| Käännös | |
|---|---|
| Adjektiivit | |
| 1. | |
| 2. | |
| Monikko | äänelliset | Monikko | äänelliseni |
| Monikko | äänellisesi | Monikko | äänellisemme |
| Monikko | äänellisenne | Monikko | äänellisensä |
| Genetiivi | äänellisen | Genetiivi | äänelliseni |
| Genetiivi | äänellisesi | Genetiivi | äänellisemme |
| Genetiivi | äänellisenne | Genetiivi | äänellisensä |
| Monikon genetiivi | äänellisten | Monikon genetiivi | äänellisien |
| Monikon genetiivi | äänellisteni | Monikon genetiivi | äänellisieni |
| Monikon genetiivi | äänellistesi | Monikon genetiivi | äänellisiesi |
| Monikon genetiivi | äänellistemme | Monikon genetiivi | äänellisiemme |
| Monikon genetiivi | äänellistenne | Monikon genetiivi | äänellisienne |
| Monikon genetiivi | äänellistensä | Monikon genetiivi | äänellisiensä |
| Partitiivi | äänellistä | Partitiivi | äänellistäni |
| Partitiivi | äänellistäsi | Partitiivi | äänellistämme |
| Partitiivi | äänellistänne | Partitiivi | äänellistään |
| Partitiivi | äänellistänsä | Monikon partitiivi | äänellisiä |
| Monikon partitiivi | äänellisiäni | Monikon partitiivi | äänellisiäsi |
| Monikon partitiivi | äänellisiämme | Monikon partitiivi | äänellisiänne |
| Monikon partitiivi | äänellisiään | Monikon partitiivi | äänellisiänsä |
| Inessiivi | äänellisessä | Inessiivi | äänellisessäni |
| Inessiivi | äänellisessäsi | Inessiivi | äänellisessämme |
| Inessiivi | äänellisessänne | Inessiivi | äänellisessään |
| Inessiivi | äänellisessänsä | Monikon inessiivi | äänellisissä |
| Monikon inessiivi | äänellisissäni | Monikon inessiivi | äänellisissäsi |
| Monikon inessiivi | äänellisissämme | Monikon inessiivi | äänellisissänne |
| Monikon inessiivi | äänellisissään | Monikon inessiivi | äänellisissänsä |
| Elatiivi | äänellisestä | Elatiivi | äänellisestäni |
| Elatiivi | äänellisestäsi | Elatiivi | äänellisestämme |
| Elatiivi | äänellisestänne | Elatiivi | äänellisestään |
| Elatiivi | äänellisestänsä | Monikon elatiivi | äänellisistä |
| Monikon elatiivi | äänellisistäni | Monikon elatiivi | äänellisistäsi |
| Monikon elatiivi | äänellisistämme | Monikon elatiivi | äänellisistänne |
| Monikon elatiivi | äänellisistään | Monikon elatiivi | äänellisistänsä |
| Illatiivi | äänelliseen | Illatiivi | äänelliseeni |
| Illatiivi | äänelliseesi | Illatiivi | äänelliseemme |
| Illatiivi | äänelliseenne | Illatiivi | äänelliseensä |
| Monikon illatiivi | äänellisiin | Monikon illatiivi | äänellisiini |
| Monikon illatiivi | äänellisiisi | Monikon illatiivi | äänellisiimme |
| Monikon illatiivi | äänellisiinne | Monikon illatiivi | äänellisiinsä |
| Adessiivi | äänellisellä | Adessiivi | äänelliselläni |
| Adessiivi | äänelliselläsi | Adessiivi | äänellisellämme |
| Adessiivi | äänellisellänne | Adessiivi | äänellisellään |
| Adessiivi | äänellisellänsä | Monikon adessiivi | äänellisillä |
| Monikon adessiivi | äänellisilläni | Monikon adessiivi | äänellisilläsi |
| Monikon adessiivi | äänellisillämme | Monikon adessiivi | äänellisillänne |
| Monikon adessiivi | äänellisillään | Monikon adessiivi | äänellisillänsä |
| Ablatiivi | äänelliseltä | Ablatiivi | äänelliseltäni |
| Ablatiivi | äänelliseltäsi | Ablatiivi | äänelliseltämme |
| Ablatiivi | äänelliseltänne | Ablatiivi | äänelliseltään |
| Ablatiivi | äänelliseltänsä | Monikon ablatiivi | äänellisiltä |
| Monikon ablatiivi | äänellisiltäni | Monikon ablatiivi | äänellisiltäsi |
| Monikon ablatiivi | äänellisiltämme | Monikon ablatiivi | äänellisiltänne |
| Monikon ablatiivi | äänellisiltään | Monikon ablatiivi | äänellisiltänsä |
| Allatiivi | äänelliselle | Allatiivi | äänelliselleni |
| Allatiivi | äänellisellesi | Allatiivi | äänellisellemme |
| Allatiivi | äänellisellenne | Allatiivi | äänelliselleen |
| Allatiivi | äänellisellensä | Monikon allatiivi | äänellisille |
| Monikon allatiivi | äänellisilleni | Monikon allatiivi | äänellisillesi |
| Monikon allatiivi | äänellisillemme | Monikon allatiivi | äänellisillenne |
| Monikon allatiivi | äänellisilleen | Monikon allatiivi | äänellisillensä |
| Essiivi | äänellisenä | Essiivi | äänellisenäni |
| Essiivi | äänellisenäsi | Essiivi | äänellisenämme |
| Essiivi | äänellisenänne | Essiivi | äänellisenään |
| Essiivi | äänellisenänsä | Monikon essiivi | äänellisinä |
| Monikon essiivi | äänellisinäni | Monikon essiivi | äänellisinäsi |
| Monikon essiivi | äänellisinämme | Monikon essiivi | äänellisinänne |
| Monikon essiivi | äänellisinään | Monikon essiivi | äänellisinänsä |
| Translatiivi | äänelliseksi | Translatiivi | äänellisekseni |
| Translatiivi | äänelliseksesi | Translatiivi | äänelliseksemme |
| Translatiivi | äänelliseksenne | Translatiivi | äänellisekseen |
| Translatiivi | äänelliseksensä | Monikon translatiivi | äänellisiksi |
| Monikon translatiivi | äänellisikseni | Monikon translatiivi | äänellisiksesi |
| Monikon translatiivi | äänellisiksemme | Monikon translatiivi | äänellisiksenne |
| Monikon translatiivi | äänellisikseen | Monikon translatiivi | äänellisiksensä |
| Monikon instruktiivi | äänellisin | Abessiivi | äänellisettä |
| Abessiivi | äänellisettäni | Abessiivi | äänellisettäsi |
| Abessiivi | äänellisettämme | Abessiivi | äänellisettänne |
| Abessiivi | äänellisettään | Abessiivi | äänellisettänsä |
| Monikon abessiivi | äänellisittä | Monikon abessiivi | äänellisittäni |
| Monikon abessiivi | äänellisittäsi | Monikon abessiivi | äänellisittämme |
| Monikon abessiivi | äänellisittänne | Monikon abessiivi | äänellisittään |
| Monikon abessiivi | äänellisittänsä | Monikon komitatiivi | äänellisine |
| Monikon komitatiivi | äänellisineni | Monikon komitatiivi | äänellisinesi |
| Monikon komitatiivi | äänellisinemme | Monikon komitatiivi | äänellisinenne |
| Monikon komitatiivi | äänellisineen | Monikon komitatiivi | äänellisinensä |
| Komparatiivi | äänellisempi | Superlatiivi | äänellisin |
| Monikon akkusatiivi | äänelliset | Monikon akkusatiivi | äänelliseni |
| Monikon akkusatiivi | äänellisesi | Monikon akkusatiivi | äänellisemme |
| Monikon akkusatiivi | äänellisenne | Monikon akkusatiivi | äänellisensä |
| Akkusatiivi | äänelliseni | Akkusatiivi | äänellisesi |
| Akkusatiivi | äänellisemme | Akkusatiivi | äänellisenne |
| Akkusatiivi | äänellisensä |