| Käännös | |
|---|---|
| 1. | 廃止する (haishi suru / haishi-suru) |
| 2. | 解く (toku / hodoku) |
| 3. | 分解する (bunkai-suru / ぶんかいする, bunkai suru) |
| 4. | 解読する (かいどくする, kaidoku suru) |
| 5. | 解散する (kaisan suru / かいさんする, kaisan suru) |
| 6. | 脱構築する (だつこうちくする, datsukōchiku suru) |
| Yksikön ensimmäisen persoonan indikatiivin preesens | puran | Yksikön toisen persoonan indikatiivin preesens | purat |
| Monikon ensimmäisen persoonan indikatiivin preesens | puramme | Monikon toisen persoonan indikatiivin preesens | puratte |
| Monikon kolmannen persoonan indikatiivin preesens | purkavat | Yksikön ensimmäisen persoonan indikatiivin imperfekti | purin |
| Yksikön toisen persoonan indikatiivin imperfekti | purit | Yksikön kolmannen persoonan indikatiivin imperfekti | purki |
| Monikon ensimmäisen persoonan indikatiivin imperfekti | purimme | Monikon toisen persoonan indikatiivin imperfekti | puritte |
| Monikon kolmannen persoonan indikatiivin imperfekti | purkivat | Yksikön ensimmäisen persoonan konditionaalin preesens | purkaisin |
| Yksikön toisen persoonan konditionaalin preesens | purkaisit | Yksikön kolmannen persoonan konditionaalin preesens | purkaisi |
| Monikon ensimmäisen persoonan konditionaalin preesens | purkaisimme | Monikon toisen persoonan konditionaalin preesens | purkaisitte |
| Monikon kolmannen persoonan konditionaalin preesens | purkaisivat | Yksikön toisen persoonan imperatiivin preesens | pura |
| Yksikön kolmannen persoonan imperatiivin preesens | purkakoon | Monikon ensimmäisen persoonan imperatiivin preesens | purkakaamme |
| Monikon toisen persoonan imperatiivin preesens | purkakaa | Monikon kolmannen persoonan imperatiivin preesens | purkakoot |
| Yksikön ensimmäisen persoonan potentiaalin preesens | purkanen | Yksikön toisen persoonan potentiaalin preesens | purkanet |
| Yksikön kolmannen persoonan potentiaalin preesens | purkanee | Monikon ensimmäisen persoonan potentiaalin preesens | purkanemme |
| Monikon toisen persoonan potentiaalin preesens | purkanette | Monikon kolmannen persoonan potentiaalin preesens | purkanevat |