Sanakirja
Tekoälykääntäjä
Käännös
Adjektiivit
1.

Esimerkit

  • pitkäniskainen
    • long-necked

Taivutusmuodot

Monikko-niskaisetMonikko-niskaiseni
Monikko-niskaisesiMonikko-niskaisemme
Monikko-niskaisenneMonikko-niskaisensa
Genetiivi-niskaisenGenetiivi-niskaiseni
Genetiivi-niskaisesiGenetiivi-niskaisemme
Genetiivi-niskaisenneGenetiivi-niskaisensa
Monikon genetiivi-niskaistenMonikon genetiivi-niskaisien
Monikon genetiivi-niskaisteniMonikon genetiivi-niskaisieni
Monikon genetiivi-niskaistesiMonikon genetiivi-niskaisiesi
Monikon genetiivi-niskaistemmeMonikon genetiivi-niskaisiemme
Monikon genetiivi-niskaistenneMonikon genetiivi-niskaisienne
Monikon genetiivi-niskaistensaMonikon genetiivi-niskaisiensa
Partitiivi-niskaistaPartitiivi-niskaistani
Partitiivi-niskaistasiPartitiivi-niskaistamme
Partitiivi-niskaistannePartitiivi-niskaistaan
Partitiivi-niskaistansaMonikon partitiivi-niskaisia
Monikon partitiivi-niskaisianiMonikon partitiivi-niskaisiasi
Monikon partitiivi-niskaisiammeMonikon partitiivi-niskaisianne
Monikon partitiivi-niskaisiaanMonikon partitiivi-niskaisiansa
Inessiivi-niskaisessaInessiivi-niskaisessani
Inessiivi-niskaisessasiInessiivi-niskaisessamme
Inessiivi-niskaisessanneInessiivi-niskaisessaan
Inessiivi-niskaisessansaMonikon inessiivi-niskaisissa
Monikon inessiivi-niskaisissaniMonikon inessiivi-niskaisissasi
Monikon inessiivi-niskaisissammeMonikon inessiivi-niskaisissanne
Monikon inessiivi-niskaisissaanMonikon inessiivi-niskaisissansa
Elatiivi-niskaisestaElatiivi-niskaisestani
Elatiivi-niskaisestasiElatiivi-niskaisestamme
Elatiivi-niskaisestanneElatiivi-niskaisestaan
Elatiivi-niskaisestansaMonikon elatiivi-niskaisista
Monikon elatiivi-niskaisistaniMonikon elatiivi-niskaisistasi
Monikon elatiivi-niskaisistammeMonikon elatiivi-niskaisistanne
Monikon elatiivi-niskaisistaanMonikon elatiivi-niskaisistansa
Illatiivi-niskaiseenIllatiivi-niskaiseeni
Illatiivi-niskaiseesiIllatiivi-niskaiseemme
Illatiivi-niskaiseenneIllatiivi-niskaiseensa
Monikon illatiivi-niskaisiinMonikon illatiivi-niskaisiini
Monikon illatiivi-niskaisiisiMonikon illatiivi-niskaisiimme
Monikon illatiivi-niskaisiinneMonikon illatiivi-niskaisiinsa
Adessiivi-niskaisellaAdessiivi-niskaisellani
Adessiivi-niskaisellasiAdessiivi-niskaisellamme
Adessiivi-niskaisellanneAdessiivi-niskaisellaan
Adessiivi-niskaisellansaMonikon adessiivi-niskaisilla
Monikon adessiivi-niskaisillaniMonikon adessiivi-niskaisillasi
Monikon adessiivi-niskaisillammeMonikon adessiivi-niskaisillanne
Monikon adessiivi-niskaisillaanMonikon adessiivi-niskaisillansa
Ablatiivi-niskaiseltaAblatiivi-niskaiseltani
Ablatiivi-niskaiseltasiAblatiivi-niskaiseltamme
Ablatiivi-niskaiseltanneAblatiivi-niskaiseltaan
Ablatiivi-niskaiseltansaMonikon ablatiivi-niskaisilta
Monikon ablatiivi-niskaisiltaniMonikon ablatiivi-niskaisiltasi
Monikon ablatiivi-niskaisiltammeMonikon ablatiivi-niskaisiltanne
Monikon ablatiivi-niskaisiltaanMonikon ablatiivi-niskaisiltansa
Allatiivi-niskaiselleAllatiivi-niskaiselleni
Allatiivi-niskaisellesiAllatiivi-niskaisellemme
Allatiivi-niskaisellenneAllatiivi-niskaiselleen
Allatiivi-niskaisellensaMonikon allatiivi-niskaisille
Monikon allatiivi-niskaisilleniMonikon allatiivi-niskaisillesi
Monikon allatiivi-niskaisillemmeMonikon allatiivi-niskaisillenne
Monikon allatiivi-niskaisilleenMonikon allatiivi-niskaisillensa
Essiivi-niskaisenaEssiivi-niskaisenani
Essiivi-niskaisenasiEssiivi-niskaisenamme
Essiivi-niskaisenanneEssiivi-niskaisenaan
Essiivi-niskaisenansaMonikon essiivi-niskaisina
Monikon essiivi-niskaisinaniMonikon essiivi-niskaisinasi
Monikon essiivi-niskaisinammeMonikon essiivi-niskaisinanne
Monikon essiivi-niskaisinaanMonikon essiivi-niskaisinansa
Translatiivi-niskaiseksiTranslatiivi-niskaisekseni
Translatiivi-niskaiseksesiTranslatiivi-niskaiseksemme
Translatiivi-niskaiseksenneTranslatiivi-niskaisekseen
Translatiivi-niskaiseksensaMonikon translatiivi-niskaisiksi
Monikon translatiivi-niskaisikseniMonikon translatiivi-niskaisiksesi
Monikon translatiivi-niskaisiksemmeMonikon translatiivi-niskaisiksenne
Monikon translatiivi-niskaisikseenMonikon translatiivi-niskaisiksensa
Monikon instruktiivi-niskaisinAbessiivi-niskaisetta
Abessiivi-niskaisettaniAbessiivi-niskaisettasi
Abessiivi-niskaisettammeAbessiivi-niskaisettanne
Abessiivi-niskaisettaanAbessiivi-niskaisettansa
Monikon abessiivi-niskaisittaMonikon abessiivi-niskaisittani
Monikon abessiivi-niskaisittasiMonikon abessiivi-niskaisittamme
Monikon abessiivi-niskaisittanneMonikon abessiivi-niskaisittaan
Monikon abessiivi-niskaisittansaMonikon komitatiivi-niskaisine
Monikon komitatiivi-niskaisineniMonikon komitatiivi-niskaisinesi
Monikon komitatiivi-niskaisinemmeMonikon komitatiivi-niskaisinenne
Monikon komitatiivi-niskaisineenMonikon komitatiivi-niskaisinensa
Komparatiivi-niskaisempiSuperlatiivi-niskaisin
Monikon akkusatiivi-niskaisetMonikon akkusatiivi-niskaiseni
Monikon akkusatiivi-niskaisesiMonikon akkusatiivi-niskaisemme
Monikon akkusatiivi-niskaisenneMonikon akkusatiivi-niskaisensa
Akkusatiivi-niskaiseniAkkusatiivi-niskaisesi
Akkusatiivi-niskaisemmeAkkusatiivi-niskaisenne
Akkusatiivi-niskaisensa

Luokat