| Yksikön ensimmäisen persoonan indikatiivin preesens | jiiraan | Yksikön toisen persoonan indikatiivin preesens | jiiraat |
| Yksikön kolmannen persoonan indikatiivin preesens | jiiraa | Monikon ensimmäisen persoonan indikatiivin preesens | jiiraamme |
| Monikon toisen persoonan indikatiivin preesens | jiiraatte | Monikon kolmannen persoonan indikatiivin preesens | jiiraavat |
| Yksikön ensimmäisen persoonan indikatiivin imperfekti | jiirasin | Yksikön toisen persoonan indikatiivin imperfekti | jiirasit |
| Yksikön kolmannen persoonan indikatiivin imperfekti | jiirasi | Monikon ensimmäisen persoonan indikatiivin imperfekti | jiirasimme |
| Monikon toisen persoonan indikatiivin imperfekti | jiirasitte | Monikon kolmannen persoonan indikatiivin imperfekti | jiirasivat |
| Yksikön ensimmäisen persoonan konditionaalin preesens | jiiraisin | Yksikön toisen persoonan konditionaalin preesens | jiiraisit |
| Yksikön kolmannen persoonan konditionaalin preesens | jiiraisi | Monikon ensimmäisen persoonan konditionaalin preesens | jiiraisimme |
| Monikon toisen persoonan konditionaalin preesens | jiiraisitte | Monikon kolmannen persoonan konditionaalin preesens | jiiraisivat |
| Yksikön toisen persoonan imperatiivin preesens | jiiraa | Yksikön kolmannen persoonan imperatiivin preesens | jiiratkoon |
| Monikon ensimmäisen persoonan imperatiivin preesens | jiiratkaamme | Monikon toisen persoonan imperatiivin preesens | jiiratkaa |
| Monikon kolmannen persoonan imperatiivin preesens | jiiratkoot | Yksikön ensimmäisen persoonan potentiaalin preesens | jiirannen |
| Yksikön toisen persoonan potentiaalin preesens | jiirannet | Yksikön kolmannen persoonan potentiaalin preesens | jiirannee |
| Monikon ensimmäisen persoonan potentiaalin preesens | jiirannemme | Monikon toisen persoonan potentiaalin preesens | jiirannette |
| Monikon kolmannen persoonan potentiaalin preesens | jiirannevat | | |