| Yksikön ensimmäisen persoonan indikatiivin preesens | äidittelen | Yksikön toisen persoonan indikatiivin preesens | äidittelet |
| Yksikön kolmannen persoonan indikatiivin preesens | äidittelee | Monikon ensimmäisen persoonan indikatiivin preesens | äidittelemme |
| Monikon toisen persoonan indikatiivin preesens | äidittelette | Monikon kolmannen persoonan indikatiivin preesens | äidittelevät |
| Yksikön ensimmäisen persoonan indikatiivin imperfekti | äidittelin | Yksikön toisen persoonan indikatiivin imperfekti | äidittelit |
| Yksikön kolmannen persoonan indikatiivin imperfekti | äiditteli | Monikon ensimmäisen persoonan indikatiivin imperfekti | äidittelimme |
| Monikon toisen persoonan indikatiivin imperfekti | äidittelitte | Monikon kolmannen persoonan indikatiivin imperfekti | äidittelivät |
| Yksikön ensimmäisen persoonan konditionaalin preesens | äidittelisin | Yksikön toisen persoonan konditionaalin preesens | äidittelisit |
| Yksikön kolmannen persoonan konditionaalin preesens | äidittelisi | Monikon ensimmäisen persoonan konditionaalin preesens | äidittelisimme |
| Monikon toisen persoonan konditionaalin preesens | äidittelisitte | Monikon kolmannen persoonan konditionaalin preesens | äidittelisivät |
| Yksikön toisen persoonan imperatiivin preesens | äidittele | Yksikön kolmannen persoonan imperatiivin preesens | äiditelköön |
| Monikon ensimmäisen persoonan imperatiivin preesens | äiditelkäämme | Monikon toisen persoonan imperatiivin preesens | äiditelkää |
| Monikon kolmannen persoonan imperatiivin preesens | äiditelkööt | Yksikön ensimmäisen persoonan potentiaalin preesens | äiditellen |
| Yksikön toisen persoonan potentiaalin preesens | äiditellet | Yksikön kolmannen persoonan potentiaalin preesens | äiditellee |
| Monikon ensimmäisen persoonan potentiaalin preesens | äiditellemme | Monikon toisen persoonan potentiaalin preesens | äiditellette |
| Monikon kolmannen persoonan potentiaalin preesens | äiditellevät | | |