| Käännös | |
|---|---|
| Adjektiivit | |
| 1. | |
| Monikko | nikkeliset | Monikko | nikkeliseni |
| Monikko | nikkelisesi | Monikko | nikkelisemme |
| Monikko | nikkelisenne | Monikko | nikkelisensä |
| Genetiivi | nikkelisen | Genetiivi | nikkeliseni |
| Genetiivi | nikkelisesi | Genetiivi | nikkelisemme |
| Genetiivi | nikkelisenne | Genetiivi | nikkelisensä |
| Monikon genetiivi | nikkelisten | Monikon genetiivi | nikkelisien |
| Monikon genetiivi | nikkelisteni | Monikon genetiivi | nikkelisieni |
| Monikon genetiivi | nikkelistesi | Monikon genetiivi | nikkelisiesi |
| Monikon genetiivi | nikkelistemme | Monikon genetiivi | nikkelisiemme |
| Monikon genetiivi | nikkelistenne | Monikon genetiivi | nikkelisienne |
| Monikon genetiivi | nikkelistensä | Monikon genetiivi | nikkelisiensä |
| Partitiivi | nikkelistä | Partitiivi | nikkelistäni |
| Partitiivi | nikkelistäsi | Partitiivi | nikkelistämme |
| Partitiivi | nikkelistänne | Partitiivi | nikkelistään |
| Partitiivi | nikkelistänsä | Monikon partitiivi | nikkelisiä |
| Monikon partitiivi | nikkelisiäni | Monikon partitiivi | nikkelisiäsi |
| Monikon partitiivi | nikkelisiämme | Monikon partitiivi | nikkelisiänne |
| Monikon partitiivi | nikkelisiään | Monikon partitiivi | nikkelisiänsä |
| Inessiivi | nikkelisessä | Inessiivi | nikkelisessäni |
| Inessiivi | nikkelisessäsi | Inessiivi | nikkelisessämme |
| Inessiivi | nikkelisessänne | Inessiivi | nikkelisessään |
| Inessiivi | nikkelisessänsä | Monikon inessiivi | nikkelisissä |
| Monikon inessiivi | nikkelisissäni | Monikon inessiivi | nikkelisissäsi |
| Monikon inessiivi | nikkelisissämme | Monikon inessiivi | nikkelisissänne |
| Monikon inessiivi | nikkelisissään | Monikon inessiivi | nikkelisissänsä |
| Elatiivi | nikkelisestä | Elatiivi | nikkelisestäni |
| Elatiivi | nikkelisestäsi | Elatiivi | nikkelisestämme |
| Elatiivi | nikkelisestänne | Elatiivi | nikkelisestään |
| Elatiivi | nikkelisestänsä | Monikon elatiivi | nikkelisistä |
| Monikon elatiivi | nikkelisistäni | Monikon elatiivi | nikkelisistäsi |
| Monikon elatiivi | nikkelisistämme | Monikon elatiivi | nikkelisistänne |
| Monikon elatiivi | nikkelisistään | Monikon elatiivi | nikkelisistänsä |
| Illatiivi | nikkeliseen | Illatiivi | nikkeliseeni |
| Illatiivi | nikkeliseesi | Illatiivi | nikkeliseemme |
| Illatiivi | nikkeliseenne | Illatiivi | nikkeliseensä |
| Monikon illatiivi | nikkelisiin | Monikon illatiivi | nikkelisiini |
| Monikon illatiivi | nikkelisiisi | Monikon illatiivi | nikkelisiimme |
| Monikon illatiivi | nikkelisiinne | Monikon illatiivi | nikkelisiinsä |
| Adessiivi | nikkelisellä | Adessiivi | nikkeliselläni |
| Adessiivi | nikkeliselläsi | Adessiivi | nikkelisellämme |
| Adessiivi | nikkelisellänne | Adessiivi | nikkelisellään |
| Adessiivi | nikkelisellänsä | Monikon adessiivi | nikkelisillä |
| Monikon adessiivi | nikkelisilläni | Monikon adessiivi | nikkelisilläsi |
| Monikon adessiivi | nikkelisillämme | Monikon adessiivi | nikkelisillänne |
| Monikon adessiivi | nikkelisillään | Monikon adessiivi | nikkelisillänsä |
| Ablatiivi | nikkeliseltä | Ablatiivi | nikkeliseltäni |
| Ablatiivi | nikkeliseltäsi | Ablatiivi | nikkeliseltämme |
| Ablatiivi | nikkeliseltänne | Ablatiivi | nikkeliseltään |
| Ablatiivi | nikkeliseltänsä | Monikon ablatiivi | nikkelisiltä |
| Monikon ablatiivi | nikkelisiltäni | Monikon ablatiivi | nikkelisiltäsi |
| Monikon ablatiivi | nikkelisiltämme | Monikon ablatiivi | nikkelisiltänne |
| Monikon ablatiivi | nikkelisiltään | Monikon ablatiivi | nikkelisiltänsä |
| Allatiivi | nikkeliselle | Allatiivi | nikkeliselleni |
| Allatiivi | nikkelisellesi | Allatiivi | nikkelisellemme |
| Allatiivi | nikkelisellenne | Allatiivi | nikkeliselleen |
| Allatiivi | nikkelisellensä | Monikon allatiivi | nikkelisille |
| Monikon allatiivi | nikkelisilleni | Monikon allatiivi | nikkelisillesi |
| Monikon allatiivi | nikkelisillemme | Monikon allatiivi | nikkelisillenne |
| Monikon allatiivi | nikkelisilleen | Monikon allatiivi | nikkelisillensä |
| Essiivi | nikkelisenä | Essiivi | nikkelisenäni |
| Essiivi | nikkelisenäsi | Essiivi | nikkelisenämme |
| Essiivi | nikkelisenänne | Essiivi | nikkelisenään |
| Essiivi | nikkelisenänsä | Monikon essiivi | nikkelisinä |
| Monikon essiivi | nikkelisinäni | Monikon essiivi | nikkelisinäsi |
| Monikon essiivi | nikkelisinämme | Monikon essiivi | nikkelisinänne |
| Monikon essiivi | nikkelisinään | Monikon essiivi | nikkelisinänsä |
| Translatiivi | nikkeliseksi | Translatiivi | nikkelisekseni |
| Translatiivi | nikkeliseksesi | Translatiivi | nikkeliseksemme |
| Translatiivi | nikkeliseksenne | Translatiivi | nikkelisekseen |
| Translatiivi | nikkeliseksensä | Monikon translatiivi | nikkelisiksi |
| Monikon translatiivi | nikkelisikseni | Monikon translatiivi | nikkelisiksesi |
| Monikon translatiivi | nikkelisiksemme | Monikon translatiivi | nikkelisiksenne |
| Monikon translatiivi | nikkelisikseen | Monikon translatiivi | nikkelisiksensä |
| Monikon instruktiivi | nikkelisin | Abessiivi | nikkelisettä |
| Abessiivi | nikkelisettäni | Abessiivi | nikkelisettäsi |
| Abessiivi | nikkelisettämme | Abessiivi | nikkelisettänne |
| Abessiivi | nikkelisettään | Abessiivi | nikkelisettänsä |
| Monikon abessiivi | nikkelisittä | Monikon abessiivi | nikkelisittäni |
| Monikon abessiivi | nikkelisittäsi | Monikon abessiivi | nikkelisittämme |
| Monikon abessiivi | nikkelisittänne | Monikon abessiivi | nikkelisittään |
| Monikon abessiivi | nikkelisittänsä | Monikon komitatiivi | nikkelisine |
| Monikon komitatiivi | nikkelisineni | Monikon komitatiivi | nikkelisinesi |
| Monikon komitatiivi | nikkelisinemme | Monikon komitatiivi | nikkelisinenne |
| Monikon komitatiivi | nikkelisineen | Monikon komitatiivi | nikkelisinensä |
| Komparatiivi | nikkelisempi | Superlatiivi | nikkelisin |
| Monikon akkusatiivi | nikkeliset | Monikon akkusatiivi | nikkeliseni |
| Monikon akkusatiivi | nikkelisesi | Monikon akkusatiivi | nikkelisemme |
| Monikon akkusatiivi | nikkelisenne | Monikon akkusatiivi | nikkelisensä |
| Akkusatiivi | nikkeliseni | Akkusatiivi | nikkelisesi |
| Akkusatiivi | nikkelisemme | Akkusatiivi | nikkelisenne |
| Akkusatiivi | nikkelisensä |