| Käännös | |
|---|---|
| Adjektiivit | |
| 1. | |
| Monikko | nuoskaiset | Monikko | nuoskaiseni |
| Monikko | nuoskaisesi | Monikko | nuoskaisemme |
| Monikko | nuoskaisenne | Monikko | nuoskaisensa |
| Genetiivi | nuoskaisen | Genetiivi | nuoskaiseni |
| Genetiivi | nuoskaisesi | Genetiivi | nuoskaisemme |
| Genetiivi | nuoskaisenne | Genetiivi | nuoskaisensa |
| Monikon genetiivi | nuoskaisten | Monikon genetiivi | nuoskaisien |
| Monikon genetiivi | nuoskaisteni | Monikon genetiivi | nuoskaisieni |
| Monikon genetiivi | nuoskaistesi | Monikon genetiivi | nuoskaisiesi |
| Monikon genetiivi | nuoskaistemme | Monikon genetiivi | nuoskaisiemme |
| Monikon genetiivi | nuoskaistenne | Monikon genetiivi | nuoskaisienne |
| Monikon genetiivi | nuoskaistensa | Monikon genetiivi | nuoskaisiensa |
| Partitiivi | nuoskaista | Partitiivi | nuoskaistani |
| Partitiivi | nuoskaistasi | Partitiivi | nuoskaistamme |
| Partitiivi | nuoskaistanne | Partitiivi | nuoskaistaan |
| Partitiivi | nuoskaistansa | Monikon partitiivi | nuoskaisia |
| Monikon partitiivi | nuoskaisiani | Monikon partitiivi | nuoskaisiasi |
| Monikon partitiivi | nuoskaisiamme | Monikon partitiivi | nuoskaisianne |
| Monikon partitiivi | nuoskaisiaan | Monikon partitiivi | nuoskaisiansa |
| Inessiivi | nuoskaisessa | Inessiivi | nuoskaisessani |
| Inessiivi | nuoskaisessasi | Inessiivi | nuoskaisessamme |
| Inessiivi | nuoskaisessanne | Inessiivi | nuoskaisessaan |
| Inessiivi | nuoskaisessansa | Monikon inessiivi | nuoskaisissa |
| Monikon inessiivi | nuoskaisissani | Monikon inessiivi | nuoskaisissasi |
| Monikon inessiivi | nuoskaisissamme | Monikon inessiivi | nuoskaisissanne |
| Monikon inessiivi | nuoskaisissaan | Monikon inessiivi | nuoskaisissansa |
| Elatiivi | nuoskaisesta | Elatiivi | nuoskaisestani |
| Elatiivi | nuoskaisestasi | Elatiivi | nuoskaisestamme |
| Elatiivi | nuoskaisestanne | Elatiivi | nuoskaisestaan |
| Elatiivi | nuoskaisestansa | Monikon elatiivi | nuoskaisista |
| Monikon elatiivi | nuoskaisistani | Monikon elatiivi | nuoskaisistasi |
| Monikon elatiivi | nuoskaisistamme | Monikon elatiivi | nuoskaisistanne |
| Monikon elatiivi | nuoskaisistaan | Monikon elatiivi | nuoskaisistansa |
| Illatiivi | nuoskaiseen | Illatiivi | nuoskaiseeni |
| Illatiivi | nuoskaiseesi | Illatiivi | nuoskaiseemme |
| Illatiivi | nuoskaiseenne | Illatiivi | nuoskaiseensa |
| Monikon illatiivi | nuoskaisiin | Monikon illatiivi | nuoskaisiini |
| Monikon illatiivi | nuoskaisiisi | Monikon illatiivi | nuoskaisiimme |
| Monikon illatiivi | nuoskaisiinne | Monikon illatiivi | nuoskaisiinsa |
| Adessiivi | nuoskaisella | Adessiivi | nuoskaisellani |
| Adessiivi | nuoskaisellasi | Adessiivi | nuoskaisellamme |
| Adessiivi | nuoskaisellanne | Adessiivi | nuoskaisellaan |
| Adessiivi | nuoskaisellansa | Monikon adessiivi | nuoskaisilla |
| Monikon adessiivi | nuoskaisillani | Monikon adessiivi | nuoskaisillasi |
| Monikon adessiivi | nuoskaisillamme | Monikon adessiivi | nuoskaisillanne |
| Monikon adessiivi | nuoskaisillaan | Monikon adessiivi | nuoskaisillansa |
| Ablatiivi | nuoskaiselta | Ablatiivi | nuoskaiseltani |
| Ablatiivi | nuoskaiseltasi | Ablatiivi | nuoskaiseltamme |
| Ablatiivi | nuoskaiseltanne | Ablatiivi | nuoskaiseltaan |
| Ablatiivi | nuoskaiseltansa | Monikon ablatiivi | nuoskaisilta |
| Monikon ablatiivi | nuoskaisiltani | Monikon ablatiivi | nuoskaisiltasi |
| Monikon ablatiivi | nuoskaisiltamme | Monikon ablatiivi | nuoskaisiltanne |
| Monikon ablatiivi | nuoskaisiltaan | Monikon ablatiivi | nuoskaisiltansa |
| Allatiivi | nuoskaiselle | Allatiivi | nuoskaiselleni |
| Allatiivi | nuoskaisellesi | Allatiivi | nuoskaisellemme |
| Allatiivi | nuoskaisellenne | Allatiivi | nuoskaiselleen |
| Allatiivi | nuoskaisellensa | Monikon allatiivi | nuoskaisille |
| Monikon allatiivi | nuoskaisilleni | Monikon allatiivi | nuoskaisillesi |
| Monikon allatiivi | nuoskaisillemme | Monikon allatiivi | nuoskaisillenne |
| Monikon allatiivi | nuoskaisilleen | Monikon allatiivi | nuoskaisillensa |
| Essiivi | nuoskaisena | Essiivi | nuoskaisenani |
| Essiivi | nuoskaisenasi | Essiivi | nuoskaisenamme |
| Essiivi | nuoskaisenanne | Essiivi | nuoskaisenaan |
| Essiivi | nuoskaisenansa | Monikon essiivi | nuoskaisina |
| Monikon essiivi | nuoskaisinani | Monikon essiivi | nuoskaisinasi |
| Monikon essiivi | nuoskaisinamme | Monikon essiivi | nuoskaisinanne |
| Monikon essiivi | nuoskaisinaan | Monikon essiivi | nuoskaisinansa |
| Translatiivi | nuoskaiseksi | Translatiivi | nuoskaisekseni |
| Translatiivi | nuoskaiseksesi | Translatiivi | nuoskaiseksemme |
| Translatiivi | nuoskaiseksenne | Translatiivi | nuoskaisekseen |
| Translatiivi | nuoskaiseksensa | Monikon translatiivi | nuoskaisiksi |
| Monikon translatiivi | nuoskaisikseni | Monikon translatiivi | nuoskaisiksesi |
| Monikon translatiivi | nuoskaisiksemme | Monikon translatiivi | nuoskaisiksenne |
| Monikon translatiivi | nuoskaisikseen | Monikon translatiivi | nuoskaisiksensa |
| Monikon instruktiivi | nuoskaisin | Abessiivi | nuoskaisetta |
| Abessiivi | nuoskaisettani | Abessiivi | nuoskaisettasi |
| Abessiivi | nuoskaisettamme | Abessiivi | nuoskaisettanne |
| Abessiivi | nuoskaisettaan | Abessiivi | nuoskaisettansa |
| Monikon abessiivi | nuoskaisitta | Monikon abessiivi | nuoskaisittani |
| Monikon abessiivi | nuoskaisittasi | Monikon abessiivi | nuoskaisittamme |
| Monikon abessiivi | nuoskaisittanne | Monikon abessiivi | nuoskaisittaan |
| Monikon abessiivi | nuoskaisittansa | Monikon komitatiivi | nuoskaisine |
| Monikon komitatiivi | nuoskaisineni | Monikon komitatiivi | nuoskaisinesi |
| Monikon komitatiivi | nuoskaisinemme | Monikon komitatiivi | nuoskaisinenne |
| Monikon komitatiivi | nuoskaisineen | Monikon komitatiivi | nuoskaisinensa |
| Komparatiivi | nuoskaisempi | Superlatiivi | nuoskaisin |
| Monikon akkusatiivi | nuoskaiset | Monikon akkusatiivi | nuoskaiseni |
| Monikon akkusatiivi | nuoskaisesi | Monikon akkusatiivi | nuoskaisemme |
| Monikon akkusatiivi | nuoskaisenne | Monikon akkusatiivi | nuoskaisensa |
| Akkusatiivi | nuoskaiseni | Akkusatiivi | nuoskaisesi |
| Akkusatiivi | nuoskaisemme | Akkusatiivi | nuoskaisenne |
| Akkusatiivi | nuoskaisensa |