Sanakirja
Tekoälykääntäjä
KäännösÄäninäyte
Adjektiivit
1.
  • ÄäntäminenUS

Taivutusmuodot

MonikkonurmikkoisetMonikkonurmikkoiseni
MonikkonurmikkoisesiMonikkonurmikkoisemme
MonikkonurmikkoisenneMonikkonurmikkoisensa
GenetiivinurmikkoisenGenetiivinurmikkoiseni
GenetiivinurmikkoisesiGenetiivinurmikkoisemme
GenetiivinurmikkoisenneGenetiivinurmikkoisensa
Monikon genetiivinurmikkoistenMonikon genetiivinurmikkoisien
Monikon genetiivinurmikkoisteniMonikon genetiivinurmikkoisieni
Monikon genetiivinurmikkoistesiMonikon genetiivinurmikkoisiesi
Monikon genetiivinurmikkoistemmeMonikon genetiivinurmikkoisiemme
Monikon genetiivinurmikkoistenneMonikon genetiivinurmikkoisienne
Monikon genetiivinurmikkoistensaMonikon genetiivinurmikkoisiensa
PartitiivinurmikkoistaPartitiivinurmikkoistani
PartitiivinurmikkoistasiPartitiivinurmikkoistamme
PartitiivinurmikkoistannePartitiivinurmikkoistaan
PartitiivinurmikkoistansaMonikon partitiivinurmikkoisia
Monikon partitiivinurmikkoisianiMonikon partitiivinurmikkoisiasi
Monikon partitiivinurmikkoisiammeMonikon partitiivinurmikkoisianne
Monikon partitiivinurmikkoisiaanMonikon partitiivinurmikkoisiansa
InessiivinurmikkoisessaInessiivinurmikkoisessani
InessiivinurmikkoisessasiInessiivinurmikkoisessamme
InessiivinurmikkoisessanneInessiivinurmikkoisessaan
InessiivinurmikkoisessansaMonikon inessiivinurmikkoisissa
Monikon inessiivinurmikkoisissaniMonikon inessiivinurmikkoisissasi
Monikon inessiivinurmikkoisissammeMonikon inessiivinurmikkoisissanne
Monikon inessiivinurmikkoisissaanMonikon inessiivinurmikkoisissansa
ElatiivinurmikkoisestaElatiivinurmikkoisestani
ElatiivinurmikkoisestasiElatiivinurmikkoisestamme
ElatiivinurmikkoisestanneElatiivinurmikkoisestaan
ElatiivinurmikkoisestansaMonikon elatiivinurmikkoisista
Monikon elatiivinurmikkoisistaniMonikon elatiivinurmikkoisistasi
Monikon elatiivinurmikkoisistammeMonikon elatiivinurmikkoisistanne
Monikon elatiivinurmikkoisistaanMonikon elatiivinurmikkoisistansa
IllatiivinurmikkoiseenIllatiivinurmikkoiseeni
IllatiivinurmikkoiseesiIllatiivinurmikkoiseemme
IllatiivinurmikkoiseenneIllatiivinurmikkoiseensa
Monikon illatiivinurmikkoisiinMonikon illatiivinurmikkoisiini
Monikon illatiivinurmikkoisiisiMonikon illatiivinurmikkoisiimme
Monikon illatiivinurmikkoisiinneMonikon illatiivinurmikkoisiinsa
AdessiivinurmikkoisellaAdessiivinurmikkoisellani
AdessiivinurmikkoisellasiAdessiivinurmikkoisellamme
AdessiivinurmikkoisellanneAdessiivinurmikkoisellaan
AdessiivinurmikkoisellansaMonikon adessiivinurmikkoisilla
Monikon adessiivinurmikkoisillaniMonikon adessiivinurmikkoisillasi
Monikon adessiivinurmikkoisillammeMonikon adessiivinurmikkoisillanne
Monikon adessiivinurmikkoisillaanMonikon adessiivinurmikkoisillansa
AblatiivinurmikkoiseltaAblatiivinurmikkoiseltani
AblatiivinurmikkoiseltasiAblatiivinurmikkoiseltamme
AblatiivinurmikkoiseltanneAblatiivinurmikkoiseltaan
AblatiivinurmikkoiseltansaMonikon ablatiivinurmikkoisilta
Monikon ablatiivinurmikkoisiltaniMonikon ablatiivinurmikkoisiltasi
Monikon ablatiivinurmikkoisiltammeMonikon ablatiivinurmikkoisiltanne
Monikon ablatiivinurmikkoisiltaanMonikon ablatiivinurmikkoisiltansa
AllatiivinurmikkoiselleAllatiivinurmikkoiselleni
AllatiivinurmikkoisellesiAllatiivinurmikkoisellemme
AllatiivinurmikkoisellenneAllatiivinurmikkoiselleen
AllatiivinurmikkoisellensaMonikon allatiivinurmikkoisille
Monikon allatiivinurmikkoisilleniMonikon allatiivinurmikkoisillesi
Monikon allatiivinurmikkoisillemmeMonikon allatiivinurmikkoisillenne
Monikon allatiivinurmikkoisilleenMonikon allatiivinurmikkoisillensa
EssiivinurmikkoisenaEssiivinurmikkoisenani
EssiivinurmikkoisenasiEssiivinurmikkoisenamme
EssiivinurmikkoisenanneEssiivinurmikkoisenaan
EssiivinurmikkoisenansaMonikon essiivinurmikkoisina
Monikon essiivinurmikkoisinaniMonikon essiivinurmikkoisinasi
Monikon essiivinurmikkoisinammeMonikon essiivinurmikkoisinanne
Monikon essiivinurmikkoisinaanMonikon essiivinurmikkoisinansa
TranslatiivinurmikkoiseksiTranslatiivinurmikkoisekseni
TranslatiivinurmikkoiseksesiTranslatiivinurmikkoiseksemme
TranslatiivinurmikkoiseksenneTranslatiivinurmikkoisekseen
TranslatiivinurmikkoiseksensaMonikon translatiivinurmikkoisiksi
Monikon translatiivinurmikkoisikseniMonikon translatiivinurmikkoisiksesi
Monikon translatiivinurmikkoisiksemmeMonikon translatiivinurmikkoisiksenne
Monikon translatiivinurmikkoisikseenMonikon translatiivinurmikkoisiksensa
Monikon instruktiivinurmikkoisinAbessiivinurmikkoisetta
AbessiivinurmikkoisettaniAbessiivinurmikkoisettasi
AbessiivinurmikkoisettammeAbessiivinurmikkoisettanne
AbessiivinurmikkoisettaanAbessiivinurmikkoisettansa
Monikon abessiivinurmikkoisittaMonikon abessiivinurmikkoisittani
Monikon abessiivinurmikkoisittasiMonikon abessiivinurmikkoisittamme
Monikon abessiivinurmikkoisittanneMonikon abessiivinurmikkoisittaan
Monikon abessiivinurmikkoisittansaMonikon komitatiivinurmikkoisine
Monikon komitatiivinurmikkoisineniMonikon komitatiivinurmikkoisinesi
Monikon komitatiivinurmikkoisinemmeMonikon komitatiivinurmikkoisinenne
Monikon komitatiivinurmikkoisineenMonikon komitatiivinurmikkoisinensa
KomparatiivinurmikkoisempiSuperlatiivinurmikkoisin
Monikon akkusatiivinurmikkoisetMonikon akkusatiivinurmikkoiseni
Monikon akkusatiivinurmikkoisesiMonikon akkusatiivinurmikkoisemme
Monikon akkusatiivinurmikkoisenneMonikon akkusatiivinurmikkoisensa
AkkusatiivinurmikkoiseniAkkusatiivinurmikkoisesi
AkkusatiivinurmikkoisemmeAkkusatiivinurmikkoisenne
Akkusatiivinurmikkoisensa

Luokat