| Käännös | |
|---|---|
| Substantiivit | |
| 1. | |
| Monikko | yninät | Genetiivi | yninän |
| Monikon genetiivi | yninöiden | Monikon genetiivi | yninöitten |
| Partitiivi | yninää | Monikon partitiivi | yninöitä |
| Inessiivi | yninässä | Monikon inessiivi | yninöissä |
| Elatiivi | yninästä | Monikon elatiivi | yninöistä |
| Illatiivi | yninään | Monikon illatiivi | yninöihin |
| Adessiivi | yninällä | Monikon adessiivi | yninöillä |
| Ablatiivi | yninältä | Monikon ablatiivi | yninöiltä |
| Allatiivi | yninälle | Monikon allatiivi | yninöille |
| Essiivi | yninänä | Monikon essiivi | yninöinä |
| Translatiivi | yninäksi | Monikon translatiivi | yninöiksi |
| Monikon instruktiivi | yninöin | Abessiivi | yninättä |
| Monikon abessiivi | yninöittä | Monikon akkusatiivi | yninät |