Sanakirja
Tekoälykääntäjä
Käännös
Adjektiivit
1.

Taivutusmuodot

MonikkohaapaisetMonikkohaapaiseni
MonikkohaapaisesiMonikkohaapaisemme
MonikkohaapaisenneMonikkohaapaisensa
GenetiivihaapaisenGenetiivihaapaiseni
GenetiivihaapaisesiGenetiivihaapaisemme
GenetiivihaapaisenneGenetiivihaapaisensa
Monikon genetiivihaapaistenMonikon genetiivihaapaisien
Monikon genetiivihaapaisteniMonikon genetiivihaapaisieni
Monikon genetiivihaapaistesiMonikon genetiivihaapaisiesi
Monikon genetiivihaapaistemmeMonikon genetiivihaapaisiemme
Monikon genetiivihaapaistenneMonikon genetiivihaapaisienne
Monikon genetiivihaapaistensaMonikon genetiivihaapaisiensa
PartitiivihaapaistaPartitiivihaapaistani
PartitiivihaapaistasiPartitiivihaapaistamme
PartitiivihaapaistannePartitiivihaapaistaan
PartitiivihaapaistansaMonikon partitiivihaapaisia
Monikon partitiivihaapaisianiMonikon partitiivihaapaisiasi
Monikon partitiivihaapaisiammeMonikon partitiivihaapaisianne
Monikon partitiivihaapaisiaanMonikon partitiivihaapaisiansa
InessiivihaapaisessaInessiivihaapaisessani
InessiivihaapaisessasiInessiivihaapaisessamme
InessiivihaapaisessanneInessiivihaapaisessaan
InessiivihaapaisessansaMonikon inessiivihaapaisissa
Monikon inessiivihaapaisissaniMonikon inessiivihaapaisissasi
Monikon inessiivihaapaisissammeMonikon inessiivihaapaisissanne
Monikon inessiivihaapaisissaanMonikon inessiivihaapaisissansa
ElatiivihaapaisestaElatiivihaapaisestani
ElatiivihaapaisestasiElatiivihaapaisestamme
ElatiivihaapaisestanneElatiivihaapaisestaan
ElatiivihaapaisestansaMonikon elatiivihaapaisista
Monikon elatiivihaapaisistaniMonikon elatiivihaapaisistasi
Monikon elatiivihaapaisistammeMonikon elatiivihaapaisistanne
Monikon elatiivihaapaisistaanMonikon elatiivihaapaisistansa
IllatiivihaapaiseenIllatiivihaapaiseeni
IllatiivihaapaiseesiIllatiivihaapaiseemme
IllatiivihaapaiseenneIllatiivihaapaiseensa
Monikon illatiivihaapaisiinMonikon illatiivihaapaisiini
Monikon illatiivihaapaisiisiMonikon illatiivihaapaisiimme
Monikon illatiivihaapaisiinneMonikon illatiivihaapaisiinsa
AdessiivihaapaisellaAdessiivihaapaisellani
AdessiivihaapaisellasiAdessiivihaapaisellamme
AdessiivihaapaisellanneAdessiivihaapaisellaan
AdessiivihaapaisellansaMonikon adessiivihaapaisilla
Monikon adessiivihaapaisillaniMonikon adessiivihaapaisillasi
Monikon adessiivihaapaisillammeMonikon adessiivihaapaisillanne
Monikon adessiivihaapaisillaanMonikon adessiivihaapaisillansa
AblatiivihaapaiseltaAblatiivihaapaiseltani
AblatiivihaapaiseltasiAblatiivihaapaiseltamme
AblatiivihaapaiseltanneAblatiivihaapaiseltaan
AblatiivihaapaiseltansaMonikon ablatiivihaapaisilta
Monikon ablatiivihaapaisiltaniMonikon ablatiivihaapaisiltasi
Monikon ablatiivihaapaisiltammeMonikon ablatiivihaapaisiltanne
Monikon ablatiivihaapaisiltaanMonikon ablatiivihaapaisiltansa
AllatiivihaapaiselleAllatiivihaapaiselleni
AllatiivihaapaisellesiAllatiivihaapaisellemme
AllatiivihaapaisellenneAllatiivihaapaiselleen
AllatiivihaapaisellensaMonikon allatiivihaapaisille
Monikon allatiivihaapaisilleniMonikon allatiivihaapaisillesi
Monikon allatiivihaapaisillemmeMonikon allatiivihaapaisillenne
Monikon allatiivihaapaisilleenMonikon allatiivihaapaisillensa
EssiivihaapaisenaEssiivihaapaisenani
EssiivihaapaisenasiEssiivihaapaisenamme
EssiivihaapaisenanneEssiivihaapaisenaan
EssiivihaapaisenansaMonikon essiivihaapaisina
Monikon essiivihaapaisinaniMonikon essiivihaapaisinasi
Monikon essiivihaapaisinammeMonikon essiivihaapaisinanne
Monikon essiivihaapaisinaanMonikon essiivihaapaisinansa
TranslatiivihaapaiseksiTranslatiivihaapaisekseni
TranslatiivihaapaiseksesiTranslatiivihaapaiseksemme
TranslatiivihaapaiseksenneTranslatiivihaapaisekseen
TranslatiivihaapaiseksensaMonikon translatiivihaapaisiksi
Monikon translatiivihaapaisikseniMonikon translatiivihaapaisiksesi
Monikon translatiivihaapaisiksemmeMonikon translatiivihaapaisiksenne
Monikon translatiivihaapaisikseenMonikon translatiivihaapaisiksensa
Monikon instruktiivihaapaisinAbessiivihaapaisetta
AbessiivihaapaisettaniAbessiivihaapaisettasi
AbessiivihaapaisettammeAbessiivihaapaisettanne
AbessiivihaapaisettaanAbessiivihaapaisettansa
Monikon abessiivihaapaisittaMonikon abessiivihaapaisittani
Monikon abessiivihaapaisittasiMonikon abessiivihaapaisittamme
Monikon abessiivihaapaisittanneMonikon abessiivihaapaisittaan
Monikon abessiivihaapaisittansaMonikon komitatiivihaapaisine
Monikon komitatiivihaapaisineniMonikon komitatiivihaapaisinesi
Monikon komitatiivihaapaisinemmeMonikon komitatiivihaapaisinenne
Monikon komitatiivihaapaisineenMonikon komitatiivihaapaisinensa
KomparatiivihaapaisempiSuperlatiivihaapaisin
Monikon akkusatiivihaapaisetMonikon akkusatiivihaapaiseni
Monikon akkusatiivihaapaisesiMonikon akkusatiivihaapaisemme
Monikon akkusatiivihaapaisenneMonikon akkusatiivihaapaisensa
AkkusatiivihaapaiseniAkkusatiivihaapaisesi
AkkusatiivihaapaisemmeAkkusatiivihaapaisenne
Akkusatiivihaapaisensa

Luokat