Sanakirja
Tekoälykääntäjä
Käännös
Adjektiivit
1.
2.

Taivutusmuodot

MonikkoäänellisetMonikkoäänelliseni
MonikkoäänellisesiMonikkoäänellisemme
MonikkoäänellisenneMonikkoäänellisensä
GenetiiviäänellisenGenetiiviäänelliseni
GenetiiviäänellisesiGenetiiviäänellisemme
GenetiiviäänellisenneGenetiiviäänellisensä
Monikon genetiiviäänellistenMonikon genetiiviäänellisien
Monikon genetiiviäänellisteniMonikon genetiiviäänellisieni
Monikon genetiiviäänellistesiMonikon genetiiviäänellisiesi
Monikon genetiiviäänellistemmeMonikon genetiiviäänellisiemme
Monikon genetiiviäänellistenneMonikon genetiiviäänellisienne
Monikon genetiiviäänellistensäMonikon genetiiviäänellisiensä
PartitiiviäänellistäPartitiiviäänellistäni
PartitiiviäänellistäsiPartitiiviäänellistämme
PartitiiviäänellistännePartitiiviäänellistään
PartitiiviäänellistänsäMonikon partitiiviäänellisiä
Monikon partitiiviäänellisiäniMonikon partitiiviäänellisiäsi
Monikon partitiiviäänellisiämmeMonikon partitiiviäänellisiänne
Monikon partitiiviäänellisiäänMonikon partitiiviäänellisiänsä
InessiiviäänellisessäInessiiviäänellisessäni
InessiiviäänellisessäsiInessiiviäänellisessämme
InessiiviäänellisessänneInessiiviäänellisessään
InessiiviäänellisessänsäMonikon inessiiviäänellisissä
Monikon inessiiviäänellisissäniMonikon inessiiviäänellisissäsi
Monikon inessiiviäänellisissämmeMonikon inessiiviäänellisissänne
Monikon inessiiviäänellisissäänMonikon inessiiviäänellisissänsä
ElatiiviäänellisestäElatiiviäänellisestäni
ElatiiviäänellisestäsiElatiiviäänellisestämme
ElatiiviäänellisestänneElatiiviäänellisestään
ElatiiviäänellisestänsäMonikon elatiiviäänellisistä
Monikon elatiiviäänellisistäniMonikon elatiiviäänellisistäsi
Monikon elatiiviäänellisistämmeMonikon elatiiviäänellisistänne
Monikon elatiiviäänellisistäänMonikon elatiiviäänellisistänsä
IllatiiviäänelliseenIllatiiviäänelliseeni
IllatiiviäänelliseesiIllatiiviäänelliseemme
IllatiiviäänelliseenneIllatiiviäänelliseensä
Monikon illatiiviäänellisiinMonikon illatiiviäänellisiini
Monikon illatiiviäänellisiisiMonikon illatiiviäänellisiimme
Monikon illatiiviäänellisiinneMonikon illatiiviäänellisiinsä
AdessiiviäänelliselläAdessiiviäänelliselläni
AdessiiviäänelliselläsiAdessiiviäänellisellämme
AdessiiviäänellisellänneAdessiiviäänellisellään
AdessiiviäänellisellänsäMonikon adessiiviäänellisillä
Monikon adessiiviäänellisilläniMonikon adessiiviäänellisilläsi
Monikon adessiiviäänellisillämmeMonikon adessiiviäänellisillänne
Monikon adessiiviäänellisilläänMonikon adessiiviäänellisillänsä
AblatiiviäänelliseltäAblatiiviäänelliseltäni
AblatiiviäänelliseltäsiAblatiiviäänelliseltämme
AblatiiviäänelliseltänneAblatiiviäänelliseltään
AblatiiviäänelliseltänsäMonikon ablatiiviäänellisiltä
Monikon ablatiiviäänellisiltäniMonikon ablatiiviäänellisiltäsi
Monikon ablatiiviäänellisiltämmeMonikon ablatiiviäänellisiltänne
Monikon ablatiiviäänellisiltäänMonikon ablatiiviäänellisiltänsä
AllatiiviäänelliselleAllatiiviäänelliselleni
AllatiiviäänellisellesiAllatiiviäänellisellemme
AllatiiviäänellisellenneAllatiiviäänelliselleen
AllatiiviäänellisellensäMonikon allatiiviäänellisille
Monikon allatiiviäänellisilleniMonikon allatiiviäänellisillesi
Monikon allatiiviäänellisillemmeMonikon allatiiviäänellisillenne
Monikon allatiiviäänellisilleenMonikon allatiiviäänellisillensä
EssiiviäänellisenäEssiiviäänellisenäni
EssiiviäänellisenäsiEssiiviäänellisenämme
EssiiviäänellisenänneEssiiviäänellisenään
EssiiviäänellisenänsäMonikon essiiviäänellisinä
Monikon essiiviäänellisinäniMonikon essiiviäänellisinäsi
Monikon essiiviäänellisinämmeMonikon essiiviäänellisinänne
Monikon essiiviäänellisinäänMonikon essiiviäänellisinänsä
TranslatiiviäänelliseksiTranslatiiviäänellisekseni
TranslatiiviäänelliseksesiTranslatiiviäänelliseksemme
TranslatiiviäänelliseksenneTranslatiiviäänellisekseen
TranslatiiviäänelliseksensäMonikon translatiiviäänellisiksi
Monikon translatiiviäänellisikseniMonikon translatiiviäänellisiksesi
Monikon translatiiviäänellisiksemmeMonikon translatiiviäänellisiksenne
Monikon translatiiviäänellisikseenMonikon translatiiviäänellisiksensä
Monikon instruktiiviäänellisinAbessiiviäänellisettä
AbessiiviäänellisettäniAbessiiviäänellisettäsi
AbessiiviäänellisettämmeAbessiiviäänellisettänne
AbessiiviäänellisettäänAbessiiviäänellisettänsä
Monikon abessiiviäänellisittäMonikon abessiiviäänellisittäni
Monikon abessiiviäänellisittäsiMonikon abessiiviäänellisittämme
Monikon abessiiviäänellisittänneMonikon abessiiviäänellisittään
Monikon abessiiviäänellisittänsäMonikon komitatiiviäänellisine
Monikon komitatiiviäänellisineniMonikon komitatiiviäänellisinesi
Monikon komitatiiviäänellisinemmeMonikon komitatiiviäänellisinenne
Monikon komitatiiviäänellisineenMonikon komitatiiviäänellisinensä
KomparatiiviäänellisempiSuperlatiiviäänellisin
Monikon akkusatiiviäänellisetMonikon akkusatiiviäänelliseni
Monikon akkusatiiviäänellisesiMonikon akkusatiiviäänellisemme
Monikon akkusatiiviäänellisenneMonikon akkusatiiviäänellisensä
AkkusatiiviäänelliseniAkkusatiiviäänellisesi
AkkusatiiviäänellisemmeAkkusatiiviäänellisenne
Akkusatiiviäänellisensä