nurmisiltansa |
| Allatiivi | nurmiselle | Allatiivi | nurmiselleni |
| Allatiivi | nurmisellesi | Allatiivi | nurmisellemme |
| Allatiivi | nurmisellenne | Allatiivi | nurmiselleen |
| Allatiivi | nurmisellensa | Monikon allatiivi | nurmisille |
| Monikon allatiivi | nurmisilleni | Monikon allatiivi | nurmisillesi |
| Monikon allatiivi | nurmisillemme | Monikon allatiivi | nurmisillenne |
| Monikon allatiivi | nurmisilleen | Monikon allatiivi | nurmisillensa |
| Essiivi | nurmisena | Essiivi | nurmisenani |
| Essiivi | nurmisenasi | Essiivi | nurmisenamme |
| Essiivi | nurmisenanne | Essiivi | nurmisenaan |
| Essiivi | nurmisenansa | Monikon essiivi | nurmisina |
| Monikon essiivi | nurmisinani | Monikon essiivi | nurmisinasi |
| Monikon essiivi | nurmisinamme | Monikon essiivi | nurmisinanne |
| Monikon essiivi | nurmisinaan | Monikon essiivi | nurmisinansa |
| Translatiivi | nurmiseksi | Translatiivi | nurmisekseni |
| Translatiivi | nurmiseksesi | Translatiivi | nurmiseksemme |
| Translatiivi | nurmiseksenne | Translatiivi | nurmisekseen |
| Translatiivi | nurmiseksensa | Monikon translatiivi | nurmisiksi |
| Monikon translatiivi | nurmisikseni | Monikon translatiivi | nurmisiksesi |
| Monikon translatiivi | nurmisiksemme | Monikon translatiivi | nurmisiksenne |
| Monikon translatiivi | nurmisikseen | Monikon translatiivi | nurmisiksensa |
| Monikon instruktiivi | nurmisin | Abessiivi | nurmisetta |
| Abessiivi | nurmisettani | Abessiivi | nurmisettasi |
| Abessiivi | nurmisettamme | Abessiivi | nurmisettanne |
| Abessiivi | nurmisettaan | Abessiivi | nurmisettansa |
| Monikon abessiivi | nurmisitta | Monikon abessiivi | nurmisittani |
| Monikon abessiivi | nurmisittasi | Monikon abessiivi | nurmisittamme |
| Monikon abessiivi | nurmisittanne | Monikon abessiivi | nurmisittaan |
| Monikon abessiivi | nurmisittansa | Monikon komitatiivi | nurmisine |
| Monikon komitatiivi | nurmisineni | Monikon komitatiivi | nurmisinesi |
| Monikon komitatiivi | nurmisinemme | Monikon komitatiivi | nurmisinenne |
| Monikon komitatiivi | nurmisineen | Monikon komitatiivi | nurmisinensa |
| Komparatiivi | nurmisempi | Superlatiivi | nurmisin |
| Monikon akkusatiivi | nurmiset | Monikon akkusatiivi | nurmiseni |
| Monikon akkusatiivi | nurmisesi | Monikon akkusatiivi | nurmisemme |
| Monikon akkusatiivi | nurmisenne | Monikon akkusatiivi | nurmisensa |
| Akkusatiivi | nurmiseni | Akkusatiivi | nurmisesi |
| Akkusatiivi | nurmisemme | Akkusatiivi | nurmisenne |
| Akkusatiivi | nurmisensa |