| Käännös | |
|---|---|
| Substantiivit | |
| 1. | |
| Monikko | äänittämöt | Genetiivi | äänittämön |
| Monikon genetiivi | äänittämöjen | Monikon genetiivi | äänittämöiden |
| Monikon genetiivi | äänittämöitten | Partitiivi | äänittämöä |
| Monikon partitiivi | äänittämöjä | Monikon partitiivi | äänittämöitä |
| Inessiivi | äänittämössä | Monikon inessiivi | äänittämöissä |
| Elatiivi | äänittämöstä | Monikon elatiivi | äänittämöistä |
| Illatiivi | äänittämöön | Monikon illatiivi | äänittämöihin |
| Adessiivi | äänittämöllä | Monikon adessiivi | äänittämöillä |
| Ablatiivi | äänittämöltä | Monikon ablatiivi | äänittämöiltä |
| Allatiivi | äänittämölle | Monikon allatiivi | äänittämöille |
| Essiivi | äänittämönä | Monikon essiivi | äänittämöinä |
| Translatiivi | äänittämöksi | Monikon translatiivi | äänittämöiksi |
| Monikon instruktiivi | äänittämöin | Abessiivi | äänittämöttä |
| Monikon abessiivi | äänittämöittä | Monikon akkusatiivi | äänittämöt |