| Käännös | Konteksti | Ääninäyte | |
|---|---|---|---|
| Substantiivit | |||
| 1. | merenkulku | ||
| Monikko | gastit | Genetiivi | gastin |
| Monikon genetiivi | gastien | Partitiivi | gastia |
| Monikon partitiivi | gasteja | Inessiivi | gastissa |
| Monikon inessiivi | gasteissa | Elatiivi | gastista |
| Monikon elatiivi | gasteista | Illatiivi | gastiin |
| Monikon illatiivi | gasteihin | Adessiivi | gastilla |
| Monikon adessiivi | gasteilla | Ablatiivi | gastilta |
| Monikon ablatiivi | gasteilta | Allatiivi | gastille |
| Monikon allatiivi | gasteille | Essiivi | gastina |
| Monikon essiivi | gasteina | Translatiivi | gastiksi |
| Monikon translatiivi | gasteiksi | Monikon instruktiivi | gastein |
| Abessiivi | gastitta | Monikon abessiivi | gasteitta |
| Monikon akkusatiivi | gastit |