Sanakirja
Tekoälykääntäjä
Käännös
Adjektiivit
1.

Taivutusmuodot

MonikkonaavaisetMonikkonaavaiseni
MonikkonaavaisesiMonikkonaavaisemme
MonikkonaavaisenneMonikkonaavaisensa
GenetiivinaavaisenGenetiivinaavaiseni
GenetiivinaavaisesiGenetiivinaavaisemme
GenetiivinaavaisenneGenetiivinaavaisensa
Monikon genetiivinaavaistenMonikon genetiivinaavaisien
Monikon genetiivinaavaisteniMonikon genetiivinaavaisieni
Monikon genetiivinaavaistesiMonikon genetiivinaavaisiesi
Monikon genetiivinaavaistemmeMonikon genetiivinaavaisiemme
Monikon genetiivinaavaistenneMonikon genetiivinaavaisienne
Monikon genetiivinaavaistensaMonikon genetiivinaavaisiensa
PartitiivinaavaistaPartitiivinaavaistani
PartitiivinaavaistasiPartitiivinaavaistamme
PartitiivinaavaistannePartitiivinaavaistaan
PartitiivinaavaistansaMonikon partitiivinaavaisia
Monikon partitiivinaavaisianiMonikon partitiivinaavaisiasi
Monikon partitiivinaavaisiammeMonikon partitiivinaavaisianne
Monikon partitiivinaavaisiaanMonikon partitiivinaavaisiansa
InessiivinaavaisessaInessiivinaavaisessani
InessiivinaavaisessasiInessiivinaavaisessamme
InessiivinaavaisessanneInessiivinaavaisessaan
InessiivinaavaisessansaMonikon inessiivinaavaisissa
Monikon inessiivinaavaisissaniMonikon inessiivinaavaisissasi
Monikon inessiivinaavaisissammeMonikon inessiivinaavaisissanne
Monikon inessiivinaavaisissaanMonikon inessiivinaavaisissansa
ElatiivinaavaisestaElatiivinaavaisestani
ElatiivinaavaisestasiElatiivinaavaisestamme
ElatiivinaavaisestanneElatiivinaavaisestaan
ElatiivinaavaisestansaMonikon elatiivinaavaisista
Monikon elatiivinaavaisistaniMonikon elatiivinaavaisistasi
Monikon elatiivinaavaisistammeMonikon elatiivinaavaisistanne
Monikon elatiivinaavaisistaanMonikon elatiivinaavaisistansa
IllatiivinaavaiseenIllatiivinaavaiseeni
IllatiivinaavaiseesiIllatiivinaavaiseemme
IllatiivinaavaiseenneIllatiivinaavaiseensa
Monikon illatiivinaavaisiinMonikon illatiivinaavaisiini
Monikon illatiivinaavaisiisiMonikon illatiivinaavaisiimme
Monikon illatiivinaavaisiinneMonikon illatiivinaavaisiinsa
AdessiivinaavaisellaAdessiivinaavaisellani
AdessiivinaavaisellasiAdessiivinaavaisellamme
AdessiivinaavaisellanneAdessiivinaavaisellaan
AdessiivinaavaisellansaMonikon adessiivinaavaisilla
Monikon adessiivinaavaisillaniMonikon adessiivinaavaisillasi
Monikon adessiivinaavaisillammeMonikon adessiivinaavaisillanne
Monikon adessiivinaavaisillaanMonikon adessiivinaavaisillansa
AblatiivinaavaiseltaAblatiivinaavaiseltani
AblatiivinaavaiseltasiAblatiivinaavaiseltamme
AblatiivinaavaiseltanneAblatiivinaavaiseltaan
AblatiivinaavaiseltansaMonikon ablatiivinaavaisilta
Monikon ablatiivinaavaisiltaniMonikon ablatiivinaavaisiltasi
Monikon ablatiivinaavaisiltammeMonikon ablatiivinaavaisiltanne
Monikon ablatiivinaavaisiltaanMonikon ablatiivinaavaisiltansa
AllatiivinaavaiselleAllatiivinaavaiselleni
AllatiivinaavaisellesiAllatiivinaavaisellemme
AllatiivinaavaisellenneAllatiivinaavaiselleen
AllatiivinaavaisellensaMonikon allatiivinaavaisille
Monikon allatiivinaavaisilleniMonikon allatiivinaavaisillesi
Monikon allatiivinaavaisillemmeMonikon allatiivinaavaisillenne
Monikon allatiivinaavaisilleenMonikon allatiivinaavaisillensa
EssiivinaavaisenaEssiivinaavaisenani
EssiivinaavaisenasiEssiivinaavaisenamme
EssiivinaavaisenanneEssiivinaavaisenaan
EssiivinaavaisenansaMonikon essiivinaavaisina
Monikon essiivinaavaisinaniMonikon essiivinaavaisinasi
Monikon essiivinaavaisinammeMonikon essiivinaavaisinanne
Monikon essiivinaavaisinaanMonikon essiivinaavaisinansa
TranslatiivinaavaiseksiTranslatiivinaavaisekseni
TranslatiivinaavaiseksesiTranslatiivinaavaiseksemme
TranslatiivinaavaiseksenneTranslatiivinaavaisekseen
TranslatiivinaavaiseksensaMonikon translatiivinaavaisiksi
Monikon translatiivinaavaisikseniMonikon translatiivinaavaisiksesi
Monikon translatiivinaavaisiksemmeMonikon translatiivinaavaisiksenne
Monikon translatiivinaavaisikseenMonikon translatiivinaavaisiksensa
Monikon instruktiivinaavaisinAbessiivinaavaisetta
AbessiivinaavaisettaniAbessiivinaavaisettasi
AbessiivinaavaisettammeAbessiivinaavaisettanne
AbessiivinaavaisettaanAbessiivinaavaisettansa
Monikon abessiivinaavaisittaMonikon abessiivinaavaisittani
Monikon abessiivinaavaisittasiMonikon abessiivinaavaisittamme
Monikon abessiivinaavaisittanneMonikon abessiivinaavaisittaan
Monikon abessiivinaavaisittansaMonikon komitatiivinaavaisine
Monikon komitatiivinaavaisineniMonikon komitatiivinaavaisinesi
Monikon komitatiivinaavaisinemmeMonikon komitatiivinaavaisinenne
Monikon komitatiivinaavaisineenMonikon komitatiivinaavaisinensa
KomparatiivinaavaisempiSuperlatiivinaavaisin
Monikon akkusatiivinaavaisetMonikon akkusatiivinaavaiseni
Monikon akkusatiivinaavaisesiMonikon akkusatiivinaavaisemme
Monikon akkusatiivinaavaisenneMonikon akkusatiivinaavaisensa
AkkusatiivinaavaiseniAkkusatiivinaavaisesi
AkkusatiivinaavaisemmeAkkusatiivinaavaisenne
Akkusatiivinaavaisensa

Luokat