Sanakirja
Tekoälykääntäjä
Käännös
Adjektiivit
1.

Taivutusmuodot

MonikkonuoskaisetMonikkonuoskaiseni
MonikkonuoskaisesiMonikkonuoskaisemme
MonikkonuoskaisenneMonikkonuoskaisensa
GenetiivinuoskaisenGenetiivinuoskaiseni
GenetiivinuoskaisesiGenetiivinuoskaisemme
GenetiivinuoskaisenneGenetiivinuoskaisensa
Monikon genetiivinuoskaistenMonikon genetiivinuoskaisien
Monikon genetiivinuoskaisteniMonikon genetiivinuoskaisieni
Monikon genetiivinuoskaistesiMonikon genetiivinuoskaisiesi
Monikon genetiivinuoskaistemmeMonikon genetiivinuoskaisiemme
Monikon genetiivinuoskaistenneMonikon genetiivinuoskaisienne
Monikon genetiivinuoskaistensaMonikon genetiivinuoskaisiensa
PartitiivinuoskaistaPartitiivinuoskaistani
PartitiivinuoskaistasiPartitiivinuoskaistamme
PartitiivinuoskaistannePartitiivinuoskaistaan
PartitiivinuoskaistansaMonikon partitiivinuoskaisia
Monikon partitiivinuoskaisianiMonikon partitiivinuoskaisiasi
Monikon partitiivinuoskaisiammeMonikon partitiivinuoskaisianne
Monikon partitiivinuoskaisiaanMonikon partitiivinuoskaisiansa
InessiivinuoskaisessaInessiivinuoskaisessani
InessiivinuoskaisessasiInessiivinuoskaisessamme
InessiivinuoskaisessanneInessiivinuoskaisessaan
InessiivinuoskaisessansaMonikon inessiivinuoskaisissa
Monikon inessiivinuoskaisissaniMonikon inessiivinuoskaisissasi
Monikon inessiivinuoskaisissammeMonikon inessiivinuoskaisissanne
Monikon inessiivinuoskaisissaanMonikon inessiivinuoskaisissansa
ElatiivinuoskaisestaElatiivinuoskaisestani
ElatiivinuoskaisestasiElatiivinuoskaisestamme
ElatiivinuoskaisestanneElatiivinuoskaisestaan
ElatiivinuoskaisestansaMonikon elatiivinuoskaisista
Monikon elatiivinuoskaisistaniMonikon elatiivinuoskaisistasi
Monikon elatiivinuoskaisistammeMonikon elatiivinuoskaisistanne
Monikon elatiivinuoskaisistaanMonikon elatiivinuoskaisistansa
IllatiivinuoskaiseenIllatiivinuoskaiseeni
IllatiivinuoskaiseesiIllatiivinuoskaiseemme
IllatiivinuoskaiseenneIllatiivinuoskaiseensa
Monikon illatiivinuoskaisiinMonikon illatiivinuoskaisiini
Monikon illatiivinuoskaisiisiMonikon illatiivinuoskaisiimme
Monikon illatiivinuoskaisiinneMonikon illatiivinuoskaisiinsa
AdessiivinuoskaisellaAdessiivinuoskaisellani
AdessiivinuoskaisellasiAdessiivinuoskaisellamme
AdessiivinuoskaisellanneAdessiivinuoskaisellaan
AdessiivinuoskaisellansaMonikon adessiivinuoskaisilla
Monikon adessiivinuoskaisillaniMonikon adessiivinuoskaisillasi
Monikon adessiivinuoskaisillammeMonikon adessiivinuoskaisillanne
Monikon adessiivinuoskaisillaanMonikon adessiivinuoskaisillansa
AblatiivinuoskaiseltaAblatiivinuoskaiseltani
AblatiivinuoskaiseltasiAblatiivinuoskaiseltamme
AblatiivinuoskaiseltanneAblatiivinuoskaiseltaan
AblatiivinuoskaiseltansaMonikon ablatiivinuoskaisilta
Monikon ablatiivinuoskaisiltaniMonikon ablatiivinuoskaisiltasi
Monikon ablatiivinuoskaisiltammeMonikon ablatiivinuoskaisiltanne
Monikon ablatiivinuoskaisiltaanMonikon ablatiivinuoskaisiltansa
AllatiivinuoskaiselleAllatiivinuoskaiselleni
AllatiivinuoskaisellesiAllatiivinuoskaisellemme
AllatiivinuoskaisellenneAllatiivinuoskaiselleen
AllatiivinuoskaisellensaMonikon allatiivinuoskaisille
Monikon allatiivinuoskaisilleniMonikon allatiivinuoskaisillesi
Monikon allatiivinuoskaisillemmeMonikon allatiivinuoskaisillenne
Monikon allatiivinuoskaisilleenMonikon allatiivinuoskaisillensa
EssiivinuoskaisenaEssiivinuoskaisenani
EssiivinuoskaisenasiEssiivinuoskaisenamme
EssiivinuoskaisenanneEssiivinuoskaisenaan
EssiivinuoskaisenansaMonikon essiivinuoskaisina
Monikon essiivinuoskaisinaniMonikon essiivinuoskaisinasi
Monikon essiivinuoskaisinammeMonikon essiivinuoskaisinanne
Monikon essiivinuoskaisinaanMonikon essiivinuoskaisinansa
TranslatiivinuoskaiseksiTranslatiivinuoskaisekseni
TranslatiivinuoskaiseksesiTranslatiivinuoskaiseksemme
TranslatiivinuoskaiseksenneTranslatiivinuoskaisekseen
TranslatiivinuoskaiseksensaMonikon translatiivinuoskaisiksi
Monikon translatiivinuoskaisikseniMonikon translatiivinuoskaisiksesi
Monikon translatiivinuoskaisiksemmeMonikon translatiivinuoskaisiksenne
Monikon translatiivinuoskaisikseenMonikon translatiivinuoskaisiksensa
Monikon instruktiivinuoskaisinAbessiivinuoskaisetta
AbessiivinuoskaisettaniAbessiivinuoskaisettasi
AbessiivinuoskaisettammeAbessiivinuoskaisettanne
AbessiivinuoskaisettaanAbessiivinuoskaisettansa
Monikon abessiivinuoskaisittaMonikon abessiivinuoskaisittani
Monikon abessiivinuoskaisittasiMonikon abessiivinuoskaisittamme
Monikon abessiivinuoskaisittanneMonikon abessiivinuoskaisittaan
Monikon abessiivinuoskaisittansaMonikon komitatiivinuoskaisine
Monikon komitatiivinuoskaisineniMonikon komitatiivinuoskaisinesi
Monikon komitatiivinuoskaisinemmeMonikon komitatiivinuoskaisinenne
Monikon komitatiivinuoskaisineenMonikon komitatiivinuoskaisinensa
KomparatiivinuoskaisempiSuperlatiivinuoskaisin
Monikon akkusatiivinuoskaisetMonikon akkusatiivinuoskaiseni
Monikon akkusatiivinuoskaisesiMonikon akkusatiivinuoskaisemme
Monikon akkusatiivinuoskaisenneMonikon akkusatiivinuoskaisensa
AkkusatiivinuoskaiseniAkkusatiivinuoskaisesi
AkkusatiivinuoskaisemmeAkkusatiivinuoskaisenne
Akkusatiivinuoskaisensa

Luokat