| Kieli | Käännökset |
|---|---|
| englanti | woman |
| venäjä | бабёнка (babjonka) |
| Monikko | naikkoset | Genetiivi | naikkosen |
| Monikon genetiivi | naikkosten | Monikon genetiivi | naikkosien |
| Partitiivi | naikkosta | Monikon partitiivi | naikkosia |
| Inessiivi | naikkosessa | Monikon inessiivi | naikkosissa |
| Elatiivi | naikkosesta | Monikon elatiivi | naikkosista |
| Illatiivi | naikkoseen | Monikon illatiivi | naikkosiin |
| Adessiivi | naikkosella | Monikon adessiivi | naikkosilla |
| Ablatiivi | naikkoselta | Monikon ablatiivi | naikkosilta |
| Allatiivi | naikkoselle | Monikon allatiivi | naikkosille |
| Essiivi | naikkosena | Monikon essiivi | naikkosina |
| Translatiivi | naikkoseksi | Monikon translatiivi | naikkosiksi |
| Monikon instruktiivi | naikkosin | Abessiivi | naikkosetta |
| Monikon abessiivi | naikkositta | Monikon akkusatiivi | naikkoset |