| Käännös | Ääninäyte | |
|---|---|---|
| Substantiivit | ||
| 1. | ||
| 2. | ||
| Monikko | fakultatiivisuudet | Genetiivi | fakultatiivisuuden |
| Monikon genetiivi | fakultatiivisuuksien | Partitiivi | fakultatiivisuutta |
| Monikon partitiivi | fakultatiivisuuksia | Inessiivi | fakultatiivisuudessa |
| Monikon inessiivi | fakultatiivisuuksissa | Elatiivi | fakultatiivisuudesta |
| Monikon elatiivi | fakultatiivisuuksista | Illatiivi | fakultatiivisuuteen |
| Monikon illatiivi | fakultatiivisuuksiin | Adessiivi | fakultatiivisuudella |
| Monikon adessiivi | fakultatiivisuuksilla | Ablatiivi | fakultatiivisuudelta |
| Monikon ablatiivi | fakultatiivisuuksilta | Allatiivi | fakultatiivisuudelle |
| Monikon allatiivi | fakultatiivisuuksille | Essiivi | fakultatiivisuutena |
| Monikon essiivi | fakultatiivisuuksina | Translatiivi | fakultatiivisuudeksi |
| Monikon translatiivi | fakultatiivisuuksiksi | Monikon instruktiivi | fakultatiivisuuksin |
| Abessiivi | fakultatiivisuudetta | Monikon abessiivi | fakultatiivisuuksitta |
| Monikon akkusatiivi | fakultatiivisuudet |