| Käännös | |
|---|---|
| Adjektiivit | |
| 1. | |
| Monikko | paakkuiset | Monikko | paakkuiseni |
| Monikko | paakkuisesi | Monikko | paakkuisemme |
| Monikko | paakkuisenne | Monikko | paakkuisensa |
| Genetiivi | paakkuisen | Genetiivi | paakkuiseni |
| Genetiivi | paakkuisesi | Genetiivi | paakkuisemme |
| Genetiivi | paakkuisenne | Genetiivi | paakkuisensa |
| Monikon genetiivi | paakkuisten | Monikon genetiivi | paakkuisien |
| Monikon genetiivi | paakkuisteni | Monikon genetiivi | paakkuisieni |
| Monikon genetiivi | paakkuistesi | Monikon genetiivi | paakkuisiesi |
| Monikon genetiivi | paakkuistemme | Monikon genetiivi | paakkuisiemme |
| Monikon genetiivi | paakkuistenne | Monikon genetiivi | paakkuisienne |
| Monikon genetiivi | paakkuistensa | Monikon genetiivi | paakkuisiensa |
| Partitiivi | paakkuista | Partitiivi | paakkuistani |
| Partitiivi | paakkuistasi | Partitiivi | paakkuistamme |
| Partitiivi | paakkuistanne | Partitiivi | paakkuistaan |
| Partitiivi | paakkuistansa | Monikon partitiivi | paakkuisia |
| Monikon partitiivi | paakkuisiani | Monikon partitiivi | paakkuisiasi |
| Monikon partitiivi | paakkuisiamme | Monikon partitiivi | paakkuisianne |
| Monikon partitiivi | paakkuisiaan | Monikon partitiivi | paakkuisiansa |
| Inessiivi | paakkuisessa | Inessiivi | paakkuisessani |
| Inessiivi | paakkuisessasi | Inessiivi | paakkuisessamme |
| Inessiivi | paakkuisessanne | Inessiivi | paakkuisessaan |
| Inessiivi | paakkuisessansa | Monikon inessiivi | paakkuisissa |
| Monikon inessiivi | paakkuisissani | Monikon inessiivi | paakkuisissasi |
| Monikon inessiivi | paakkuisissamme | Monikon inessiivi | paakkuisissanne |
| Monikon inessiivi | paakkuisissaan | Monikon inessiivi | paakkuisissansa |
| Elatiivi | paakkuisesta | Elatiivi | paakkuisestani |
| Elatiivi | paakkuisestasi | Elatiivi | paakkuisestamme |
| Elatiivi | paakkuisestanne | Elatiivi | paakkuisestaan |
| Elatiivi | paakkuisestansa | Monikon elatiivi | paakkuisista |
| Monikon elatiivi | paakkuisistani | Monikon elatiivi | paakkuisistasi |
| Monikon elatiivi | paakkuisistamme | Monikon elatiivi | paakkuisistanne |
| Monikon elatiivi | paakkuisistaan | Monikon elatiivi | paakkuisistansa |
| Illatiivi | paakkuiseen | Illatiivi | paakkuiseeni |
| Illatiivi | paakkuiseesi | Illatiivi | paakkuiseemme |
| Illatiivi | paakkuiseenne | Illatiivi | paakkuiseensa |
| Monikon illatiivi | paakkuisiin | Monikon illatiivi | paakkuisiini |
| Monikon illatiivi | paakkuisiisi | Monikon illatiivi | paakkuisiimme |
| Monikon illatiivi | paakkuisiinne | Monikon illatiivi | paakkuisiinsa |
| Adessiivi | paakkuisella | Adessiivi | paakkuisellani |
| Adessiivi | paakkuisellasi | Adessiivi | paakkuisellamme |
| Adessiivi | paakkuisellanne | Adessiivi | paakkuisellaan |
| Adessiivi | paakkuisellansa | Monikon adessiivi | paakkuisilla |
| Monikon adessiivi | paakkuisillani | Monikon adessiivi | paakkuisillasi |
| Monikon adessiivi | paakkuisillamme | Monikon adessiivi | paakkuisillanne |
| Monikon adessiivi | paakkuisillaan | Monikon adessiivi | paakkuisillansa |
| Ablatiivi | paakkuiselta | Ablatiivi | paakkuiseltani |
| Ablatiivi | paakkuiseltasi | Ablatiivi | paakkuiseltamme |
| Ablatiivi | paakkuiseltanne | Ablatiivi | paakkuiseltaan |
| Ablatiivi | paakkuiseltansa | Monikon ablatiivi | paakkuisilta |
| Monikon ablatiivi | paakkuisiltani | Monikon ablatiivi | paakkuisiltasi |
| Monikon ablatiivi | paakkuisiltamme | Monikon ablatiivi | paakkuisiltanne |
| Monikon ablatiivi | paakkuisiltaan | Monikon ablatiivi | paakkuisiltansa |
| Allatiivi | paakkuiselle | Allatiivi | paakkuiselleni |
| Allatiivi | paakkuisellesi | Allatiivi | paakkuisellemme |
| Allatiivi | paakkuisellenne | Allatiivi | paakkuiselleen |
| Allatiivi | paakkuisellensa | Monikon allatiivi | paakkuisille |
| Monikon allatiivi | paakkuisilleni | Monikon allatiivi | paakkuisillesi |
| Monikon allatiivi | paakkuisillemme | Monikon allatiivi | paakkuisillenne |
| Monikon allatiivi | paakkuisilleen | Monikon allatiivi | paakkuisillensa |
| Essiivi | paakkuisena | Essiivi | paakkuisenani |
| Essiivi | paakkuisenasi | Essiivi | paakkuisenamme |
| Essiivi | paakkuisenanne | Essiivi | paakkuisenaan |
| Essiivi | paakkuisenansa | Monikon essiivi | paakkuisina |
| Monikon essiivi | paakkuisinani | Monikon essiivi | paakkuisinasi |
| Monikon essiivi | paakkuisinamme | Monikon essiivi | paakkuisinanne |
| Monikon essiivi | paakkuisinaan | Monikon essiivi | paakkuisinansa |
| Translatiivi | paakkuiseksi | Translatiivi | paakkuisekseni |
| Translatiivi | paakkuiseksesi | Translatiivi | paakkuiseksemme |
| Translatiivi | paakkuiseksenne | Translatiivi | paakkuisekseen |
| Translatiivi | paakkuiseksensa | Monikon translatiivi | paakkuisiksi |
| Monikon translatiivi | paakkuisikseni | Monikon translatiivi | paakkuisiksesi |
| Monikon translatiivi | paakkuisiksemme | Monikon translatiivi | paakkuisiksenne |
| Monikon translatiivi | paakkuisikseen | Monikon translatiivi | paakkuisiksensa |
| Monikon instruktiivi | paakkuisin | Abessiivi | paakkuisetta |
| Abessiivi | paakkuisettani | Abessiivi | paakkuisettasi |
| Abessiivi | paakkuisettamme | Abessiivi | paakkuisettanne |
| Abessiivi | paakkuisettaan | Abessiivi | paakkuisettansa |
| Monikon abessiivi | paakkuisitta | Monikon abessiivi | paakkuisittani |
| Monikon abessiivi | paakkuisittasi | Monikon abessiivi | paakkuisittamme |
| Monikon abessiivi | paakkuisittanne | Monikon abessiivi | paakkuisittaan |
| Monikon abessiivi | paakkuisittansa | Monikon komitatiivi | paakkuisine |
| Monikon komitatiivi | paakkuisineni | Monikon komitatiivi | paakkuisinesi |
| Monikon komitatiivi | paakkuisinemme | Monikon komitatiivi | paakkuisinenne |
| Monikon komitatiivi | paakkuisineen | Monikon komitatiivi | paakkuisinensa |
| Komparatiivi | paakkuisempi | Superlatiivi | paakkuisin |
| Monikon akkusatiivi | paakkuiset | Monikon akkusatiivi | paakkuiseni |
| Monikon akkusatiivi | paakkuisesi | Monikon akkusatiivi | paakkuisemme |
| Monikon akkusatiivi | paakkuisenne | Monikon akkusatiivi | paakkuisensa |
| Akkusatiivi | paakkuiseni | Akkusatiivi | paakkuisesi |
| Akkusatiivi | paakkuisemme | Akkusatiivi | paakkuisenne |
| Akkusatiivi | paakkuisensa |