| Käännös | |
|---|---|
| Adjektiivit | |
| 1. | |
| Monikko | haapaiset | Monikko | haapaiseni |
| Monikko | haapaisesi | Monikko | haapaisemme |
| Monikko | haapaisenne | Monikko | haapaisensa |
| Genetiivi | haapaisen | Genetiivi | haapaiseni |
| Genetiivi | haapaisesi | Genetiivi | haapaisemme |
| Genetiivi | haapaisenne | Genetiivi | haapaisensa |
| Monikon genetiivi | haapaisten | Monikon genetiivi | haapaisien |
| Monikon genetiivi | haapaisteni | Monikon genetiivi | haapaisieni |
| Monikon genetiivi | haapaistesi | Monikon genetiivi | haapaisiesi |
| Monikon genetiivi | haapaistemme | Monikon genetiivi | haapaisiemme |
| Monikon genetiivi | haapaistenne | Monikon genetiivi | haapaisienne |
| Monikon genetiivi | haapaistensa | Monikon genetiivi | haapaisiensa |
| Partitiivi | haapaista | Partitiivi | haapaistani |
| Partitiivi | haapaistasi | Partitiivi | haapaistamme |
| Partitiivi | haapaistanne | Partitiivi | haapaistaan |
| Partitiivi | haapaistansa | Monikon partitiivi | haapaisia |
| Monikon partitiivi | haapaisiani | Monikon partitiivi | haapaisiasi |
| Monikon partitiivi | haapaisiamme | Monikon partitiivi | haapaisianne |
| Monikon partitiivi | haapaisiaan | Monikon partitiivi | haapaisiansa |
| Inessiivi | haapaisessa | Inessiivi | haapaisessani |
| Inessiivi | haapaisessasi | Inessiivi | haapaisessamme |
| Inessiivi | haapaisessanne | Inessiivi | haapaisessaan |
| Inessiivi | haapaisessansa | Monikon inessiivi | haapaisissa |
| Monikon inessiivi | haapaisissani | Monikon inessiivi | haapaisissasi |
| Monikon inessiivi | haapaisissamme | Monikon inessiivi | haapaisissanne |
| Monikon inessiivi | haapaisissaan | Monikon inessiivi | haapaisissansa |
| Elatiivi | haapaisesta | Elatiivi | haapaisestani |
| Elatiivi | haapaisestasi | Elatiivi | haapaisestamme |
| Elatiivi | haapaisestanne | Elatiivi | haapaisestaan |
| Elatiivi | haapaisestansa | Monikon elatiivi | haapaisista |
| Monikon elatiivi | haapaisistani | Monikon elatiivi | haapaisistasi |
| Monikon elatiivi | haapaisistamme | Monikon elatiivi | haapaisistanne |
| Monikon elatiivi | haapaisistaan | Monikon elatiivi | haapaisistansa |
| Illatiivi | haapaiseen | Illatiivi | haapaiseeni |
| Illatiivi | haapaiseesi | Illatiivi | haapaiseemme |
| Illatiivi | haapaiseenne | Illatiivi | haapaiseensa |
| Monikon illatiivi | haapaisiin | Monikon illatiivi | haapaisiini |
| Monikon illatiivi | haapaisiisi | Monikon illatiivi | haapaisiimme |
| Monikon illatiivi | haapaisiinne | Monikon illatiivi | haapaisiinsa |
| Adessiivi | haapaisella | Adessiivi | haapaisellani |
| Adessiivi | haapaisellasi | Adessiivi | haapaisellamme |
| Adessiivi | haapaisellanne | Adessiivi | haapaisellaan |
| Adessiivi | haapaisellansa | Monikon adessiivi | haapaisilla |
| Monikon adessiivi | haapaisillani | Monikon adessiivi | haapaisillasi |
| Monikon adessiivi | haapaisillamme | Monikon adessiivi | haapaisillanne |
| Monikon adessiivi | haapaisillaan | Monikon adessiivi | haapaisillansa |
| Ablatiivi | haapaiselta | Ablatiivi | haapaiseltani |
| Ablatiivi | haapaiseltasi | Ablatiivi | haapaiseltamme |
| Ablatiivi | haapaiseltanne | Ablatiivi | haapaiseltaan |
| Ablatiivi | haapaiseltansa | Monikon ablatiivi | haapaisilta |
| Monikon ablatiivi | haapaisiltani | Monikon ablatiivi | haapaisiltasi |
| Monikon ablatiivi | haapaisiltamme | Monikon ablatiivi | haapaisiltanne |
| Monikon ablatiivi | haapaisiltaan | Monikon ablatiivi | haapaisiltansa |
| Allatiivi | haapaiselle | Allatiivi | haapaiselleni |
| Allatiivi | haapaisellesi | Allatiivi | haapaisellemme |
| Allatiivi | haapaisellenne | Allatiivi | haapaiselleen |
| Allatiivi | haapaisellensa | Monikon allatiivi | haapaisille |
| Monikon allatiivi | haapaisilleni | Monikon allatiivi | haapaisillesi |
| Monikon allatiivi | haapaisillemme | Monikon allatiivi | haapaisillenne |
| Monikon allatiivi | haapaisilleen | Monikon allatiivi | haapaisillensa |
| Essiivi | haapaisena | Essiivi | haapaisenani |
| Essiivi | haapaisenasi | Essiivi | haapaisenamme |
| Essiivi | haapaisenanne | Essiivi | haapaisenaan |
| Essiivi | haapaisenansa | Monikon essiivi | haapaisina |
| Monikon essiivi | haapaisinani | Monikon essiivi | haapaisinasi |
| Monikon essiivi | haapaisinamme | Monikon essiivi | haapaisinanne |
| Monikon essiivi | haapaisinaan | Monikon essiivi | haapaisinansa |
| Translatiivi | haapaiseksi | Translatiivi | haapaisekseni |
| Translatiivi | haapaiseksesi | Translatiivi | haapaiseksemme |
| Translatiivi | haapaiseksenne | Translatiivi | haapaisekseen |
| Translatiivi | haapaiseksensa | Monikon translatiivi | haapaisiksi |
| Monikon translatiivi | haapaisikseni | Monikon translatiivi | haapaisiksesi |
| Monikon translatiivi | haapaisiksemme | Monikon translatiivi | haapaisiksenne |
| Monikon translatiivi | haapaisikseen | Monikon translatiivi | haapaisiksensa |
| Monikon instruktiivi | haapaisin | Abessiivi | haapaisetta |
| Abessiivi | haapaisettani | Abessiivi | haapaisettasi |
| Abessiivi | haapaisettamme | Abessiivi | haapaisettanne |
| Abessiivi | haapaisettaan | Abessiivi | haapaisettansa |
| Monikon abessiivi | haapaisitta | Monikon abessiivi | haapaisittani |
| Monikon abessiivi | haapaisittasi | Monikon abessiivi | haapaisittamme |
| Monikon abessiivi | haapaisittanne | Monikon abessiivi | haapaisittaan |
| Monikon abessiivi | haapaisittansa | Monikon komitatiivi | haapaisine |
| Monikon komitatiivi | haapaisineni | Monikon komitatiivi | haapaisinesi |
| Monikon komitatiivi | haapaisinemme | Monikon komitatiivi | haapaisinenne |
| Monikon komitatiivi | haapaisineen | Monikon komitatiivi | haapaisinensa |
| Komparatiivi | haapaisempi | Superlatiivi | haapaisin |
| Monikon akkusatiivi | haapaiset | Monikon akkusatiivi | haapaiseni |
| Monikon akkusatiivi | haapaisesi | Monikon akkusatiivi | haapaisemme |
| Monikon akkusatiivi | haapaisenne | Monikon akkusatiivi | haapaisensa |
| Akkusatiivi | haapaiseni | Akkusatiivi | haapaisesi |
| Akkusatiivi | haapaisemme | Akkusatiivi | haapaisenne |
| Akkusatiivi | haapaisensa |