Sanakirja
Tekoälykääntäjä
Käännös
Verbit
1.

Määritelmät

Verbi

  1. kutsua äidiksi

Taivutusmuodot

Yksikön ensimmäisen persoonan indikatiivin preesensäidittelenYksikön toisen persoonan indikatiivin preesensäidittelet
Yksikön kolmannen persoonan indikatiivin preesensäiditteleeMonikon ensimmäisen persoonan indikatiivin preesensäidittelemme
Monikon toisen persoonan indikatiivin preesensäiditteletteMonikon kolmannen persoonan indikatiivin preesensäidittelevät
Yksikön ensimmäisen persoonan indikatiivin imperfektiäidittelinYksikön toisen persoonan indikatiivin imperfektiäidittelit
Yksikön kolmannen persoonan indikatiivin imperfektiäiditteliMonikon ensimmäisen persoonan indikatiivin imperfektiäidittelimme
Monikon toisen persoonan indikatiivin imperfektiäidittelitteMonikon kolmannen persoonan indikatiivin imperfektiäidittelivät
Yksikön ensimmäisen persoonan konditionaalin preesensäidittelisinYksikön toisen persoonan konditionaalin preesensäidittelisit
Yksikön kolmannen persoonan konditionaalin preesensäidittelisiMonikon ensimmäisen persoonan konditionaalin preesensäidittelisimme
Monikon toisen persoonan konditionaalin preesensäidittelisitteMonikon kolmannen persoonan konditionaalin preesensäidittelisivät
Yksikön toisen persoonan imperatiivin preesensäiditteleYksikön kolmannen persoonan imperatiivin preesensäiditelköön
Monikon ensimmäisen persoonan imperatiivin preesensäiditelkäämmeMonikon toisen persoonan imperatiivin preesensäiditelkää
Monikon kolmannen persoonan imperatiivin preesensäiditelköötYksikön ensimmäisen persoonan potentiaalin preesensäiditellen
Yksikön toisen persoonan potentiaalin preesensäiditelletYksikön kolmannen persoonan potentiaalin preesensäiditellee
Monikon ensimmäisen persoonan potentiaalin preesensäiditellemmeMonikon toisen persoonan potentiaalin preesensäiditellette
Monikon kolmannen persoonan potentiaalin preesensäiditellevät