| Käännös | |
|---|---|
| Substantiivit | |
| 1. | |
| Monikko | äkseeraukset | Genetiivi | äkseerauksen |
| Monikon genetiivi | äkseerausten | Monikon genetiivi | äkseerauksien |
| Partitiivi | äkseerausta | Monikon partitiivi | äkseerauksia |
| Inessiivi | äkseerauksessa | Monikon inessiivi | äkseerauksissa |
| Elatiivi | äkseerauksesta | Monikon elatiivi | äkseerauksista |
| Illatiivi | äkseeraukseen | Monikon illatiivi | äkseerauksiin |
| Adessiivi | äkseerauksella | Monikon adessiivi | äkseerauksilla |
| Ablatiivi | äkseeraukselta | Monikon ablatiivi | äkseerauksilta |
| Allatiivi | äkseeraukselle | Monikon allatiivi | äkseerauksille |
| Essiivi | äkseerauksena | Monikon essiivi | äkseerauksina |
| Translatiivi | äkseeraukseksi | Monikon translatiivi | äkseerauksiksi |
| Monikon instruktiivi | äkseerauksin | Abessiivi | äkseerauksetta |
| Monikon abessiivi | äkseerauksitta | Monikon akkusatiivi | äkseeraukset |