| Käännös | Konteksti | |
|---|---|---|
| Verbit | ||
| 1. | harvinainen | |
| Yksikön ensimmäisen persoonan indikatiivin preesens | äveriöidyn | Yksikön toisen persoonan indikatiivin preesens | äveriöidyt |
| Yksikön kolmannen persoonan indikatiivin preesens | äveriöityy | Monikon ensimmäisen persoonan indikatiivin preesens | äveriöidymme |
| Monikon toisen persoonan indikatiivin preesens | äveriöidytte | Monikon kolmannen persoonan indikatiivin preesens | äveriöityvät |
| Yksikön ensimmäisen persoonan indikatiivin imperfekti | äveriöidyin | Yksikön toisen persoonan indikatiivin imperfekti | äveriöidyit |
| Yksikön kolmannen persoonan indikatiivin imperfekti | äveriöityi | Monikon ensimmäisen persoonan indikatiivin imperfekti | äveriöidyimme |
| Monikon toisen persoonan indikatiivin imperfekti | äveriöidyitte | Monikon kolmannen persoonan indikatiivin imperfekti | äveriöityivät |
| Yksikön ensimmäisen persoonan konditionaalin preesens | äveriöityisin | Yksikön toisen persoonan konditionaalin preesens | äveriöityisit |
| Yksikön kolmannen persoonan konditionaalin preesens | äveriöityisi | Monikon ensimmäisen persoonan konditionaalin preesens | äveriöityisimme |
| Monikon toisen persoonan konditionaalin preesens | äveriöityisitte | Monikon kolmannen persoonan konditionaalin preesens | äveriöityisivät |
| Yksikön toisen persoonan imperatiivin preesens | äveriöidy | Yksikön kolmannen persoonan imperatiivin preesens | äveriöityköön |
| Monikon ensimmäisen persoonan imperatiivin preesens | äveriöitykäämme | Monikon toisen persoonan imperatiivin preesens | äveriöitykää |
| Monikon kolmannen persoonan imperatiivin preesens | äveriöitykööt | Yksikön ensimmäisen persoonan potentiaalin preesens | äveriöitynen |
| Yksikön toisen persoonan potentiaalin preesens | äveriöitynet | Yksikön kolmannen persoonan potentiaalin preesens | äveriöitynee |
| Monikon ensimmäisen persoonan potentiaalin preesens | äveriöitynemme | Monikon toisen persoonan potentiaalin preesens | äveriöitynette |
| Monikon kolmannen persoonan potentiaalin preesens | äveriöitynevät |