Sanakirja
Tekoälykääntäjä
Käännös
Adjektiivit
1.

Taivutusmuodot

MonikkonikkelisetMonikkonikkeliseni
MonikkonikkelisesiMonikkonikkelisemme
MonikkonikkelisenneMonikkonikkelisensä
GenetiivinikkelisenGenetiivinikkeliseni
GenetiivinikkelisesiGenetiivinikkelisemme
GenetiivinikkelisenneGenetiivinikkelisensä
Monikon genetiivinikkelistenMonikon genetiivinikkelisien
Monikon genetiivinikkelisteniMonikon genetiivinikkelisieni
Monikon genetiivinikkelistesiMonikon genetiivinikkelisiesi
Monikon genetiivinikkelistemmeMonikon genetiivinikkelisiemme
Monikon genetiivinikkelistenneMonikon genetiivinikkelisienne
Monikon genetiivinikkelistensäMonikon genetiivinikkelisiensä
PartitiivinikkelistäPartitiivinikkelistäni
PartitiivinikkelistäsiPartitiivinikkelistämme
PartitiivinikkelistännePartitiivinikkelistään
PartitiivinikkelistänsäMonikon partitiivinikkelisiä
Monikon partitiivinikkelisiäniMonikon partitiivinikkelisiäsi
Monikon partitiivinikkelisiämmeMonikon partitiivinikkelisiänne
Monikon partitiivinikkelisiäänMonikon partitiivinikkelisiänsä
InessiivinikkelisessäInessiivinikkelisessäni
InessiivinikkelisessäsiInessiivinikkelisessämme
InessiivinikkelisessänneInessiivinikkelisessään
InessiivinikkelisessänsäMonikon inessiivinikkelisissä
Monikon inessiivinikkelisissäniMonikon inessiivinikkelisissäsi
Monikon inessiivinikkelisissämmeMonikon inessiivinikkelisissänne
Monikon inessiivinikkelisissäänMonikon inessiivinikkelisissänsä
ElatiivinikkelisestäElatiivinikkelisestäni
ElatiivinikkelisestäsiElatiivinikkelisestämme
ElatiivinikkelisestänneElatiivinikkelisestään
ElatiivinikkelisestänsäMonikon elatiivinikkelisistä
Monikon elatiivinikkelisistäniMonikon elatiivinikkelisistäsi
Monikon elatiivinikkelisistämmeMonikon elatiivinikkelisistänne
Monikon elatiivinikkelisistäänMonikon elatiivinikkelisistänsä
IllatiivinikkeliseenIllatiivinikkeliseeni
IllatiivinikkeliseesiIllatiivinikkeliseemme
IllatiivinikkeliseenneIllatiivinikkeliseensä
Monikon illatiivinikkelisiinMonikon illatiivinikkelisiini
Monikon illatiivinikkelisiisiMonikon illatiivinikkelisiimme
Monikon illatiivinikkelisiinneMonikon illatiivinikkelisiinsä
AdessiivinikkeliselläAdessiivinikkeliselläni
AdessiivinikkeliselläsiAdessiivinikkelisellämme
AdessiivinikkelisellänneAdessiivinikkelisellään
AdessiivinikkelisellänsäMonikon adessiivinikkelisillä
Monikon adessiivinikkelisilläniMonikon adessiivinikkelisilläsi
Monikon adessiivinikkelisillämmeMonikon adessiivinikkelisillänne
Monikon adessiivinikkelisilläänMonikon adessiivinikkelisillänsä
AblatiivinikkeliseltäAblatiivinikkeliseltäni
AblatiivinikkeliseltäsiAblatiivinikkeliseltämme
AblatiivinikkeliseltänneAblatiivinikkeliseltään
AblatiivinikkeliseltänsäMonikon ablatiivinikkelisiltä
Monikon ablatiivinikkelisiltäniMonikon ablatiivinikkelisiltäsi
Monikon ablatiivinikkelisiltämmeMonikon ablatiivinikkelisiltänne
Monikon ablatiivinikkelisiltäänMonikon ablatiivinikkelisiltänsä
AllatiivinikkeliselleAllatiivinikkeliselleni
AllatiivinikkelisellesiAllatiivinikkelisellemme
AllatiivinikkelisellenneAllatiivinikkeliselleen
AllatiivinikkelisellensäMonikon allatiivinikkelisille
Monikon allatiivinikkelisilleniMonikon allatiivinikkelisillesi
Monikon allatiivinikkelisillemmeMonikon allatiivinikkelisillenne
Monikon allatiivinikkelisilleenMonikon allatiivinikkelisillensä
EssiivinikkelisenäEssiivinikkelisenäni
EssiivinikkelisenäsiEssiivinikkelisenämme
EssiivinikkelisenänneEssiivinikkelisenään
EssiivinikkelisenänsäMonikon essiivinikkelisinä
Monikon essiivinikkelisinäniMonikon essiivinikkelisinäsi
Monikon essiivinikkelisinämmeMonikon essiivinikkelisinänne
Monikon essiivinikkelisinäänMonikon essiivinikkelisinänsä
TranslatiivinikkeliseksiTranslatiivinikkelisekseni
TranslatiivinikkeliseksesiTranslatiivinikkeliseksemme
TranslatiivinikkeliseksenneTranslatiivinikkelisekseen
TranslatiivinikkeliseksensäMonikon translatiivinikkelisiksi
Monikon translatiivinikkelisikseniMonikon translatiivinikkelisiksesi
Monikon translatiivinikkelisiksemmeMonikon translatiivinikkelisiksenne
Monikon translatiivinikkelisikseenMonikon translatiivinikkelisiksensä
Monikon instruktiivinikkelisinAbessiivinikkelisettä
AbessiivinikkelisettäniAbessiivinikkelisettäsi
AbessiivinikkelisettämmeAbessiivinikkelisettänne
AbessiivinikkelisettäänAbessiivinikkelisettänsä
Monikon abessiivinikkelisittäMonikon abessiivinikkelisittäni
Monikon abessiivinikkelisittäsiMonikon abessiivinikkelisittämme
Monikon abessiivinikkelisittänneMonikon abessiivinikkelisittään
Monikon abessiivinikkelisittänsäMonikon komitatiivinikkelisine
Monikon komitatiivinikkelisineniMonikon komitatiivinikkelisinesi
Monikon komitatiivinikkelisinemmeMonikon komitatiivinikkelisinenne
Monikon komitatiivinikkelisineenMonikon komitatiivinikkelisinensä
KomparatiivinikkelisempiSuperlatiivinikkelisin
Monikon akkusatiivinikkelisetMonikon akkusatiivinikkeliseni
Monikon akkusatiivinikkelisesiMonikon akkusatiivinikkelisemme
Monikon akkusatiivinikkelisenneMonikon akkusatiivinikkelisensä
AkkusatiivinikkeliseniAkkusatiivinikkelisesi
AkkusatiivinikkelisemmeAkkusatiivinikkelisenne
Akkusatiivinikkelisensä

Luokat