| Käännös | |
|---|---|
| Substantiivit | |
| 1. | |
| Monikko | normaalikoot | Genetiivi | normaalikoon |
| Monikon genetiivi | normaalikokojen | Partitiivi | normaalikokoa |
| Monikon partitiivi | normaalikokoja | Inessiivi | normaalikoossa |
| Monikon inessiivi | normaaliko’oissa | Elatiivi | normaalikoosta |
| Monikon elatiivi | normaaliko’oista | Illatiivi | normaalikokoon |
| Monikon illatiivi | normaalikokoihin | Adessiivi | normaalikoolla |
| Monikon adessiivi | normaaliko’oilla | Ablatiivi | normaalikoolta |
| Monikon ablatiivi | normaaliko’oilta | Allatiivi | normaalikoolle |
| Monikon allatiivi | normaaliko’oille | Essiivi | normaalikokona |
| Monikon essiivi | normaalikokoina | Translatiivi | normaalikooksi |
| Monikon translatiivi | normaaliko’oiksi | Monikon instruktiivi | normaaliko’oin |
| Abessiivi | normaalikootta | Monikon abessiivi | normaaliko’oitta |
| Monikon akkusatiivi | normaalikoot |