| Käännös | Ääninäyte | |
|---|---|---|
| Substantiivit | ||
| 1. | ||
| Monikko | faktuurat | Genetiivi | faktuuran |
| Monikon genetiivi | faktuuroiden | Monikon genetiivi | faktuuroitten |
| Monikon genetiivi | faktuurojen | Partitiivi | faktuuraa |
| Monikon partitiivi | faktuuroita | Monikon partitiivi | faktuuroja |
| Inessiivi | faktuurassa | Monikon inessiivi | faktuuroissa |
| Elatiivi | faktuurasta | Monikon elatiivi | faktuuroista |
| Illatiivi | faktuuraan | Monikon illatiivi | faktuuroihin |
| Adessiivi | faktuuralla | Monikon adessiivi | faktuuroilla |
| Ablatiivi | faktuuralta | Monikon ablatiivi | faktuuroilta |
| Allatiivi | faktuuralle | Monikon allatiivi | faktuuroille |
| Essiivi | faktuurana | Monikon essiivi | faktuuroina |
| Translatiivi | faktuuraksi | Monikon translatiivi | faktuuroiksi |
| Monikon instruktiivi | faktuuroin | Abessiivi | faktuuratta |
| Monikon abessiivi | faktuuroitta | Monikon akkusatiivi | faktuurat |