| Yksikön ensimmäisen persoonan indikatiivin preesens | yskähdän | Yksikön toisen persoonan indikatiivin preesens | yskähdät |
| Monikon ensimmäisen persoonan indikatiivin preesens | yskähdämme | Monikon toisen persoonan indikatiivin preesens | yskähdätte |
| Monikon kolmannen persoonan indikatiivin preesens | yskähtävät | Yksikön ensimmäisen persoonan indikatiivin imperfekti | yskähdin |
| Yksikön toisen persoonan indikatiivin imperfekti | yskähdit | Yksikön kolmannen persoonan indikatiivin imperfekti | yskähti |
| Monikon ensimmäisen persoonan indikatiivin imperfekti | yskähdimme | Monikon toisen persoonan indikatiivin imperfekti | yskähditte |
| Monikon kolmannen persoonan indikatiivin imperfekti | yskähtivät | Yksikön ensimmäisen persoonan konditionaalin preesens | yskähtäisin |
| Yksikön toisen persoonan konditionaalin preesens | yskähtäisit | Yksikön kolmannen persoonan konditionaalin preesens | yskähtäisi |
| Monikon ensimmäisen persoonan konditionaalin preesens | yskähtäisimme | Monikon toisen persoonan konditionaalin preesens | yskähtäisitte |
| Monikon kolmannen persoonan konditionaalin preesens | yskähtäisivät | Yksikön toisen persoonan imperatiivin preesens | yskähdä |
| Yksikön kolmannen persoonan imperatiivin preesens | yskähtäköön | Monikon ensimmäisen persoonan imperatiivin preesens | yskähtäkäämme |
| Monikon toisen persoonan imperatiivin preesens | yskähtäkää | Monikon kolmannen persoonan imperatiivin preesens | yskähtäkööt |
| Yksikön ensimmäisen persoonan potentiaalin preesens | yskähtänen | Yksikön toisen persoonan potentiaalin preesens | yskähtänet |
| Yksikön kolmannen persoonan potentiaalin preesens | yskähtänee | Monikon ensimmäisen persoonan potentiaalin preesens | yskähtänemme |
| Monikon toisen persoonan potentiaalin preesens | yskähtänette | Monikon kolmannen persoonan potentiaalin preesens | yskähtänevät |