Sanakirja
Tekoälykääntäjä
Käännös
Adjektiivit
1.

Taivutusmuodot

MonikkopaatoksellisetMonikkopaatokselliseni
MonikkopaatoksellisesiMonikkopaatoksellisemme
MonikkopaatoksellisenneMonikkopaatoksellisensa
GenetiivipaatoksellisenGenetiivipaatokselliseni
GenetiivipaatoksellisesiGenetiivipaatoksellisemme
GenetiivipaatoksellisenneGenetiivipaatoksellisensa
Monikon genetiivipaatoksellistenMonikon genetiivipaatoksellisien
Monikon genetiivipaatoksellisteniMonikon genetiivipaatoksellisieni
Monikon genetiivipaatoksellistesiMonikon genetiivipaatoksellisiesi
Monikon genetiivipaatoksellistemmeMonikon genetiivipaatoksellisiemme
Monikon genetiivipaatoksellistenneMonikon genetiivipaatoksellisienne
Monikon genetiivipaatoksellistensaMonikon genetiivipaatoksellisiensa
PartitiivipaatoksellistaPartitiivipaatoksellistani
PartitiivipaatoksellistasiPartitiivipaatoksellistamme
PartitiivipaatoksellistannePartitiivipaatoksellistaan
PartitiivipaatoksellistansaMonikon partitiivipaatoksellisia
Monikon partitiivipaatoksellisianiMonikon partitiivipaatoksellisiasi
Monikon partitiivipaatoksellisiammeMonikon partitiivipaatoksellisianne
Monikon partitiivipaatoksellisiaanMonikon partitiivipaatoksellisiansa
InessiivipaatoksellisessaInessiivipaatoksellisessani
InessiivipaatoksellisessasiInessiivipaatoksellisessamme
InessiivipaatoksellisessanneInessiivipaatoksellisessaan
InessiivipaatoksellisessansaMonikon inessiivipaatoksellisissa
Monikon inessiivipaatoksellisissaniMonikon inessiivipaatoksellisissasi
Monikon inessiivipaatoksellisissammeMonikon inessiivipaatoksellisissanne
Monikon inessiivipaatoksellisissaanMonikon inessiivipaatoksellisissansa
ElatiivipaatoksellisestaElatiivipaatoksellisestani
ElatiivipaatoksellisestasiElatiivipaatoksellisestamme
ElatiivipaatoksellisestanneElatiivipaatoksellisestaan
ElatiivipaatoksellisestansaMonikon elatiivipaatoksellisista
Monikon elatiivipaatoksellisistaniMonikon elatiivipaatoksellisistasi
Monikon elatiivipaatoksellisistammeMonikon elatiivipaatoksellisistanne
Monikon elatiivipaatoksellisistaanMonikon elatiivipaatoksellisistansa
IllatiivipaatokselliseenIllatiivipaatokselliseeni
IllatiivipaatokselliseesiIllatiivipaatokselliseemme
IllatiivipaatokselliseenneIllatiivipaatokselliseensa
Monikon illatiivipaatoksellisiinMonikon illatiivipaatoksellisiini
Monikon illatiivipaatoksellisiisiMonikon illatiivipaatoksellisiimme
Monikon illatiivipaatoksellisiinneMonikon illatiivipaatoksellisiinsa
AdessiivipaatoksellisellaAdessiivipaatoksellisellani
AdessiivipaatoksellisellasiAdessiivipaatoksellisellamme
AdessiivipaatoksellisellanneAdessiivipaatoksellisellaan
AdessiivipaatoksellisellansaMonikon adessiivipaatoksellisilla
Monikon adessiivipaatoksellisillaniMonikon adessiivipaatoksellisillasi
Monikon adessiivipaatoksellisillammeMonikon adessiivipaatoksellisillanne
Monikon adessiivipaatoksellisillaanMonikon adessiivipaatoksellisillansa
AblatiivipaatokselliseltaAblatiivipaatokselliseltani
AblatiivipaatokselliseltasiAblatiivipaatokselliseltamme
AblatiivipaatokselliseltanneAblatiivipaatokselliseltaan
AblatiivipaatokselliseltansaMonikon ablatiivipaatoksellisilta
Monikon ablatiivipaatoksellisiltaniMonikon ablatiivipaatoksellisiltasi
Monikon ablatiivipaatoksellisiltammeMonikon ablatiivipaatoksellisiltanne
Monikon ablatiivipaatoksellisiltaanMonikon ablatiivipaatoksellisiltansa
AllatiivipaatokselliselleAllatiivipaatokselliselleni
AllatiivipaatoksellisellesiAllatiivipaatoksellisellemme
AllatiivipaatoksellisellenneAllatiivipaatokselliselleen
AllatiivipaatoksellisellensaMonikon allatiivipaatoksellisille
Monikon allatiivipaatoksellisilleniMonikon allatiivipaatoksellisillesi
Monikon allatiivipaatoksellisillemmeMonikon allatiivipaatoksellisillenne
Monikon allatiivipaatoksellisilleenMonikon allatiivipaatoksellisillensa
EssiivipaatoksellisenaEssiivipaatoksellisenani
EssiivipaatoksellisenasiEssiivipaatoksellisenamme
EssiivipaatoksellisenanneEssiivipaatoksellisenaan
EssiivipaatoksellisenansaMonikon essiivipaatoksellisina
Monikon essiivipaatoksellisinaniMonikon essiivipaatoksellisinasi
Monikon essiivipaatoksellisinammeMonikon essiivipaatoksellisinanne
Monikon essiivipaatoksellisinaanMonikon essiivipaatoksellisinansa
TranslatiivipaatokselliseksiTranslatiivipaatoksellisekseni
TranslatiivipaatokselliseksesiTranslatiivipaatokselliseksemme
TranslatiivipaatokselliseksenneTranslatiivipaatoksellisekseen
TranslatiivipaatokselliseksensaMonikon translatiivipaatoksellisiksi
Monikon translatiivipaatoksellisikseniMonikon translatiivipaatoksellisiksesi
Monikon translatiivipaatoksellisiksemmeMonikon translatiivipaatoksellisiksenne
Monikon translatiivipaatoksellisikseenMonikon translatiivipaatoksellisiksensa
Monikon instruktiivipaatoksellisinAbessiivipaatoksellisetta
AbessiivipaatoksellisettaniAbessiivipaatoksellisettasi
AbessiivipaatoksellisettammeAbessiivipaatoksellisettanne
AbessiivipaatoksellisettaanAbessiivipaatoksellisettansa
Monikon abessiivipaatoksellisittaMonikon abessiivipaatoksellisittani
Monikon abessiivipaatoksellisittasiMonikon abessiivipaatoksellisittamme
Monikon abessiivipaatoksellisittanneMonikon abessiivipaatoksellisittaan
Monikon abessiivipaatoksellisittansaMonikon komitatiivipaatoksellisine
Monikon komitatiivipaatoksellisineniMonikon komitatiivipaatoksellisinesi
Monikon komitatiivipaatoksellisinemmeMonikon komitatiivipaatoksellisinenne
Monikon komitatiivipaatoksellisineenMonikon komitatiivipaatoksellisinensa
KomparatiivipaatoksellisempiSuperlatiivipaatoksellisin
Monikon akkusatiivipaatoksellisetMonikon akkusatiivipaatokselliseni
Monikon akkusatiivipaatoksellisesiMonikon akkusatiivipaatoksellisemme
Monikon akkusatiivipaatoksellisenneMonikon akkusatiivipaatoksellisensa
AkkusatiivipaatokselliseniAkkusatiivipaatoksellisesi
AkkusatiivipaatoksellisemmeAkkusatiivipaatoksellisenne
Akkusatiivipaatoksellisensa

Luokat