| Käännös | |
|---|---|
| Adjektiivit | |
| 1. | |
| Monikko | homeeriset | Monikko | homeeriseni |
| Monikko | homeerisesi | Monikko | homeerisemme |
| Monikko | homeerisenne | Monikko | homeerisensa |
| Genetiivi | homeerisen | Genetiivi | homeeriseni |
| Genetiivi | homeerisesi | Genetiivi | homeerisemme |
| Genetiivi | homeerisenne | Genetiivi | homeerisensa |
| Monikon genetiivi | homeeristen | Monikon genetiivi | homeerisien |
| Monikon genetiivi | homeeristeni | Monikon genetiivi | homeerisieni |
| Monikon genetiivi | homeeristesi | Monikon genetiivi | homeerisiesi |
| Monikon genetiivi | homeeristemme | Monikon genetiivi | homeerisiemme |
| Monikon genetiivi | homeeristenne | Monikon genetiivi | homeerisienne |
| Monikon genetiivi | homeeristensa | Monikon genetiivi | homeerisiensa |
| Partitiivi | homeerista | Partitiivi | homeeristani |
| Partitiivi | homeeristasi | Partitiivi | homeeristamme |
| Partitiivi | homeeristanne | Partitiivi | homeeristaan |
| Partitiivi | homeeristansa | Monikon partitiivi | homeerisia |
| Monikon partitiivi | homeerisiani | Monikon partitiivi | homeerisiasi |
| Monikon partitiivi | homeerisiamme | Monikon partitiivi | homeerisianne |
| Monikon partitiivi | homeerisiaan | Monikon partitiivi | homeerisiansa |
| Inessiivi | homeerisessa | Inessiivi | homeerisessani |
| Inessiivi | homeerisessasi | Inessiivi | homeerisessamme |
| Inessiivi | homeerisessanne | Inessiivi | homeerisessaan |
| Inessiivi | homeerisessansa | Monikon inessiivi | homeerisissa |
| Monikon inessiivi | homeerisissani | Monikon inessiivi | homeerisissasi |
| Monikon inessiivi | homeerisissamme | Monikon inessiivi | homeerisissanne |
| Monikon inessiivi | homeerisissaan | Monikon inessiivi | homeerisissansa |
| Elatiivi | homeerisesta | Elatiivi | homeerisestani |
| Elatiivi | homeerisestasi | Elatiivi | homeerisestamme |
| Elatiivi | homeerisestanne | Elatiivi | homeerisestaan |
| Elatiivi | homeerisestansa | Monikon elatiivi | homeerisista |
| Monikon elatiivi | homeerisistani | Monikon elatiivi | homeerisistasi |
| Monikon elatiivi | homeerisistamme | Monikon elatiivi | homeerisistanne |
| Monikon elatiivi | homeerisistaan | Monikon elatiivi | homeerisistansa |
| Illatiivi | homeeriseen | Illatiivi | homeeriseeni |
| Illatiivi | homeeriseesi | Illatiivi | homeeriseemme |
| Illatiivi | homeeriseenne | Illatiivi | homeeriseensa |
| Monikon illatiivi | homeerisiin | Monikon illatiivi | homeerisiini |
| Monikon illatiivi | homeerisiisi | Monikon illatiivi | homeerisiimme |
| Monikon illatiivi | homeerisiinne | Monikon illatiivi | homeerisiinsa |
| Adessiivi | homeerisella | Adessiivi | homeerisellani |
| Adessiivi | homeerisellasi | Adessiivi | homeerisellamme |
| Adessiivi | homeerisellanne | Adessiivi | homeerisellaan |
| Adessiivi | homeerisellansa | Monikon adessiivi | homeerisilla |
| Monikon adessiivi | homeerisillani | Monikon adessiivi | homeerisillasi |
| Monikon adessiivi | homeerisillamme | Monikon adessiivi | homeerisillanne |
| Monikon adessiivi | homeerisillaan | Monikon adessiivi | homeerisillansa |
| Ablatiivi | homeeriselta | Ablatiivi | homeeriseltani |
| Ablatiivi | homeeriseltasi | Ablatiivi | homeeriseltamme |
| Ablatiivi | homeeriseltanne | Ablatiivi | homeeriseltaan |
| Ablatiivi | homeeriseltansa | Monikon ablatiivi | homeerisilta |
| Monikon ablatiivi | homeerisiltani | Monikon ablatiivi | homeerisiltasi |
| Monikon ablatiivi | homeerisiltamme | Monikon ablatiivi | homeerisiltanne |
| Monikon ablatiivi | homeerisiltaan | Monikon ablatiivi | homeerisiltansa |
| Allatiivi | homeeriselle | Allatiivi | homeeriselleni |
| Allatiivi | homeerisellesi | Allatiivi | homeerisellemme |
| Allatiivi | homeerisellenne | Allatiivi | homeeriselleen |
| Allatiivi | homeerisellensa | Monikon allatiivi | homeerisille |
| Monikon allatiivi | homeerisilleni | Monikon allatiivi | homeerisillesi |
| Monikon allatiivi | homeerisillemme | Monikon allatiivi | homeerisillenne |
| Monikon allatiivi | homeerisilleen | Monikon allatiivi | homeerisillensa |
| Essiivi | homeerisena | Essiivi | homeerisenani |
| Essiivi | homeerisenasi | Essiivi | homeerisenamme |
| Essiivi | homeerisenanne | Essiivi | homeerisenaan |
| Essiivi | homeerisenansa | Monikon essiivi | homeerisina |
| Monikon essiivi | homeerisinani | Monikon essiivi | homeerisinasi |
| Monikon essiivi | homeerisinamme | Monikon essiivi | homeerisinanne |
| Monikon essiivi | homeerisinaan | Monikon essiivi | homeerisinansa |
| Translatiivi | homeeriseksi | Translatiivi | homeerisekseni |
| Translatiivi | homeeriseksesi | Translatiivi | homeeriseksemme |
| Translatiivi | homeeriseksenne | Translatiivi | homeerisekseen |
| Translatiivi | homeeriseksensa | Monikon translatiivi | homeerisiksi |
| Monikon translatiivi | homeerisikseni | Monikon translatiivi | homeerisiksesi |
| Monikon translatiivi | homeerisiksemme | Monikon translatiivi | homeerisiksenne |
| Monikon translatiivi | homeerisikseen | Monikon translatiivi | homeerisiksensa |
| Monikon instruktiivi | homeerisin | Abessiivi | homeerisetta |
| Abessiivi | homeerisettani | Abessiivi | homeerisettasi |
| Abessiivi | homeerisettamme | Abessiivi | homeerisettanne |
| Abessiivi | homeerisettaan | Abessiivi | homeerisettansa |
| Monikon abessiivi | homeerisitta | Monikon abessiivi | homeerisittani |
| Monikon abessiivi | homeerisittasi | Monikon abessiivi | homeerisittamme |
| Monikon abessiivi | homeerisittanne | Monikon abessiivi | homeerisittaan |
| Monikon abessiivi | homeerisittansa | Monikon komitatiivi | homeerisine |
| Monikon komitatiivi | homeerisineni | Monikon komitatiivi | homeerisinesi |
| Monikon komitatiivi | homeerisinemme | Monikon komitatiivi | homeerisinenne |
| Monikon komitatiivi | homeerisineen | Monikon komitatiivi | homeerisinensa |
| Komparatiivi | homeerisempi | Superlatiivi | homeerisin |
| Monikon akkusatiivi | homeeriset | Monikon akkusatiivi | homeeriseni |
| Monikon akkusatiivi | homeerisesi | Monikon akkusatiivi | homeerisemme |
| Monikon akkusatiivi | homeerisenne | Monikon akkusatiivi | homeerisensa |
| Akkusatiivi | homeeriseni | Akkusatiivi | homeerisesi |
| Akkusatiivi | homeerisemme | Akkusatiivi | homeerisenne |
| Akkusatiivi | homeerisensa |