Sanakirja
Tekoälykääntäjä
Käännös
Adjektiivit
1.

Taivutusmuodot

MonikkopaakkuisetMonikkopaakkuiseni
MonikkopaakkuisesiMonikkopaakkuisemme
MonikkopaakkuisenneMonikkopaakkuisensa
GenetiivipaakkuisenGenetiivipaakkuiseni
GenetiivipaakkuisesiGenetiivipaakkuisemme
GenetiivipaakkuisenneGenetiivipaakkuisensa
Monikon genetiivipaakkuistenMonikon genetiivipaakkuisien
Monikon genetiivipaakkuisteniMonikon genetiivipaakkuisieni
Monikon genetiivipaakkuistesiMonikon genetiivipaakkuisiesi
Monikon genetiivipaakkuistemmeMonikon genetiivipaakkuisiemme
Monikon genetiivipaakkuistenneMonikon genetiivipaakkuisienne
Monikon genetiivipaakkuistensaMonikon genetiivipaakkuisiensa
PartitiivipaakkuistaPartitiivipaakkuistani
PartitiivipaakkuistasiPartitiivipaakkuistamme
PartitiivipaakkuistannePartitiivipaakkuistaan
PartitiivipaakkuistansaMonikon partitiivipaakkuisia
Monikon partitiivipaakkuisianiMonikon partitiivipaakkuisiasi
Monikon partitiivipaakkuisiammeMonikon partitiivipaakkuisianne
Monikon partitiivipaakkuisiaanMonikon partitiivipaakkuisiansa
InessiivipaakkuisessaInessiivipaakkuisessani
InessiivipaakkuisessasiInessiivipaakkuisessamme
InessiivipaakkuisessanneInessiivipaakkuisessaan
InessiivipaakkuisessansaMonikon inessiivipaakkuisissa
Monikon inessiivipaakkuisissaniMonikon inessiivipaakkuisissasi
Monikon inessiivipaakkuisissammeMonikon inessiivipaakkuisissanne
Monikon inessiivipaakkuisissaanMonikon inessiivipaakkuisissansa
ElatiivipaakkuisestaElatiivipaakkuisestani
ElatiivipaakkuisestasiElatiivipaakkuisestamme
ElatiivipaakkuisestanneElatiivipaakkuisestaan
ElatiivipaakkuisestansaMonikon elatiivipaakkuisista
Monikon elatiivipaakkuisistaniMonikon elatiivipaakkuisistasi
Monikon elatiivipaakkuisistammeMonikon elatiivipaakkuisistanne
Monikon elatiivipaakkuisistaanMonikon elatiivipaakkuisistansa
IllatiivipaakkuiseenIllatiivipaakkuiseeni
IllatiivipaakkuiseesiIllatiivipaakkuiseemme
IllatiivipaakkuiseenneIllatiivipaakkuiseensa
Monikon illatiivipaakkuisiinMonikon illatiivipaakkuisiini
Monikon illatiivipaakkuisiisiMonikon illatiivipaakkuisiimme
Monikon illatiivipaakkuisiinneMonikon illatiivipaakkuisiinsa
AdessiivipaakkuisellaAdessiivipaakkuisellani
AdessiivipaakkuisellasiAdessiivipaakkuisellamme
AdessiivipaakkuisellanneAdessiivipaakkuisellaan
AdessiivipaakkuisellansaMonikon adessiivipaakkuisilla
Monikon adessiivipaakkuisillaniMonikon adessiivipaakkuisillasi
Monikon adessiivipaakkuisillammeMonikon adessiivipaakkuisillanne
Monikon adessiivipaakkuisillaanMonikon adessiivipaakkuisillansa
AblatiivipaakkuiseltaAblatiivipaakkuiseltani
AblatiivipaakkuiseltasiAblatiivipaakkuiseltamme
AblatiivipaakkuiseltanneAblatiivipaakkuiseltaan
AblatiivipaakkuiseltansaMonikon ablatiivipaakkuisilta
Monikon ablatiivipaakkuisiltaniMonikon ablatiivipaakkuisiltasi
Monikon ablatiivipaakkuisiltammeMonikon ablatiivipaakkuisiltanne
Monikon ablatiivipaakkuisiltaanMonikon ablatiivipaakkuisiltansa
AllatiivipaakkuiselleAllatiivipaakkuiselleni
AllatiivipaakkuisellesiAllatiivipaakkuisellemme
AllatiivipaakkuisellenneAllatiivipaakkuiselleen
AllatiivipaakkuisellensaMonikon allatiivipaakkuisille
Monikon allatiivipaakkuisilleniMonikon allatiivipaakkuisillesi
Monikon allatiivipaakkuisillemmeMonikon allatiivipaakkuisillenne
Monikon allatiivipaakkuisilleenMonikon allatiivipaakkuisillensa
EssiivipaakkuisenaEssiivipaakkuisenani
EssiivipaakkuisenasiEssiivipaakkuisenamme
EssiivipaakkuisenanneEssiivipaakkuisenaan
EssiivipaakkuisenansaMonikon essiivipaakkuisina
Monikon essiivipaakkuisinaniMonikon essiivipaakkuisinasi
Monikon essiivipaakkuisinammeMonikon essiivipaakkuisinanne
Monikon essiivipaakkuisinaanMonikon essiivipaakkuisinansa
TranslatiivipaakkuiseksiTranslatiivipaakkuisekseni
TranslatiivipaakkuiseksesiTranslatiivipaakkuiseksemme
TranslatiivipaakkuiseksenneTranslatiivipaakkuisekseen
TranslatiivipaakkuiseksensaMonikon translatiivipaakkuisiksi
Monikon translatiivipaakkuisikseniMonikon translatiivipaakkuisiksesi
Monikon translatiivipaakkuisiksemmeMonikon translatiivipaakkuisiksenne
Monikon translatiivipaakkuisikseenMonikon translatiivipaakkuisiksensa
Monikon instruktiivipaakkuisinAbessiivipaakkuisetta
AbessiivipaakkuisettaniAbessiivipaakkuisettasi
AbessiivipaakkuisettammeAbessiivipaakkuisettanne
AbessiivipaakkuisettaanAbessiivipaakkuisettansa
Monikon abessiivipaakkuisittaMonikon abessiivipaakkuisittani
Monikon abessiivipaakkuisittasiMonikon abessiivipaakkuisittamme
Monikon abessiivipaakkuisittanneMonikon abessiivipaakkuisittaan
Monikon abessiivipaakkuisittansaMonikon komitatiivipaakkuisine
Monikon komitatiivipaakkuisineniMonikon komitatiivipaakkuisinesi
Monikon komitatiivipaakkuisinemmeMonikon komitatiivipaakkuisinenne
Monikon komitatiivipaakkuisineenMonikon komitatiivipaakkuisinensa
KomparatiivipaakkuisempiSuperlatiivipaakkuisin
Monikon akkusatiivipaakkuisetMonikon akkusatiivipaakkuiseni
Monikon akkusatiivipaakkuisesiMonikon akkusatiivipaakkuisemme
Monikon akkusatiivipaakkuisenneMonikon akkusatiivipaakkuisensa
AkkusatiivipaakkuiseniAkkusatiivipaakkuisesi
AkkusatiivipaakkuisemmeAkkusatiivipaakkuisenne
Akkusatiivipaakkuisensa

Luokat