| Yksikön ensimmäisen persoonan indikatiivin preesens | ärhentelen | Yksikön toisen persoonan indikatiivin preesens | ärhentelet |
| Yksikön kolmannen persoonan indikatiivin preesens | ärhentelee | Monikon ensimmäisen persoonan indikatiivin preesens | ärhentelemme |
| Monikon toisen persoonan indikatiivin preesens | ärhentelette | Monikon kolmannen persoonan indikatiivin preesens | ärhentelevät |
| Yksikön ensimmäisen persoonan indikatiivin imperfekti | ärhentelin | Yksikön toisen persoonan indikatiivin imperfekti | ärhentelit |
| Yksikön kolmannen persoonan indikatiivin imperfekti | ärhenteli | Monikon ensimmäisen persoonan indikatiivin imperfekti | ärhentelimme |
| Monikon toisen persoonan indikatiivin imperfekti | ärhentelitte | Monikon kolmannen persoonan indikatiivin imperfekti | ärhentelivät |
| Yksikön ensimmäisen persoonan konditionaalin preesens | ärhentelisin | Yksikön toisen persoonan konditionaalin preesens | ärhentelisit |
| Yksikön kolmannen persoonan konditionaalin preesens | ärhentelisi | Monikon ensimmäisen persoonan konditionaalin preesens | ärhentelisimme |
| Monikon toisen persoonan konditionaalin preesens | ärhentelisitte | Monikon kolmannen persoonan konditionaalin preesens | ärhentelisivät |
| Yksikön toisen persoonan imperatiivin preesens | ärhentele | Yksikön kolmannen persoonan imperatiivin preesens | ärhennelköön |
| Monikon ensimmäisen persoonan imperatiivin preesens | ärhennelkäämme | Monikon toisen persoonan imperatiivin preesens | ärhennelkää |
| Monikon kolmannen persoonan imperatiivin preesens | ärhennelkööt | Yksikön ensimmäisen persoonan potentiaalin preesens | ärhennellen |
| Yksikön toisen persoonan potentiaalin preesens | ärhennellet | Yksikön kolmannen persoonan potentiaalin preesens | ärhennellee |
| Monikon ensimmäisen persoonan potentiaalin preesens | ärhennellemme | Monikon toisen persoonan potentiaalin preesens | ärhennellette |
| Monikon kolmannen persoonan potentiaalin preesens | ärhennellevät | | |