| Käännös | |
|---|---|
| Substantiivit | |
| 1. | |
| Monikko | padalliset | Genetiivi | padallisen |
| Monikon genetiivi | padallisten | Monikon genetiivi | padallisien |
| Partitiivi | padallista | Monikon partitiivi | padallisia |
| Inessiivi | padallisessa | Monikon inessiivi | padallisissa |
| Elatiivi | padallisesta | Monikon elatiivi | padallisista |
| Illatiivi | padalliseen | Monikon illatiivi | padallisiin |
| Adessiivi | padallisella | Monikon adessiivi | padallisilla |
| Ablatiivi | padalliselta | Monikon ablatiivi | padallisilta |
| Allatiivi | padalliselle | Monikon allatiivi | padallisille |
| Essiivi | padallisena | Monikon essiivi | padallisina |
| Translatiivi | padalliseksi | Monikon translatiivi | padallisiksi |
| Monikon instruktiivi | padallisin | Abessiivi | padallisetta |
| Monikon abessiivi | padallisitta | Monikon akkusatiivi | padalliset |