Sanakirja
Tekoälykääntäjä
KäännösÄäninäyte
Substantiivit
1.
  • ÄäntäminenUS

Määritelmät

Substantiivi

  1. (vanhentunut) lasku

Taivutusmuodot

MonikkofaktuuratGenetiivifaktuuran
Monikon genetiivifaktuuroidenMonikon genetiivifaktuuroitten
Monikon genetiivifaktuurojenPartitiivifaktuuraa
Monikon partitiivifaktuuroitaMonikon partitiivifaktuuroja
InessiivifaktuurassaMonikon inessiivifaktuuroissa
ElatiivifaktuurastaMonikon elatiivifaktuuroista
IllatiivifaktuuraanMonikon illatiivifaktuuroihin
AdessiivifaktuurallaMonikon adessiivifaktuuroilla
AblatiivifaktuuraltaMonikon ablatiivifaktuuroilta
AllatiivifaktuuralleMonikon allatiivifaktuuroille
EssiivifaktuuranaMonikon essiivifaktuuroina
TranslatiivifaktuuraksiMonikon translatiivifaktuuroiksi
Monikon instruktiivifaktuuroinAbessiivifaktuuratta
Monikon abessiivifaktuuroittaMonikon akkusatiivifaktuurat

Luokat