| Yksikön ensimmäisen persoonan indikatiivin preesens | ähisen | Yksikön toisen persoonan indikatiivin preesens | ähiset |
| Yksikön kolmannen persoonan indikatiivin preesens | ähisee | Monikon ensimmäisen persoonan indikatiivin preesens | ähisemme |
| Monikon toisen persoonan indikatiivin preesens | ähisette | Monikon kolmannen persoonan indikatiivin preesens | ähisevät |
| Yksikön ensimmäisen persoonan indikatiivin imperfekti | ähisin | Yksikön toisen persoonan indikatiivin imperfekti | ähisit |
| Yksikön kolmannen persoonan indikatiivin imperfekti | ähisi | Monikon ensimmäisen persoonan indikatiivin imperfekti | ähisimme |
| Monikon toisen persoonan indikatiivin imperfekti | ähisitte | Monikon kolmannen persoonan indikatiivin imperfekti | ähisivät |
| Yksikön ensimmäisen persoonan konditionaalin preesens | ähisisin | Yksikön toisen persoonan konditionaalin preesens | ähisisit |
| Yksikön kolmannen persoonan konditionaalin preesens | ähisisi | Monikon ensimmäisen persoonan konditionaalin preesens | ähisisimme |
| Monikon toisen persoonan konditionaalin preesens | ähisisitte | Monikon kolmannen persoonan konditionaalin preesens | ähisisivät |
| Yksikön toisen persoonan imperatiivin preesens | ähise | Yksikön kolmannen persoonan imperatiivin preesens | ähisköön |
| Monikon ensimmäisen persoonan imperatiivin preesens | ähiskäämme | Monikon toisen persoonan imperatiivin preesens | ähiskää |
| Monikon kolmannen persoonan imperatiivin preesens | ähiskööt | Yksikön ensimmäisen persoonan potentiaalin preesens | ähissen |
| Yksikön toisen persoonan potentiaalin preesens | ähisset | Yksikön kolmannen persoonan potentiaalin preesens | ähissee |
| Monikon ensimmäisen persoonan potentiaalin preesens | ähissemme | Monikon toisen persoonan potentiaalin preesens | ähissette |
| Monikon kolmannen persoonan potentiaalin preesens | ähissevät | | |