| Käännös | |
|---|---|
| Adjektiivit | |
| 1. | |
| Monikko | -niskaiset | Monikko | -niskaiseni |
| Monikko | -niskaisesi | Monikko | -niskaisemme |
| Monikko | -niskaisenne | Monikko | -niskaisensa |
| Genetiivi | -niskaisen | Genetiivi | -niskaiseni |
| Genetiivi | -niskaisesi | Genetiivi | -niskaisemme |
| Genetiivi | -niskaisenne | Genetiivi | -niskaisensa |
| Monikon genetiivi | -niskaisten | Monikon genetiivi | -niskaisien |
| Monikon genetiivi | -niskaisteni | Monikon genetiivi | -niskaisieni |
| Monikon genetiivi | -niskaistesi | Monikon genetiivi | -niskaisiesi |
| Monikon genetiivi | -niskaistemme | Monikon genetiivi | -niskaisiemme |
| Monikon genetiivi | -niskaistenne | Monikon genetiivi | -niskaisienne |
| Monikon genetiivi | -niskaistensa | Monikon genetiivi | -niskaisiensa |
| Partitiivi | -niskaista | Partitiivi | -niskaistani |
| Partitiivi | -niskaistasi | Partitiivi | -niskaistamme |
| Partitiivi | -niskaistanne | Partitiivi | -niskaistaan |
| Partitiivi | -niskaistansa | Monikon partitiivi | -niskaisia |
| Monikon partitiivi | -niskaisiani | Monikon partitiivi | -niskaisiasi |
| Monikon partitiivi | -niskaisiamme | Monikon partitiivi | -niskaisianne |
| Monikon partitiivi | -niskaisiaan | Monikon partitiivi | -niskaisiansa |
| Inessiivi | -niskaisessa | Inessiivi | -niskaisessani |
| Inessiivi | -niskaisessasi | Inessiivi | -niskaisessamme |
| Inessiivi | -niskaisessanne | Inessiivi | -niskaisessaan |
| Inessiivi | -niskaisessansa | Monikon inessiivi | -niskaisissa |
| Monikon inessiivi | -niskaisissani | Monikon inessiivi | -niskaisissasi |
| Monikon inessiivi | -niskaisissamme | Monikon inessiivi | -niskaisissanne |
| Monikon inessiivi | -niskaisissaan | Monikon inessiivi | -niskaisissansa |
| Elatiivi | -niskaisesta | Elatiivi | -niskaisestani |
| Elatiivi | -niskaisestasi | Elatiivi | -niskaisestamme |
| Elatiivi | -niskaisestanne | Elatiivi | -niskaisestaan |
| Elatiivi | -niskaisestansa | Monikon elatiivi | -niskaisista |
| Monikon elatiivi | -niskaisistani | Monikon elatiivi | -niskaisistasi |
| Monikon elatiivi | -niskaisistamme | Monikon elatiivi | -niskaisistanne |
| Monikon elatiivi | -niskaisistaan | Monikon elatiivi | -niskaisistansa |
| Illatiivi | -niskaiseen | Illatiivi | -niskaiseeni |
| Illatiivi | -niskaiseesi | Illatiivi | -niskaiseemme |
| Illatiivi | -niskaiseenne | Illatiivi | -niskaiseensa |
| Monikon illatiivi | -niskaisiin | Monikon illatiivi | -niskaisiini |
| Monikon illatiivi | -niskaisiisi | Monikon illatiivi | -niskaisiimme |
| Monikon illatiivi | -niskaisiinne | Monikon illatiivi | -niskaisiinsa |
| Adessiivi | -niskaisella | Adessiivi | -niskaisellani |
| Adessiivi | -niskaisellasi | Adessiivi | -niskaisellamme |
| Adessiivi | -niskaisellanne | Adessiivi | -niskaisellaan |
| Adessiivi | -niskaisellansa | Monikon adessiivi | -niskaisilla |
| Monikon adessiivi | -niskaisillani | Monikon adessiivi | -niskaisillasi |
| Monikon adessiivi | -niskaisillamme | Monikon adessiivi | -niskaisillanne |
| Monikon adessiivi | -niskaisillaan | Monikon adessiivi | -niskaisillansa |
| Ablatiivi | -niskaiselta | Ablatiivi | -niskaiseltani |
| Ablatiivi | -niskaiseltasi | Ablatiivi | -niskaiseltamme |
| Ablatiivi | -niskaiseltanne | Ablatiivi | -niskaiseltaan |
| Ablatiivi | -niskaiseltansa | Monikon ablatiivi | -niskaisilta |
| Monikon ablatiivi | -niskaisiltani | Monikon ablatiivi | -niskaisiltasi |
| Monikon ablatiivi | -niskaisiltamme | Monikon ablatiivi | -niskaisiltanne |
| Monikon ablatiivi | -niskaisiltaan | Monikon ablatiivi | -niskaisiltansa |
| Allatiivi | -niskaiselle | Allatiivi | -niskaiselleni |
| Allatiivi | -niskaisellesi | Allatiivi | -niskaisellemme |
| Allatiivi | -niskaisellenne | Allatiivi | -niskaiselleen |
| Allatiivi | -niskaisellensa | Monikon allatiivi | -niskaisille |
| Monikon allatiivi | -niskaisilleni | Monikon allatiivi | -niskaisillesi |
| Monikon allatiivi | -niskaisillemme | Monikon allatiivi | -niskaisillenne |
| Monikon allatiivi | -niskaisilleen | Monikon allatiivi | -niskaisillensa |
| Essiivi | -niskaisena | Essiivi | -niskaisenani |
| Essiivi | -niskaisenasi | Essiivi | -niskaisenamme |
| Essiivi | -niskaisenanne | Essiivi | -niskaisenaan |
| Essiivi | -niskaisenansa | Monikon essiivi | -niskaisina |
| Monikon essiivi | -niskaisinani | Monikon essiivi | -niskaisinasi |
| Monikon essiivi | -niskaisinamme | Monikon essiivi | -niskaisinanne |
| Monikon essiivi | -niskaisinaan | Monikon essiivi | -niskaisinansa |
| Translatiivi | -niskaiseksi | Translatiivi | -niskaisekseni |
| Translatiivi | -niskaiseksesi | Translatiivi | -niskaiseksemme |
| Translatiivi | -niskaiseksenne | Translatiivi | -niskaisekseen |
| Translatiivi | -niskaiseksensa | Monikon translatiivi | -niskaisiksi |
| Monikon translatiivi | -niskaisikseni | Monikon translatiivi | -niskaisiksesi |
| Monikon translatiivi | -niskaisiksemme | Monikon translatiivi | -niskaisiksenne |
| Monikon translatiivi | -niskaisikseen | Monikon translatiivi | -niskaisiksensa |
| Monikon instruktiivi | -niskaisin | Abessiivi | -niskaisetta |
| Abessiivi | -niskaisettani | Abessiivi | -niskaisettasi |
| Abessiivi | -niskaisettamme | Abessiivi | -niskaisettanne |
| Abessiivi | -niskaisettaan | Abessiivi | -niskaisettansa |
| Monikon abessiivi | -niskaisitta | Monikon abessiivi | -niskaisittani |
| Monikon abessiivi | -niskaisittasi | Monikon abessiivi | -niskaisittamme |
| Monikon abessiivi | -niskaisittanne | Monikon abessiivi | -niskaisittaan |
| Monikon abessiivi | -niskaisittansa | Monikon komitatiivi | -niskaisine |
| Monikon komitatiivi | -niskaisineni | Monikon komitatiivi | -niskaisinesi |
| Monikon komitatiivi | -niskaisinemme | Monikon komitatiivi | -niskaisinenne |
| Monikon komitatiivi | -niskaisineen | Monikon komitatiivi | -niskaisinensa |
| Komparatiivi | -niskaisempi | Superlatiivi | -niskaisin |
| Monikon akkusatiivi | -niskaiset | Monikon akkusatiivi | -niskaiseni |
| Monikon akkusatiivi | -niskaisesi | Monikon akkusatiivi | -niskaisemme |
| Monikon akkusatiivi | -niskaisenne | Monikon akkusatiivi | -niskaisensa |
| Akkusatiivi | -niskaiseni | Akkusatiivi | -niskaisesi |
| Akkusatiivi | -niskaisemme | Akkusatiivi | -niskaisenne |
| Akkusatiivi | -niskaisensa |