| Käännös | Ääninäyte | |
|---|---|---|
| Substantiivit | ||
| 1. | ||
| 2. | ||
| Monikko | äänittäjät | Genetiivi | äänittäjän |
| Monikon genetiivi | äänittäjien | Partitiivi | äänittäjää |
| Monikon partitiivi | äänittäjiä | Inessiivi | äänittäjässä |
| Monikon inessiivi | äänittäjissä | Elatiivi | äänittäjästä |
| Monikon elatiivi | äänittäjistä | Illatiivi | äänittäjään |
| Monikon illatiivi | äänittäjiin | Adessiivi | äänittäjällä |
| Monikon adessiivi | äänittäjillä | Ablatiivi | äänittäjältä |
| Monikon ablatiivi | äänittäjiltä | Allatiivi | äänittäjälle |
| Monikon allatiivi | äänittäjille | Essiivi | äänittäjänä |
| Monikon essiivi | äänittäjinä | Translatiivi | äänittäjäksi |
| Monikon translatiivi | äänittäjiksi | Monikon instruktiivi | äänittäjin |
| Abessiivi | äänittäjättä | Monikon abessiivi | äänittäjittä |
| Monikon akkusatiivi | äänittäjät |