| Käännös | |
|---|---|
| Adjektiivit | |
| 1. | |
| Monikko | ärhäkkäät | Monikko | ärhäkkääni |
| Monikko | ärhäkkääsi | Monikko | ärhäkkäämme |
| Monikko | ärhäkkäänne | Monikko | ärhäkkäänsä |
| Genetiivi | ärhäkkään | Genetiivi | ärhäkkääni |
| Genetiivi | ärhäkkääsi | Genetiivi | ärhäkkäämme |
| Genetiivi | ärhäkkäänne | Genetiivi | ärhäkkäänsä |
| Monikon genetiivi | ärhäkkäiden | Monikon genetiivi | ärhäkkäitten |
| Monikon genetiivi | ärhäkkäideni | Monikon genetiivi | ärhäkkäitteni |
| Monikon genetiivi | ärhäkkäidesi | Monikon genetiivi | ärhäkkäittesi |
| Monikon genetiivi | ärhäkkäidemme | Monikon genetiivi | ärhäkkäittemme |
| Monikon genetiivi | ärhäkkäidenne | Monikon genetiivi | ärhäkkäittenne |
| Monikon genetiivi | ärhäkkäidensä | Monikon genetiivi | ärhäkkäittensä |
| Partitiivi | ärhäkästä | Partitiivi | ärhäkästäni |
| Partitiivi | ärhäkästäsi | Partitiivi | ärhäkästämme |
| Partitiivi | ärhäkästänne | Partitiivi | ärhäkästään |
| Partitiivi | ärhäkästänsä | Monikon partitiivi | ärhäkkäitä |
| Monikon partitiivi | ärhäkkäitäni | Monikon partitiivi | ärhäkkäitäsi |
| Monikon partitiivi | ärhäkkäitämme | Monikon partitiivi | ärhäkkäitänne |
| Monikon partitiivi | ärhäkkäitään | Monikon partitiivi | ärhäkkäitänsä |
| Inessiivi | ärhäkkäässä | Inessiivi | ärhäkkäässäni |
| Inessiivi | ärhäkkäässäsi | Inessiivi | ärhäkkäässämme |
| Inessiivi | ärhäkkäässänne | Inessiivi | ärhäkkäässään |
| Inessiivi | ärhäkkäässänsä | Monikon inessiivi | ärhäkkäissä |
| Monikon inessiivi | ärhäkkäissäni | Monikon inessiivi | ärhäkkäissäsi |
| Monikon inessiivi | ärhäkkäissämme | Monikon inessiivi | ärhäkkäissänne |
| Monikon inessiivi | ärhäkkäissään | Monikon inessiivi | ärhäkkäissänsä |
| Elatiivi | ärhäkkäästä | Elatiivi | ärhäkkäästäni |
| Elatiivi | ärhäkkäästäsi | Elatiivi | ärhäkkäästämme |
| Elatiivi | ärhäkkäästänne | Elatiivi | ärhäkkäästään |
| Elatiivi | ärhäkkäästänsä | Monikon elatiivi | ärhäkkäistä |
| Monikon elatiivi | ärhäkkäistäni | Monikon elatiivi | ärhäkkäistäsi |
| Monikon elatiivi | ärhäkkäistämme | Monikon elatiivi | ärhäkkäistänne |
| Monikon elatiivi | ärhäkkäistään | Monikon elatiivi | ärhäkkäistänsä |
| Illatiivi | ärhäkkääseen | Illatiivi | ärhäkkääseeni |
| Illatiivi | ärhäkkääseesi | Illatiivi | ärhäkkääseemme |
| Illatiivi | ärhäkkääseenne | Illatiivi | ärhäkkääseensä |
| Monikon illatiivi | ärhäkkäisiin | Monikon illatiivi | ärhäkkäisiini |
| Monikon illatiivi | ärhäkkäisiisi | Monikon illatiivi | ärhäkkäisiimme |
| Monikon illatiivi | ärhäkkäisiinne | Monikon illatiivi | ärhäkkäisiinsä |
| Adessiivi | ärhäkkäällä | Adessiivi | ärhäkkäälläni |
| Adessiivi | ärhäkkäälläsi | Adessiivi | ärhäkkäällämme |
| Adessiivi | ärhäkkäällänne | Adessiivi | ärhäkkäällään |
| Adessiivi | ärhäkkäällänsä | Monikon adessiivi | ärhäkkäillä |
| Monikon adessiivi | ärhäkkäilläni | Monikon adessiivi | ärhäkkäilläsi |
| Monikon adessiivi | ärhäkkäillämme | Monikon adessiivi | ärhäkkäillänne |
| Monikon adessiivi | ärhäkkäillään | Monikon adessiivi | ärhäkkäillänsä |
| Ablatiivi | ärhäkkäältä | Ablatiivi | ärhäkkäältäni |
| Ablatiivi | ärhäkkäältäsi | Ablatiivi | ärhäkkäältämme |
| Ablatiivi | ärhäkkäältänne | Ablatiivi | ärhäkkäältään |
| Ablatiivi | ärhäkkäältänsä | Monikon ablatiivi | ärhäkkäiltä |
| Monikon ablatiivi | ärhäkkäiltäni | Monikon ablatiivi | ärhäkkäiltäsi |
| Monikon ablatiivi | ärhäkkäiltämme | Monikon ablatiivi | ärhäkkäiltänne |
| Monikon ablatiivi | ärhäkkäiltään | Monikon ablatiivi | ärhäkkäiltänsä |
| Allatiivi | ärhäkkäälle | Allatiivi | ärhäkkäälleni |
| Allatiivi | ärhäkkäällesi | Allatiivi | ärhäkkäällemme |
| Allatiivi | ärhäkkäällenne | Allatiivi | ärhäkkäälleen |
| Allatiivi | ärhäkkäällensä | Monikon allatiivi | ärhäkkäille |
| Monikon allatiivi | ärhäkkäilleni | Monikon allatiivi | ärhäkkäillesi |
| Monikon allatiivi | ärhäkkäillemme | Monikon allatiivi | ärhäkkäillenne |
| Monikon allatiivi | ärhäkkäilleen | Monikon allatiivi | ärhäkkäillensä |
| Essiivi | ärhäkkäänä | Essiivi | ärhäkkäänäni |
| Essiivi | ärhäkkäänäsi | Essiivi | ärhäkkäänämme |
| Essiivi | ärhäkkäänänne | Essiivi | ärhäkkäänään |
| Essiivi | ärhäkkäänänsä | Monikon essiivi | ärhäkkäinä |
| Monikon essiivi | ärhäkkäinäni | Monikon essiivi | ärhäkkäinäsi |
| Monikon essiivi | ärhäkkäinämme | Monikon essiivi | ärhäkkäinänne |
| Monikon essiivi | ärhäkkäinään | Monikon essiivi | ärhäkkäinänsä |
| Translatiivi | ärhäkkääksi | Translatiivi | ärhäkkääkseni |
| Translatiivi | ärhäkkääksesi | Translatiivi | ärhäkkääksemme |
| Translatiivi | ärhäkkääksenne | Translatiivi | ärhäkkääkseen |
| Translatiivi | ärhäkkääksensä | Monikon translatiivi | ärhäkkäiksi |
| Monikon translatiivi | ärhäkkäikseni | Monikon translatiivi | ärhäkkäiksesi |
| Monikon translatiivi | ärhäkkäiksemme | Monikon translatiivi | ärhäkkäiksenne |
| Monikon translatiivi | ärhäkkäikseen | Monikon translatiivi | ärhäkkäiksensä |
| Monikon instruktiivi | ärhäkkäin | Abessiivi | ärhäkkäättä |
| Abessiivi | ärhäkkäättäni | Abessiivi | ärhäkkäättäsi |
| Abessiivi | ärhäkkäättämme | Abessiivi | ärhäkkäättänne |
| Abessiivi | ärhäkkäättään | Abessiivi | ärhäkkäättänsä |
| Monikon abessiivi | ärhäkkäittä | Monikon abessiivi | ärhäkkäittäni |
| Monikon abessiivi | ärhäkkäittäsi | Monikon abessiivi | ärhäkkäittämme |
| Monikon abessiivi | ärhäkkäittänne | Monikon abessiivi | ärhäkkäittään |
| Monikon abessiivi | ärhäkkäittänsä | Monikon komitatiivi | ärhäkkäine |
| Monikon komitatiivi | ärhäkkäineni | Monikon komitatiivi | ärhäkkäinesi |
| Monikon komitatiivi | ärhäkkäinemme | Monikon komitatiivi | ärhäkkäinenne |
| Monikon komitatiivi | ärhäkkäineen | Monikon komitatiivi | ärhäkkäinensä |
| Komparatiivi | ärhäkkäämpi | Superlatiivi | ärhäkkäin |
| Monikon akkusatiivi | ärhäkkäät | Monikon akkusatiivi | ärhäkkääni |
| Monikon akkusatiivi | ärhäkkääsi | Monikon akkusatiivi | ärhäkkäämme |
| Monikon akkusatiivi | ärhäkkäänne | Monikon akkusatiivi | ärhäkkäänsä |
| Akkusatiivi | ärhäkkääni | Akkusatiivi | ärhäkkääsi |
| Akkusatiivi | ärhäkkäämme | Akkusatiivi | ärhäkkäänne |
| Akkusatiivi | ärhäkkäänsä |