| Yksikön ensimmäisen persoonan indikatiivin preesens | jekkuilen | Yksikön toisen persoonan indikatiivin preesens | jekkuilet |
| Yksikön kolmannen persoonan indikatiivin preesens | jekkuilee | Monikon ensimmäisen persoonan indikatiivin preesens | jekkuilemme |
| Monikon toisen persoonan indikatiivin preesens | jekkuilette | Monikon kolmannen persoonan indikatiivin preesens | jekkuilevat |
| Yksikön ensimmäisen persoonan indikatiivin imperfekti | jekkuilin | Yksikön toisen persoonan indikatiivin imperfekti | jekkuilit |
| Yksikön kolmannen persoonan indikatiivin imperfekti | jekkuili | Monikon ensimmäisen persoonan indikatiivin imperfekti | jekkuilimme |
| Monikon toisen persoonan indikatiivin imperfekti | jekkuilitte | Monikon kolmannen persoonan indikatiivin imperfekti | jekkuilivat |
| Yksikön ensimmäisen persoonan konditionaalin preesens | jekkuilisin | Yksikön toisen persoonan konditionaalin preesens | jekkuilisit |
| Yksikön kolmannen persoonan konditionaalin preesens | jekkuilisi | Monikon ensimmäisen persoonan konditionaalin preesens | jekkuilisimme |
| Monikon toisen persoonan konditionaalin preesens | jekkuilisitte | Monikon kolmannen persoonan konditionaalin preesens | jekkuilisivat |
| Yksikön toisen persoonan imperatiivin preesens | jekkuile | Yksikön kolmannen persoonan imperatiivin preesens | jekkuilkoon |
| Monikon ensimmäisen persoonan imperatiivin preesens | jekkuilkaamme | Monikon toisen persoonan imperatiivin preesens | jekkuilkaa |
| Monikon kolmannen persoonan imperatiivin preesens | jekkuilkoot | Yksikön ensimmäisen persoonan potentiaalin preesens | jekkuillen |
| Yksikön toisen persoonan potentiaalin preesens | jekkuillet | Yksikön kolmannen persoonan potentiaalin preesens | jekkuillee |
| Monikon ensimmäisen persoonan potentiaalin preesens | jekkuillemme | Monikon toisen persoonan potentiaalin preesens | jekkuillette |
| Monikon kolmannen persoonan potentiaalin preesens | jekkuillevat | | |