Sanakirja
Tekoälykääntäjä

Vaihtoehtoiset kirjoitusmuodot

KäännösKontekstiÄäninäyte
Verbit
1.puhekieli
  • ÄäntäminenRP
  • ÄäntäminenRP
  • ÄäntäminenUS
  • ÄäntäminenUK
2.puhekieli
  • ÄäntäminenGenAm
  • ÄäntäminenUS
3.puhekieli

Taivutusmuodot

Yksikön ensimmäisen persoonan indikatiivin preesensjumiutanYksikön toisen persoonan indikatiivin preesensjumiutat
Monikon ensimmäisen persoonan indikatiivin preesensjumiutammeMonikon toisen persoonan indikatiivin preesensjumiutatte
Monikon kolmannen persoonan indikatiivin preesensjumiuttavatYksikön ensimmäisen persoonan indikatiivin imperfektijumiutin
Yksikön toisen persoonan indikatiivin imperfektijumiutitYksikön kolmannen persoonan indikatiivin imperfektijumiutti
Monikon ensimmäisen persoonan indikatiivin imperfektijumiutimmeMonikon toisen persoonan indikatiivin imperfektijumiutitte
Monikon kolmannen persoonan indikatiivin imperfektijumiuttivatYksikön ensimmäisen persoonan konditionaalin preesensjumiuttaisin
Yksikön toisen persoonan konditionaalin preesensjumiuttaisitYksikön kolmannen persoonan konditionaalin preesensjumiuttaisi
Monikon ensimmäisen persoonan konditionaalin preesensjumiuttaisimmeMonikon toisen persoonan konditionaalin preesensjumiuttaisitte
Monikon kolmannen persoonan konditionaalin preesensjumiuttaisivatYksikön toisen persoonan imperatiivin preesensjumiuta
Yksikön kolmannen persoonan imperatiivin preesensjumiuttakoonMonikon ensimmäisen persoonan imperatiivin preesensjumiuttakaamme
Monikon toisen persoonan imperatiivin preesensjumiuttakaaMonikon kolmannen persoonan imperatiivin preesensjumiuttakoot
Yksikön ensimmäisen persoonan potentiaalin preesensjumiuttanenYksikön toisen persoonan potentiaalin preesensjumiuttanet
Yksikön kolmannen persoonan potentiaalin preesensjumiuttaneeMonikon ensimmäisen persoonan potentiaalin preesensjumiuttanemme
Monikon toisen persoonan potentiaalin preesensjumiuttanetteMonikon kolmannen persoonan potentiaalin preesensjumiuttanevat

Luokat