| Käännös | Ääninäyte | |
|---|---|---|
| Substantiivit | ||
| 1. | ||
| 2. | ||
| Monikko | nuolaisut | Genetiivi | nuolaisun |
| Monikon genetiivi | nuolaisujen | Monikon genetiivi | nuolaisuiden |
| Monikon genetiivi | nuolaisuitten | Partitiivi | nuolaisua |
| Monikon partitiivi | nuolaisuja | Monikon partitiivi | nuolaisuita |
| Inessiivi | nuolaisussa | Monikon inessiivi | nuolaisuissa |
| Elatiivi | nuolaisusta | Monikon elatiivi | nuolaisuista |
| Illatiivi | nuolaisuun | Monikon illatiivi | nuolaisuihin |
| Adessiivi | nuolaisulla | Monikon adessiivi | nuolaisuilla |
| Ablatiivi | nuolaisulta | Monikon ablatiivi | nuolaisuilta |
| Allatiivi | nuolaisulle | Monikon allatiivi | nuolaisuille |
| Essiivi | nuolaisuna | Monikon essiivi | nuolaisuina |
| Translatiivi | nuolaisuksi | Monikon translatiivi | nuolaisuiksi |
| Monikon instruktiivi | nuolaisuin | Abessiivi | nuolaisutta |
| Monikon abessiivi | nuolaisuitta | Monikon akkusatiivi | nuolaisut |