| Käännös | |
|---|---|
| Adjektiivit | |
| 1. | |
| 2. | |
| Monikko | naarmuiset | Monikko | naarmuiseni |
| Monikko | naarmuisesi | Monikko | naarmuisemme |
| Monikko | naarmuisenne | Monikko | naarmuisensa |
| Genetiivi | naarmuisen | Genetiivi | naarmuiseni |
| Genetiivi | naarmuisesi | Genetiivi | naarmuisemme |
| Genetiivi | naarmuisenne | Genetiivi | naarmuisensa |
| Monikon genetiivi | naarmuisten | Monikon genetiivi | naarmuisien |
| Monikon genetiivi | naarmuisteni | Monikon genetiivi | naarmuisieni |
| Monikon genetiivi | naarmuistesi | Monikon genetiivi | naarmuisiesi |
| Monikon genetiivi | naarmuistemme | Monikon genetiivi | naarmuisiemme |
| Monikon genetiivi | naarmuistenne | Monikon genetiivi | naarmuisienne |
| Monikon genetiivi | naarmuistensa | Monikon genetiivi | naarmuisiensa |
| Partitiivi | naarmuista | Partitiivi | naarmuistani |
| Partitiivi | naarmuistasi | Partitiivi | naarmuistamme |
| Partitiivi | naarmuistanne | Partitiivi | naarmuistaan |
| Partitiivi | naarmuistansa | Monikon partitiivi | naarmuisia |
| Monikon partitiivi | naarmuisiani | Monikon partitiivi | naarmuisiasi |
| Monikon partitiivi | naarmuisiamme | Monikon partitiivi | naarmuisianne |
| Monikon partitiivi | naarmuisiaan | Monikon partitiivi | naarmuisiansa |
| Inessiivi | naarmuisessa | Inessiivi | naarmuisessani |
| Inessiivi | naarmuisessasi | Inessiivi | naarmuisessamme |
| Inessiivi | naarmuisessanne | Inessiivi | naarmuisessaan |
| Inessiivi | naarmuisessansa | Monikon inessiivi | naarmuisissa |
| Monikon inessiivi | naarmuisissani | Monikon inessiivi | naarmuisissasi |
| Monikon inessiivi | naarmuisissamme | Monikon inessiivi | naarmuisissanne |
| Monikon inessiivi | naarmuisissaan | Monikon inessiivi | naarmuisissansa |
| Elatiivi | naarmuisesta | Elatiivi | naarmuisestani |
| Elatiivi | naarmuisestasi | Elatiivi | naarmuisestamme |
| Elatiivi | naarmuisestanne | Elatiivi | naarmuisestaan |
| Elatiivi | naarmuisestansa | Monikon elatiivi | naarmuisista |
| Monikon elatiivi | naarmuisistani | Monikon elatiivi | naarmuisistasi |
| Monikon elatiivi | naarmuisistamme | Monikon elatiivi | naarmuisistanne |
| Monikon elatiivi | naarmuisistaan | Monikon elatiivi | naarmuisistansa |
| Illatiivi | naarmuiseen | Illatiivi | naarmuiseeni |
| Illatiivi | naarmuiseesi | Illatiivi | naarmuiseemme |
| Illatiivi | naarmuiseenne | Illatiivi | naarmuiseensa |
| Monikon illatiivi | naarmuisiin | Monikon illatiivi | naarmuisiini |
| Monikon illatiivi | naarmuisiisi | Monikon illatiivi | naarmuisiimme |
| Monikon illatiivi | naarmuisiinne | Monikon illatiivi | naarmuisiinsa |
| Adessiivi | naarmuisella | Adessiivi | naarmuisellani |
| Adessiivi | naarmuisellasi | Adessiivi | naarmuisellamme |
| Adessiivi | naarmuisellanne | Adessiivi | naarmuisellaan |
| Adessiivi | naarmuisellansa | Monikon adessiivi | naarmuisilla |
| Monikon adessiivi | naarmuisillani | Monikon adessiivi | naarmuisillasi |
| Monikon adessiivi | naarmuisillamme | Monikon adessiivi | naarmuisillanne |
| Monikon adessiivi | naarmuisillaan | Monikon adessiivi | naarmuisillansa |
| Ablatiivi | naarmuiselta | Ablatiivi | naarmuiseltani |
| Ablatiivi | naarmuiseltasi | Ablatiivi | naarmuiseltamme |
| Ablatiivi | naarmuiseltanne | Ablatiivi | naarmuiseltaan |
| Ablatiivi | naarmuiseltansa | Monikon ablatiivi | naarmuisilta |
| Monikon ablatiivi | naarmuisiltani | Monikon ablatiivi | naarmuisiltasi |
| Monikon ablatiivi | naarmuisiltamme | Monikon ablatiivi | naarmuisiltanne |
| Monikon ablatiivi | naarmuisiltaan | Monikon ablatiivi | naarmuisiltansa |
| Allatiivi | naarmuiselle | Allatiivi | naarmuiselleni |
| Allatiivi | naarmuisellesi | Allatiivi | naarmuisellemme |
| Allatiivi | naarmuisellenne | Allatiivi | naarmuiselleen |
| Allatiivi | naarmuisellensa | Monikon allatiivi | naarmuisille |
| Monikon allatiivi | naarmuisilleni | Monikon allatiivi | naarmuisillesi |
| Monikon allatiivi | naarmuisillemme | Monikon allatiivi | naarmuisillenne |
| Monikon allatiivi | naarmuisilleen | Monikon allatiivi | naarmuisillensa |
| Essiivi | naarmuisena | Essiivi | naarmuisenani |
| Essiivi | naarmuisenasi | Essiivi | naarmuisenamme |
| Essiivi | naarmuisenanne | Essiivi | naarmuisenaan |
| Essiivi | naarmuisenansa | Monikon essiivi | naarmuisina |
| Monikon essiivi | naarmuisinani | Monikon essiivi | naarmuisinasi |
| Monikon essiivi | naarmuisinamme | Monikon essiivi | naarmuisinanne |
| Monikon essiivi | naarmuisinaan | Monikon essiivi | naarmuisinansa |
| Translatiivi | naarmuiseksi | Translatiivi | naarmuisekseni |
| Translatiivi | naarmuiseksesi | Translatiivi | naarmuiseksemme |
| Translatiivi | naarmuiseksenne | Translatiivi | naarmuisekseen |
| Translatiivi | naarmuiseksensa | Monikon translatiivi | naarmuisiksi |
| Monikon translatiivi | naarmuisikseni | Monikon translatiivi | naarmuisiksesi |
| Monikon translatiivi | naarmuisiksemme | Monikon translatiivi | naarmuisiksenne |
| Monikon translatiivi | naarmuisikseen | Monikon translatiivi | naarmuisiksensa |
| Monikon instruktiivi | naarmuisin | Abessiivi | naarmuisetta |
| Abessiivi | naarmuisettani | Abessiivi | naarmuisettasi |
| Abessiivi | naarmuisettamme | Abessiivi | naarmuisettanne |
| Abessiivi | naarmuisettaan | Abessiivi | naarmuisettansa |
| Monikon abessiivi | naarmuisitta | Monikon abessiivi | naarmuisittani |
| Monikon abessiivi | naarmuisittasi | Monikon abessiivi | naarmuisittamme |
| Monikon abessiivi | naarmuisittanne | Monikon abessiivi | naarmuisittaan |
| Monikon abessiivi | naarmuisittansa | Monikon komitatiivi | naarmuisine |
| Monikon komitatiivi | naarmuisineni | Monikon komitatiivi | naarmuisinesi |
| Monikon komitatiivi | naarmuisinemme | Monikon komitatiivi | naarmuisinenne |
| Monikon komitatiivi | naarmuisineen | Monikon komitatiivi | naarmuisinensa |
| Komparatiivi | naarmuisempi | Superlatiivi | naarmuisin |
| Monikon akkusatiivi | naarmuiset | Monikon akkusatiivi | naarmuiseni |
| Monikon akkusatiivi | naarmuisesi | Monikon akkusatiivi | naarmuisemme |
| Monikon akkusatiivi | naarmuisenne | Monikon akkusatiivi | naarmuisensa |
| Akkusatiivi | naarmuiseni | Akkusatiivi | naarmuisesi |
| Akkusatiivi | naarmuisemme | Akkusatiivi | naarmuisenne |
| Akkusatiivi | naarmuisensa |