| Käännös | |
|---|---|
| Substantiivit | |
| 1. | |
| Monikko | ugristit | Genetiivi | ugristin |
| Monikon genetiivi | ugristien | Partitiivi | ugristia |
| Monikon partitiivi | ugristeja | Inessiivi | ugristissa |
| Monikon inessiivi | ugristeissa | Elatiivi | ugristista |
| Monikon elatiivi | ugristeista | Illatiivi | ugristiin |
| Monikon illatiivi | ugristeihin | Adessiivi | ugristilla |
| Monikon adessiivi | ugristeilla | Ablatiivi | ugristilta |
| Monikon ablatiivi | ugristeilta | Allatiivi | ugristille |
| Monikon allatiivi | ugristeille | Essiivi | ugristina |
| Monikon essiivi | ugristeina | Translatiivi | ugristiksi |
| Monikon translatiivi | ugristeiksi | Monikon instruktiivi | ugristein |
| Abessiivi | ugristitta | Monikon abessiivi | ugristeitta |
| Monikon akkusatiivi | ugristit |