| Käännös | Konteksti | |
|---|---|---|
| Substantiivit | ||
| 1. | puhekieli | |
| 2. | ||
| Monikko | ärräviat | Genetiivi | ärrävian |
| Monikon genetiivi | ärrävikojen | Partitiivi | ärrävikaa |
| Monikon partitiivi | ärrävikoja | Inessiivi | ärräviassa |
| Monikon inessiivi | ärrävioissa | Elatiivi | ärräviasta |
| Monikon elatiivi | ärrävioista | Illatiivi | ärrävikaan |
| Monikon illatiivi | ärrävikoihin | Adessiivi | ärrävialla |
| Monikon adessiivi | ärrävioilla | Ablatiivi | ärrävialta |
| Monikon ablatiivi | ärrävioilta | Allatiivi | ärrävialle |
| Monikon allatiivi | ärrävioille | Essiivi | ärrävikana |
| Monikon essiivi | ärrävikoina | Translatiivi | ärräviaksi |
| Monikon translatiivi | ärrävioiksi | Monikon instruktiivi | ärrävioin |
| Abessiivi | ärräviatta | Monikon abessiivi | ärrävioitta |
| Monikon akkusatiivi | ärräviat |