Sanakirja
Tekoälykääntäjä
KäännösÄäninäyte
Adjektiivit
1.
  • ÄäntäminenUS

Taivutusmuodot

MonikkonurmisetMonikkonurmiseni
MonikkonurmisesiMonikkonurmisemme
MonikkonurmisenneMonikkonurmisensa
GenetiivinurmisenGenetiivinurmiseni
GenetiivinurmisesiGenetiivinurmisemme
GenetiivinurmisenneGenetiivinurmisensa
Monikon genetiivinurmistenMonikon genetiivinurmisien
Monikon genetiivinurmisteniMonikon genetiivinurmisieni
Monikon genetiivinurmistesiMonikon genetiivinurmisiesi
Monikon genetiivinurmistemmeMonikon genetiivinurmisiemme
Monikon genetiivinurmistenneMonikon genetiivinurmisienne
Monikon genetiivinurmistensaMonikon genetiivinurmisiensa
PartitiivinurmistaPartitiivinurmistani
PartitiivinurmistasiPartitiivinurmistamme
PartitiivinurmistannePartitiivinurmistaan
PartitiivinurmistansaMonikon partitiivinurmisia
Monikon partitiivinurmisianiMonikon partitiivinurmisiasi
Monikon partitiivinurmisiammeMonikon partitiivinurmisianne
Monikon partitiivinurmisiaanMonikon partitiivinurmisiansa
InessiivinurmisessaInessiivinurmisessani
InessiivinurmisessasiInessiivinurmisessamme
InessiivinurmisessanneInessiivinurmisessaan
InessiivinurmisessansaMonikon inessiivinurmisissa
Monikon inessiivinurmisissaniMonikon inessiivinurmisissasi
Monikon inessiivinurmisissammeMonikon inessiivinurmisissanne
Monikon inessiivinurmisissaanMonikon inessiivinurmisissansa
ElatiivinurmisestaElatiivinurmisestani
ElatiivinurmisestasiElatiivinurmisestamme
ElatiivinurmisestanneElatiivinurmisestaan
ElatiivinurmisestansaMonikon elatiivinurmisista
Monikon elatiivinurmisistaniMonikon elatiivinurmisistasi
Monikon elatiivinurmisistammeMonikon elatiivinurmisistanne
Monikon elatiivinurmisistaanMonikon elatiivinurmisistansa
IllatiivinurmiseenIllatiivinurmiseeni
IllatiivinurmiseesiIllatiivinurmiseemme
IllatiivinurmiseenneIllatiivinurmiseensa
Monikon illatiivinurmisiinMonikon illatiivinurmisiini
Monikon illatiivinurmisiisiMonikon illatiivinurmisiimme
Monikon illatiivinurmisiinneMonikon illatiivinurmisiinsa
AdessiivinurmisellaAdessiivinurmisellani
AdessiivinurmisellasiAdessiivinurmisellamme
AdessiivinurmisellanneAdessiivinurmisellaan
AdessiivinurmisellansaMonikon adessiivinurmisilla
Monikon adessiivinurmisillaniMonikon adessiivinurmisillasi
Monikon adessiivinurmisillammeMonikon adessiivinurmisillanne
Monikon adessiivinurmisillaanMonikon adessiivinurmisillansa
AblatiivinurmiseltaAblatiivinurmiseltani
AblatiivinurmiseltasiAblatiivinurmiseltamme
AblatiivinurmiseltanneAblatiivinurmiseltaan
AblatiivinurmiseltansaMonikon ablatiivinurmisilta
Monikon ablatiivinurmisiltaniMonikon ablatiivinurmisiltasi
Monikon ablatiivinurmisiltammeMonikon ablatiivinurmisiltanne
Monikon ablatiivinurmisiltaanMonikon ablatiivinurmisiltansa
AllatiivinurmiselleAllatiivinurmiselleni
AllatiivinurmisellesiAllatiivinurmisellemme
AllatiivinurmisellenneAllatiivinurmiselleen
AllatiivinurmisellensaMonikon allatiivinurmisille
Monikon allatiivinurmisilleniMonikon allatiivinurmisillesi
Monikon allatiivinurmisillemmeMonikon allatiivinurmisillenne
Monikon allatiivinurmisilleenMonikon allatiivinurmisillensa
EssiivinurmisenaEssiivinurmisenani
EssiivinurmisenasiEssiivinurmisenamme
EssiivinurmisenanneEssiivinurmisenaan
EssiivinurmisenansaMonikon essiivinurmisina
Monikon essiivinurmisinaniMonikon essiivinurmisinasi
Monikon essiivinurmisinammeMonikon essiivinurmisinanne
Monikon essiivinurmisinaanMonikon essiivinurmisinansa
TranslatiivinurmiseksiTranslatiivinurmisekseni
TranslatiivinurmiseksesiTranslatiivinurmiseksemme
TranslatiivinurmiseksenneTranslatiivinurmisekseen
TranslatiivinurmiseksensaMonikon translatiivinurmisiksi
Monikon translatiivinurmisikseniMonikon translatiivinurmisiksesi
Monikon translatiivinurmisiksemmeMonikon translatiivinurmisiksenne
Monikon translatiivinurmisikseenMonikon translatiivinurmisiksensa
Monikon instruktiivinurmisinAbessiivinurmisetta
AbessiivinurmisettaniAbessiivinurmisettasi
AbessiivinurmisettammeAbessiivinurmisettanne
AbessiivinurmisettaanAbessiivinurmisettansa
Monikon abessiivinurmisittaMonikon abessiivinurmisittani
Monikon abessiivinurmisittasiMonikon abessiivinurmisittamme
Monikon abessiivinurmisittanneMonikon abessiivinurmisittaan
Monikon abessiivinurmisittansaMonikon komitatiivinurmisine
Monikon komitatiivinurmisineniMonikon komitatiivinurmisinesi
Monikon komitatiivinurmisinemmeMonikon komitatiivinurmisinenne
Monikon komitatiivinurmisineenMonikon komitatiivinurmisinensa
KomparatiivinurmisempiSuperlatiivinurmisin
Monikon akkusatiivinurmisetMonikon akkusatiivinurmiseni
Monikon akkusatiivinurmisesiMonikon akkusatiivinurmisemme
Monikon akkusatiivinurmisenneMonikon akkusatiivinurmisensa
AkkusatiivinurmiseniAkkusatiivinurmisesi
AkkusatiivinurmisemmeAkkusatiivinurmisenne
Akkusatiivinurmisensa

Luokat